بر اساس گزارش «ایلنا» دادستان تهران افزود: در کیفرخواست صادره نامبرده به چندین اتهام تحت تعقیب قرار گرفت که اکثر موارد آن در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است که موارد اتهامی در اطلاعیه روابط عمومی دادستانی تهران توضیح داده شده است. به هر حال حسب رای دادگاه تجدیدنظر، به رغم تعدد محکومیت‌ها، با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، صرفا‌ مجازات اشد درخصوص حمید بقایی قابل اجراست. از سوی دیگر دادستانی تهران روز پنج‌شنبه گزارشی از مفاد حکم محکومیت بقایی را منتشر کرد. به گزارش «ایسنا» در پی بازداشت محکوم‌ علیه حمید بقایی و معرفی وی به زندان جهت اجرای حکم محکومیت، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، درخصوص روند رسیدگی به پرونده اتهامی نامبرده اطلاعیه‌ای صادر کرد. در این اطلاعیه در بخش مهم‌ترین اقدامات مجرمانه حمید بقایی و مرتبطین وی، به پنج مورد اشاره شده است. نخست؛ حسب گزارش مورخ ۶/ ۶/ ۱۳۹۲ دیوان محاسبات کشور، در تاسیس دانشگاه غیرانتفاعی جامع بین‌الملل ایرانیان، اقدامات خلاف قانونی چون افتتاح حساب شخصی به نام احمدی‌نژاد و بقایی پیش از ثبت دانشگاه و واریز مبلغ ۱۶۰ میلیارد ریال از سوی دولت به این دانشگاه در تاریخ ۱۲/ ۵/ ۱۳۹۲ ارتکاب یافته که مصداق تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی است. با اقدامات صورت گرفته توسط شعبه بازپرسی، در تاریخ ۱۵/ ۸/ ۱۳۹۲ این مبلغ به حساب نهاد ریاست جمهوری عودت شده است.

دوم، حسب گزارش مورخ ۲۹/ ۳/ ۱۳۹۲ یکی از نهادهای امنیتی، به دستور اسفندیار رحیم‌مشایی و با امضای حبیب‌الله جزءخراسانی و حمید بقایی، طی دو مرحله بیش از هشت میلیارد تومان تحت عنوان کمک‌های بلاعوض به حساب موسسه خانه ایرانیان واریز شده است؛ متهمان با سوء‌استفاده از موقعیت شغلی بیش از نیمی از این مبلغ را در یکی از شعب بانک ملی به اوراق مشارکت پتروشیمی تبدیل کرده و بقیه را به‌صورت بلندمدت در همان بانک سپرده‌گذاری کرده‌اند؛ ماهانه سود سپرده به حساب موسسه واریز می‌شود. ذی‌حساب نهاد ریاست جمهوری کل مبالغ واریزی به حساب موسسه خانه ایرانیان را مبلغ ۹۴ میلیارد ریال اعلام کرده و همچنین معاونت حقوقی ریاست جمهوری با ارسال مستندات راجع به مجعول بودن مصوبات هیات دولت مربوط به پرداخت ۱۶۰ میلیارد ریال به دانشگاه جامع بین‌الملل ایرانیان و ۹۴ میلیارد ریال به موسسه خانه ایرانیان خارج از کشور، رسیدگی به اتهامات را خواستار شده است.

سوم؛ گزارش مورخ ۱۹/ ۵/ ۱۳۹۴ سازمان بازرسی کل کشور مربوط به تخلفات مسوولان وقت نهاد ریاست جمهوری درخصوص قراردادهای این نهاد در ارتباط با برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد و قراردادهای منعقده با موسسه خانه ایرانیان خارج از کشور است. همچنین در گزارش مورخ ۱۲/ ۳/ ۱۳۹۴ یکی از نهادهای امنیتی، اقدامات مجرمانه‌ای چون سوءاستفاده از منابع بیت‌المال با عقد قراردادهای صوری به نام سایرین و با مجموعه‌های اقماری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و... و اعطای کمک‌های بلاعوض و انتفاع شخصی از اموال سازمان در زمان تصدی قائم‌مقامی حمید بقایی در این سازمان، نسبت داده شده است.

چهارم؛ گزارش مورخ ۸/ ۴/ ۱۳۹۴ سازمان بازرسی کل کشور مربوط به تخلفات و اقدامات مجرمانه حمید بقایی در سازمان منطقه آزاد کیش و در جریان طرح احداث سالن اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد است که بابت تبانی در انجام معاملات دولتی، تضییع بیت‌المال حداقل به مبلغ ۵۰ میلیارد ریال به سبب واگذاری پروژه احداث سالن اجلاس سران به شرکتی خاص و پرداخت مبلغ ۵۰ میلیارد ریال به این شرکت، پنج روز پس از تاسیس آن و... اعلام جرم شده است.

همچنین در مورد پنجم آمده است: در گزارش مورخ ۱۱/ ۱۱/ ۱۳۹۴ یکی از مراجع امنیتی که بر اساس اقاریر و تحقیقات صورت گرفته از حبیب‌الله جزءخراسانی ذی‌حساب وقت نهاد ریاست‌ جمهوری تنظیم شده است، مواردی به این شرح اعلام شده است: دریافت مبلغ پنج میلیون دلار از یک نهاد انقلابی به منظور هزینه‌کرد در جریان برگزاری اجلاس کشورهای غیر‌متعهد و توزیع ۴ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار آن و باقی ماندن ۵۹۰ هزار دلار و تحویل بعدی آن به حبیب‌الله جزءخراسانی؛ پرداخت مبلغ ۷ میلیارد تومان به صندوق حفظ و احیای میراث فرهنگی و پرداخت از محل اعتبارات فرهنگی طی سنوات ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ برای رفع مشکل کسری بودجه؛ تحویل مبلغ یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال، مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان کارت هدیه و بن کارت رفاه، ۱۹ عدد سکه دو و نیم، ۶۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی و ۳ هزار عدد سکه نیم بهار آزادی به بقایی توسط جزءخراسانی و متعاقبا تحویل بخشی از این وجوه و اقلام به افراد معرفی شده از سوی بقایی طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ و قرار گرفتن باقی‌مانده به میزان ۳۰۰ تا ۴۰۰ سکه بهار آزادی در اختیار بقایی؛ پرداخت کمک‌های مالی به برخی افراد خاص یا موسسات خیریه با دریافت رسید پرداخت وجه و متعاقبا کسر بخش قابل توجهی از وجه و پرداخت بخش اندکی از آن به دریافت‌کننده.

در بخشی دیگر از این اطلاعیه به عناوین مجرمانه مندرج در کیفرخواست صادره برای حمید بقایی و آرای صادره از محاکم بدوی و تجدیدنظر اشاره و در ۷ مورد آمده است. در نخستین مورد آمده که از بابت اتهام اختلاس به مبلغ ۱۶ میلیارد تومان به یازده سال حبس و ۱۶۰ میلیارد ریال جزای نقدی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شده که به لحاظ استرداد تمام وجوه حاصله از جرم پیش از تنظیم کیفرخواست، اجرای مجازات حبس تعلیق و از پرداخت یک دوم جزای نقدی معاف شده است.

دوم آنکه از بابت اختلاس به مبلغ ۳ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۵۰۰ یورو و۵۹۰ هزار دلار به ۱۵ سال حبس و جزای نقدی معادل ۴۳۳ میلیارد و ۲۱۲ میلیون ریال و انفصال دائم از خدمات دولتی و رد مال در حق دولت.

مورد سوم نیز آمده است: از بابت تصرف غیرقانونی در اموال دولتی شامل ۷۰۳ سکه تمام بهار آزادی، ۱۸۴۲ قطعه نیم سکه، ۱۵ سکه دو و نیم، مبلغ ۲۱ میلیارد و ۱۷۵ میلیون و ۳۰۰ هزار ریال وجوه نقدی و ۴۵۲ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان کارت هدیه به‌ ۱۵ سال حبس و جزای نقدی به مبلغ ۹۸ میلیارد و ۱۱۰ میلیون ریال و انفصال دائم از خدمات دولتی و رد مال در حق نهاد ریاست جمهوری محکوم شده که دادگاه تجدید نظر با اصلاح میزان جزای نقدی و رد مال، حکم را تایید کرده است.

مورد چهارم آنکه از بابت تبانی در انجام معاملات دولتی به چهار سال حبس، پرداخت ۵ میلیارد و ۱۲۶ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده که دادگاه تجدیدنظر در این بخش از دادنامه، قرار رفع نقص تحقیقاتی صادر و پرونده را به دادگاه بدوی اعاده داده است.

در مورد پنجم تاکید شده که از بابت تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان، به ۸۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده است. مورد ششم آنکه از بابت اختلاس مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان از صندوق قرض‌الحسنه شهیدان رجایی و باهنر به ۱۱ سال حبس، ۶ میلیارد ریال جزای نقدی، انفصال دائم از خدمات دولتی و رد مال محکوم شده‌ است. همچنین در مورد هفتم آمده است که از بابت ممانعت از انجام تحقیقات توسط سازمان بازرسی کل کشور به ۶ ماه حبس محکوم شد. این اطلاعیه می‌افزاید، دادگاه بدوی انتشار حکم صادره را تجویز کرده است. دادگاه تجدیدنظر در مورد ۲ فقره اتهام نامبرده حکم برائت و در مورد کشف برخی اقلام ممنوعه مانند شوکر برقی قرار موقوفی تعقیب صادر کرده است.