حسن روحانی عصر دیروز در تماس تلفنی «امانوئل مکرون»، با اشاره به اینکه ایران برای تحکیم روابط با فرانسه اهمیت ویژه ای قائل است، گفت: با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوب برای همکاری دو کشور در مسائل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و همچنین مسائل مرتبط با منطقه، مصمم هستیم روابط خود را با فرانسه در همه زمینه‌ها تقویت کنیم. رئیس جمهور در این گفت وگو که بیش از یک ساعت به طول انجامید،  اظهار کرد: پایداری برجام موجب تحکیم امنیت و همکاری منطقه ای است. اساس روابط ما بر اعتماد است و برجام اولین پایه مهم برای اعتماد میان ایران و کشورهای غربی است. روحانی با بیان اینکه مواضع آمریکایی‌ها علیه برجام صریحا ناقض توافق میان هفت کشور است، گفت: ایران در روزهای اخیر تصمیمات بسیار مهمی در زمینه روابط بانکی، ارز و دیگر مسائل اقتصادی اتخاذ کرده است و برای هر تصمیمی که آمریکا در دوازدهم ماه مه (۲۲ اردیبهشت) بگیرد، اقدامات متنوعی را طراحی کرده ایم.

رئیس جمهور با بیان اینکه رفتار فعلی آمریکا، نقض برجام و ایجاد ترس و ابهام برای کشورهای مختلف و بنگاه‌های اقتصادی برای رابطه با ایران است، تاکید کرد: حتی اگر در ۲۲ اردیبهشت(۱۲ مه) آمریکا اعلام کند در برجام می‌ماند و شرایط دو سال گذشته را بخواهد ادامه دهد، برای ما قابل قبول نیست. روحانی با تاکید بر اینکه آینده برجام بعد از ۲۰۲۵ را مقررات بین‌المللی تعیین می‌کند و ایران هیچ محدودیتی را فرای تعهداتش نمی‌پذیرد، گفت: برجام و هر موضوع دیگری به بهانه آن، به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

رئیس جمهور همچنین به موضوع همکاری‌های منطقه ای اشاره و اظهار کرد: ایران همان‌گونه که تاکنون نشان داده، آماده گفت‌و‌گو در جهت تامین ثبات و امنیت منطقه ای به‌ویژه مبارزه با تروریسم است. رئیس جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با تاکید مجدد بر ضرورت گسترش همکاری‌های تهران- پاریس در همه عرصه‌های مورد علاقه اظهار کرد: اتحادیه اروپا به‌ویژه فرانسه کاملا از برجام دفاع کرده و ما صددرصد در برجام باقی می‌مانیم. امانوئل مکرون، پایبندی به برجام را باعث تقویت اعتمادسازی و ثبات امنیت در منطقه دانست و گفت: موضع مشخص فرانسه و اروپایی‌ها  باقی ماندن در چارچوب برجام است و از شما هم می‌خواهیم که در این توافق بمانید. وی تاکید کرد: اتحادیه اروپا و فرانسه برجام را همان طور که هست قبول دارند. رئیس‌جمهور فرانسه افزود: فرانسه پیوسته خواهان خاورمیانه ای با ثبات است و معتقد است که برجام مدل مهمی برای حل مشکلات این منطقه است و باید حفظ شود و همه طرف‌ها به آن پایبند بمانند و این نکته مهمی بود که در کنگره آمریکا نیز صریحا آن را اعلام کردم.