به گزارش «ایسنا» ظریف گفت: «در این سفر تعدادی از بازرگانان از جمله از بخش‌خصوصی و همچنین حوزه دانش‌بنیان حضور دارند و ما در دستگاه دیپلماسی کشور تلاش می‌کنیم تا موانع حضور آنها در عرصه تجارت خارجی را برطرف کنیم.» رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه یکی از مشکلات موجود مسائل بانکی است، تاکید کرد: «برای حل این مشکل استفاده از پول ملی را مورد توجه قرار داده‌ایم که با برخی از کشورها در این زمینه توافق کرده‌ایم و کار درحال انجام است و با برخی دیگر نیز درحال رایزنی هستیم. همچنین از روش سنتی کارگزاری بین بانک‌های ایرانی و خارجی درحال استفاده هستیم. این روش مدت‌ها بود که متوقف شده بود که بار دیگر درحال شکل‌گیری است.» وی همچنین یکی دیگر از مشکلات را بحث ساختاری عنوان کرد و افزود: «در این زمینه با نبود شرکت‌های بزرگ صادرکننده مواجه هستیم و تلاش داریم که با کمک بخش‌خصوصی این مشکل را تا حدودی حل کنیم.» همچنین روز گذشته ظریف با راسیم لیائیچ معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش «ایسنا» در این دیدار درخصوص ابعاد مختلف روابط تجاری و اقتصادی دو کشور و نیز موانع گسترش روابط ایران و صربستان و راهکارهای رفع آنها گفت‌وگو و تبادل‌نظر شد. حوزه‌های انرژی، همکاری بانکی، تسهیلات تجاری، همکاری‌های کنسولی و گردشگری از جمله محورهای گفت‌وگوهای دو مقام در این دیدار بود.

هزینه‌های پاره کردن برجام برای ترامپ

 از دیگر سو، وزیر امور خارجه ایران بامداد سه‌شنبه در جمع ایرانیان مقیم بلگراد گفت: «همه ما مدیون مردم ایران هستیم چراکه این مردم بودند که جمهوری اسلامی ایران را در منطقه قدرتمند کردند.»

محمدجواد ظریف در بخشی از سخنان خود در این جمع تاکید کرد: «به‌رغم همه کاستی‌ها و مشکلات، آرام‌ترین و امن‌ترین کشور منطقه هستیم و باید بدانیم چرا توانستیم به‌رغم همه ظلم‌ها و تحریم‌ها در طول ۴۰ سال گذشته به این ‌جایگاه از قدرت و امنیت برسیم.» او ادامه داد: «امروز در غرب و آمریکا می‌گویند ایران زیادی نفوذ پیدا کرده و زیادی گسترش یافته است. همه اینها جز در سایه مقاومت و حمایت مردم به‌دست نیامد.» ظریف با بیان اینکه الان در وضعیتی هستیم که مانند عده‌ای مجبور نیستیم شرایط دیگران را تحمل کنیم، تصریح کرد: «بزرگ بودن سختی و هزینه دارد.» وزیر امور خارجه که در جریان سفر به صربستان در جمع ایرانیان حاضر در این کشور حضور پیدا کرده بود در مورد برجام نیز گفت: «کسی که اولویت اولش پاره کردن برجام بود و آن ‌را بدترین توافق تاریخ آمریکا می‌داند، یک‌سال و دو ماه است هنوز نتوانسته به این کار دست بزند و می‌داند چه هزینه‌ای باید پرداخت کند.»