رجل سیاسی و مذهبی

براساس گزارش «ایلنا» کدخدایی در تشریح ماده یک درباره ویژگی رجل سیاسی-  مذهبی بودن کاندیداهای ریاست‌جمهوری گفت: رجال مذهبی، رجالی هستند که آگاهی لازم به دین اسلام و مذهب تشیع داشته و تدین و تقیدشان به انجام شعائر و مناسک دینی در زندگی فردی و اجتماعی از برجستگی ویژه‌ای برخوردار باشد به‌گونه‌ای‌که در میان مردم به این خصوصیات شناخته و مشهور باشند. او همچنین درباره تعریف رجل سیاسی نیز توضیح داد: رجال سیاسی، رجالی هستند که قدرت تحلیل و درک آنها از مسائل و پدیده‌های سیاسی به جهت آگاهی عمیق‌شان از مسائل سیاسی اجتماعی اعم از داخلی و بین‌المللی و حضورشان در صحنه‌های سیاسی به نحوی باشد که همواره مصالح نظام اسلامی و معیارهای اصیل انقلابی در عملکرد آنها لحاظ شده باشد؛ به‌گونه‌ای‌که در میان مردم به این خصوصیت شناخته و مشهور باشند.

سخنگوی شورای‌نگهبان با اشاره به بند سوم و چهارم ماده یک درباره ویژگی مدیر و مدبر بودن تصریح کرد: مدیر، شخصی است برخوردار از شایستگی‌های ذاتی و اکتسابی لازم از نظر دانش و مهارت، شخصیت و نگرش‌های فردی و تجربه که توانایی شناخت و استفاده بهینه از منابع انسانی و مادی در کشور را با رعایت حداکثر بهره‌وری و در راستای ماموریت، رسالت و اهداف کلان نظام و ارزش‌های حاکم در جامعه داراست و سوابق او حاکی از موفقیت وی در صحنه‌های مدیریتی کلان باشد. به گفته کدخدایی مدبر نیز شخصی است که از توانایی پیش‌‌‌بینی و عاقبت‌اندیشی نسبت به امور، مبتنی‌بر عقلانیت و دانش صحیح برای اداره امور کشور برخوردار باشد و در بحران‌ها قدرت حل مشکلات و برون‌‌‌رفت از آنها را به نحو شایسته داشته باشد.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره بحث جنسیت در تعریف رجل سیاسی - مذهبی گفت که هنوز در این‌باره به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم.

شرایط ۱۱گانه لازم

سخنگوی شورای‌نگهبان همچنین به تشریح ماده ۲ درباره شرایط و معیارهای یازده‌گانه لازم جهت تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست‌جمهوری پرداخت. او گفت این شرایط عبارتند از؛ «سوابق کافی و قابل‌ارزیابی در فعالیت‌های مذهبی و سیاسی از قبیل مکتوبات، سخنرانی‌ها و اعلام مواضع»، «سوابق کافی و قابل‌ارزیابی در تصدی برخی مسوولیت‌ها و مدیریت‌های کلان» و «سلامت و توانایی لازم جهت ایفای مسوولیت‌های ریاست‌جمهوری»، «سن متناسب با مسوولیت‌های ریاست‌جمهوری»، «صلاحیت علمی لازم جهت ایفای وظایف ریاست‌جمهوری»، «ارائه برنامه‌ها و خط‌مشی‌های اجرایی در چارچوب صلاحیت و اختیارات قوه مجریه مبتنی بر اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی و سیاست‌های کلی نظام»، «معرفی مشاوران جهت تشریح برنامه‌ها و توان مدیریتی و برنامه‌‌ها»، «عدم محرومیت از حقوق اجتماعی و فقدان سابقه محکومیت کیفری موثر»، «عدم محکومیت قطعی کیفری به جرائم اقتصادی از جمله کلاهبرداری، رشاء و ارتشاء، اختلاس، تبانی در معاملات دولتی، پولشویی، اخلال در نظام اقتصادی کشور»، «وابسته نبودن به گروه‌های غیرقانونی و عدم محکومیت به اقدام علیه جمهوری اسلامی ایران و فقدان سوابق سوء‌امنیتی از جمله در فتنه سال ۱۳۸۸» و «عدم وابستگی به رژیم گذشته و موثر نبودن در تحکیم آن».

کدخدایی در ادامه تاکید کرد که براساس یکی از تبصره‌ها، شورای‌نگهبان می‌تواند به‌منظور احراز شرایط داوطلبان ریاست‌جمهوری ضمن استعلام از مراجع ذی‌صلاح، اقدام به تحقیقات موردنیاز و بررسی‌های مستقل کند.

بودجه عدالت‌محور

سخنگوی شورای‌نگهبان در بخش دیگری از این نشست خبری به لایحه بودجه سال ۹۷ اشاره و تاکید کرد که این بودجه نسبت به سایر لوایح سال‌های قبل عدالت‌محورتر شده است. بودجه امسال نسبت به سال‌های گذشته بهتر بود، هرچند که با نقطه مطلوب فاصله داریم.

از جانب شورای‌نگهبان حرف نزنید

کدخدایی در ادامه این نشست درباره اظهارنظر مجتبی ذوالنوری، نماینده قم مبنی‌بر اینکه تایید صلاحیت رئیس دولت اصلاحات در سال ۸۰ براساس مصلحت بوده، تاکید کرد: اگر در این‌باره به مصالح عالی نظام معتقد باشیم حتما شورای‌نگهبان به مصالح عالی نظام توجه دارد اما در این موضوع رای‌گیری در شورای‌نگهبان صورت گرفته و هر نظری اعلام شود قانونی است. من از کسانی که به شورای‌نگهبان و نظام اعتقاد دارند درخواست می‌کنم که نظر خود را اعلام کنند و از جانب شورای‌نگهبان حرف نزنند.