این استاد روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با عصر ایران ادامه داد: «اگرچه برای پیش‌بینی نتیجه و پایان بحران کره‌شمالی کمی زود است، اما نهایتا ترامپ چه با استفاده از زور و چه با دیپلماسی پنهان توانست کره‌شمالی را پای میز مذاکره بنشاند. امروز پیونگ‌یانگ از موضع مقابله و تهدید مستقیم آمریکا به جنگ هسته‌ای، به مرحله‌ای رسیده است که پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط را برای حل بحران خود می‌دهد.» هرمیداس باوند این مساله را در راستای تغییر سیاست‌های آمریکا در تحمیل هزینه‌های تامین امنیت بر دیگر کشورها تلقی می‌کند.

از دیگر سو این کارشناس توضیح داد: «پیش از این کره‌شمالی مذاکراتی را در سازمان ملل صورت داده بود که براساس آن کمک‌هایی به این کشور صورت گیرد و در عوض این کشور به قطعنامه‌های شورای امنیت پایبند بماند. اما پس از مدتی پیونگ‌یانگ مدعی شد شورای امنیت سیاست‌ورزی کرده و به تعهدات خود پایبند نیست، از همین جهت کره‌شمالی از شورای امنیت خارج شد و راه خود را در مسیر آزمایش سیستم‌های موشکی IBM و موشک‌های دوربرد و انفجارهای هسته‌ای پیش گرفت. این مساله شدیدا موجب نگرانی کشورهای جهان به‌ویژه همسایگان کره‌شمالی شده بود.»

براساس تقسیم‌بندی‌های صورت گرفته در نظام جهانی، کشورهای همسایه کره‌شمالی همچون کره‌جنوبی و ژاپن زیر چتر حمایتی آمریکا هستند. مخصوصا ژاپنی‌ها که تجربه وحشتناک بمباران هسته‌ای را داشته‌اند از این بابت بسیار نگران هستند. بنابراین ترامپ آمد و از تهدید و خطر کره‌شمالی استفاده و به کشورهای منطقه اعلام کرد که از این پس هزینه تامین امنیت منطقه را خود کشورهای منطقه باید بپردازند و آمریکا دیگر هزینه‌ای در این زمینه نخواهد کرد. البته آمریکا حمایت اتکایی و استراتژیک خود را از این کشورها خواهد داشت اما خرجی برای آنها نخواهد کرد.

به گفته باوند، این عملکرد ترامپ از بعد مالی تامین امنیت و همچنین تهدیدات جدی نظامی علیه کره‌شمالی، باعث شد پیونگ‌یانگ خود را تنها ببیند و میز مذاکره را انتخاب کند. حال کره‌شمالی حاضر به مذاکراتی شده که خوب می‌داند چه محدودیت‌ها و خواسته‌هایی در تکنولوژی موشکی و هسته‌ای از سوی طرف مقابل اعمال خواهد شد. نتیجه این مذاکرات بستگی به این دارد که رهبر کره‌شمالی چه امتیاز و درخواست‌هایی از آمریکا خواهد داشت و اینکه آمریکا و غرب تاچه حد حاضر خواهند بود به او امتیاز بدهند و با خواسته‌های وی موافقت کنند. حتی در داخل آمریکا نیز سازمان‌های امنیتی و نظامی از این دیدار و مذاکره ابراز نگرانی کرده‌اند.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: «ولی در هر حال اگر مساله کره‌شمالی حل و نگرانی‌های جهانی و منطقه‌ای برطرف شود، دستاورد بزرگی برای ترامپ خواهد بود. همچنین اگر به نتیجه نرسد این نگرانی پا برجا خواهد ماند و آمریکا باید تصمیمات دیگری در مواجهه با کره‌شمالی اتخاذ کند.» او افزود: «از آنجا که در دوره اخیر استراتژی کلان آمریکا روی خاور دور و آسیای جنوب شرقی متمرکز شده، این دستاورد یک امتیاز مثبت برای ترامپ خواهد بود و نگرانی‌ها و شایعاتی را که پیرامون ناپختگی‌های سیاسی او مطرح است از بین خواهد برد.»

باوند در عین حال گفت: «‌اما نکته بسیار مهم در این تحولات بین‌المللی این است که اگر این مدلی که ترامپ با استفاده از افزایش فشار و تهدید کره‌شمالی را وادار به مذاکره کرد، به نتیجه برسد شیوه عملی برای وی خواهد بود تا فشار خود را روی ایران متمرکز کند.» او تاکید کرد: «چرا که نگاه امنیتی آمریکا بعد از کره‌شمالی متوجه ایران است، بدون تردید موفقیت ترامپ در فرآیند این مذاکرات، موجب تمرکز فشارهای آمریکا بر ایران خواهد شد و سعی خواهد کرد با استفاده از دستاوردهای این پیروزی یک موضع سختگیرانه‌تر در قبال ایران اتخاذ کند و قطعا اجماعی جهانی را علیه ایران ایجاد خواهد کرد.»

هرمیداس باوند همچنین در مورد اتفاقاتی که در سفارت ایران در لندن رخ داد، گفت: «دولت انگلستان به لحاظ کنوانسیون‌های حقوق و مزایای دیپلماتیک همچنین برپایه اصول عرف بین‌الملل موظف بوده از سفارت ایران و کارکنان آن محافظت کند و از این جهت کوتاهی کرده است.»  او تاکید کرد: «ضمن اینکه ما باید حمله به سفارت انگلیس در تهران را نیز به یاد بیاوریم و اقدامات ایران را نیز در قبال محافظت از سفارت انگلستان مد نظر قرار دهیم. همچنین در زمان جنگ ایران و عراق یک عده ظاهرا عراقی به سفارت ایران حمله کردند و سفیر ایران را نیز به شهادت رساندند و نهایتا انگلیسی‌ها آمدند و آن افراد را اخراج کردند. امروز نیز می‌توانند ابراز بی‌اطلاعی کنند و نتیجه خاصی از اعتراض ایران حاصل نخواهد شد.»

عربستان پشتوانه شیرازی‌ها

باوند ادامه داد: «این اشخاص نیز گویا از حامیان جریان شیرازی هستند و به نظر من پشتوانه این افراد عربستان است. علت این مساله را نیز در این می‌بینم که عربستان به‌دنبال تخریب وجهه ایران به‌عنوان قطب شیعیان جهان است. آنها خواستند بگویند ایران فکرنکند که سروری و رهبری شیعیان را برعهده دارد چراکه خط‌مشی شما مورد تایید شیعیان هم نیست. به نظر می‌رسد این تغذیه‌ای از سوی سعودی باشد تا اعتراض جریان‌های شیعه به حکومت ایران را به دنیا نشان دهد و یک جنگ روانی به راه بیندازد.»