به گزارش میزان، محمدجعفر منتظری در دیدار با کارکنان دادستانی کل کشور به مناسبت سال جدید، ضمن انتقاد از عملکرد شورای شهر در بحث استعفای شهردار تهران اظهار کرد: شورای محترم اسلامی شهر تهران این بساط سیاست بازی که راه انداخته‌اید، چه معنایی دارد؟ وقتی شهردار رسما اعلام می‌کند که توان کار سنگین کلانشهر تهران را ندارم و به علت بیماری نمی‌توانم این کار را ادامه دهم این موضوع در دستور قرار می‌گیرد و آقای شهردار در جلسه رسمی شورای شهر می‌گوید که با این کیفیت ادامه کارم را خیانت می‌دانم؛ اما نوبت به رای‌گیری که می‌رسد با رای خود عنوان می‌کنند که شما مریض و ناتوان برای انجام کار نیستی و کار نکردنت خیانت است. وی گفت: تنوع و گستره کار در شهرداری تهران زیاد است و وقتی فردی عنوان می‌کند که به دلیل بیماری نمی‌تواند کار را ادامه دهد، استعفایش در شورای شهر پذیرفته نمی‌شود. دادستان کل کشور با طرح این سوال که فردا اگر این آقای شهردار نتوانست مدیریت لازم را بر شهر تهران داشته باشد چه کسی مسوول است، ادامه داد: بنده به‌عنوان مدعی‌العموم به شورای شهر تهران عنوان می‌کنم که مسوولیت این کار با شماست.

وی به شهردار تهران پیشنهاد کرد که مجددا استعفای خود را تقدیم شورای شهر کند و گفت: آقای شهردار باید مهلتی نیز تعیین و عنوان کند که تا فلان روز در دفتر کارم هستم تا شهردار تعیین کنید در غیر این صورت از فلان تاریخ مسوولیت شهرداری تهران را عهده‌دار نخواهم بود و قطعا آقای شهردار کسی شما را به این جهت تحت تعقیب قرار نخواهد داد. دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه باید خدمت به مردم را از سیاسی‌بازی‌ها جدا کرد، بیان داشت: این خط و خطوط سیاسی به کشور، خدمات شهری و انسجام عمومی لطمه وارد می‌کند. همه می‌دانند که این عدم پذیرش استعفای شهردار تهران در حالی‌که خود ابراز عجز و ناتوانی کرده سیاسی است و چرا باید سیاسی کاری باشد بنابراین به‌عنوان مدعی‌العموم اعلام می‌کنم اگر چنانچه این کار ادامه یابد و آقای شهردار به علت بیماری نتواند وقت لازم را در مدیریت شهری بگذارد و کار آسیب ببیند، قطعا این آقایان مسوول هستند.

انتقاد از گران شدن ارز

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنانش گفت: وعده‌هایی که ریاست محترم جمهور در دوران انتخابات دادند و وعده‌هایی که در جلسات مناظره‌ها و مباحثه‌ها و سخنرانی‌ها داشتند را فراموش نمی‌کنیم و ثبت و ضبط شده است. چندی قبل ریاست محترم جمهوری راجع به مساله قیمت ارز فرمودند که مردم نگران قیمت ارز نباشند. منتظری با بیان اینکه وقتی احتمال داده می‌شود که دست‌هایی در بین است و بحث اقتصاد کشور و مساله ارز و ارزش پول ملی را در معرض آسیب می‌بینیم آیا عقل و منطق به ما حکم نمی‌کند که ارزیایی و ریشه‌یابی کنیم، یادآور شد: چرا باید اجازه داده شود در خیابان فردوسی و چهارراه استامبول و در کنار سبزه میدان عده‌ای سودجو بازار ارز را در اختیار بگیرند و آیا قابل مدیریت نیست؟

او با تاکید بر اینکه چرا اجازه داده می‌شود صرافی‌های غیرمجاز فعال باشند و جلوی آنها گرفته نمی‌شود، خطاب به دولتمردان اقتصادی و تیم اقتصادی دولت گفت: از ظرفیت قوه‌قضائیه، دادستانی کل و دادستان‌های سراسر کشور و نیروی انتظامی به‌عنوان ضابط قوه‌قضائیه چرا در برخورد با این زالوصفتان که به‌دنبال منافع خودشان هستند، استفاده نمی‌کنید؟

منتظری گفت: شنیده‌ایم که عده‌ای در تهران ارز می‌خرند و آن سوی مرز تبدیل کرده و پول ایرانی وارد می‌کنند یعنی اجازه می‌دهیم ارز کشور اینگونه دستخوش یک عده سودجو شود و نگرانی این است که دست‌هایی پشت این قضیه قرار گرفته تا مردم را نسبت به توان اقتصادی دولت به تردید بیندازد.

او خطاب به دولت و تیم اقتصادی‌اش با بیان اینکه ما به هیچ وجه به‌دنبال تضعیف، تخریب و ناهماهنگی نیستیم، افزود: ما می‌خواهیم کمک کنیم. وی با تاکید بر اینکه دولت در مساله مبارزه با قاچاق کالا و ارز از ظرفیت قوه‌قضائیه استفاده کند از دولت، بخش اقتصادی دولت و هر بخشی که صبغه اقتصادی دارد خواست که هر جایی که قوه‌قضائیه می‌تواند مشکل آنها را حل کند؛ از دستگاه قضا در این زمینه مطالبه کنند و آمادگی خود برای هر نوع همکاری را اعلام کرد. همچنین به گزارش «ایلنا» این مقام قضایی با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود از جمله مشکلات ارزی تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت کارآیی لازم را ندارد و احتیاج به ترمیم، تقویت و بازسازی دارد.