مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی یکی از چالش‌های اصلی در حوزه ارتباطات بین‌المللی را بهره‌گیری از کارت‌های هوشمند در نظام بانکی داخلی دانست و تصریح کرد: برای این مهم باید دو اقدام انجام شود نخست اینکه زیرساخت‌های بانک‌ها آماده شود و دوم اینکه قوانین و مقررات این کارت‌ها فراهم شود به نحوی که هر بانکی کارت هوشمند صادر می‌کند بتواند در خارج از کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد. مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، عملیاتی شدن روش مذکور را نیازمند برخی پروتکل‌های ارتباطی عنوان کرد و افزود: پروژه‌ای را به همین منظور از ۶ ماه گذشته آغاز کرده‌ایم و امیدواریم تا تیرماه سال آینده آن را به اتمام برسانیم تا کشور ما استانداردهای هوشمندسازی کارت‌ها را رعایت کنند. وی در ادامه تصریح کرد: تغییرات در حوزه کارت یکی از بحث‌های چالشی و جدی است و به همین دلیل در کشورهای دیگر به‌رغم اقداماتی که انجام شده اما هنوز نتوانسته‌اند کارت‌ها را تجمیع کنند.

این مقام مسوول در بانک مرکزی در تعریف پرداخت‌های برون خط این نکته را مورد تاکید قرار داد که در این روش نیازی نیست که همیشه ارتباط مرکز (بانک صادرکننده کارت) برقرار باشد، بر همین اساس این امر به دو شکل بدون رمز یا حتی با رمز و به‌صورت آفلاین انجام می‌شود. در این روش به هر دلیلی اگر شبکه قطع بود اما باز کار مشتری انجام می‌شود. محمد بیگی در پاسخ به این سوال که آیا این سیاست در خودپردازها نیز عملیاتی می‌شود؟ گفت: خیر، این طرح به دلیل اینکه خدمات خودپردازها محدود است بیشتر روی حوزه پایانه‌های فروش معنی پیدا می‌کند ضمن اینکه تقریبا پایانه‌های فروش ۶۰ درصد تراکنش‌ها را به ثبت می‌رسانند.

وی در ادامه تصریح کرد: بنابراین پرداخت‌های برون خط که می‌تواند یکی از محصولات جانبی هوشمندسازی باشد، یکی از سیاست‌هایی است که مشتریان را ترغیب می‌کند که به این سمت حرکت کنند. محمد بیگی، پرداخت‌های خارج از کشور را یکی دیگر از ابزارهای هوشمندسازی کارت‌های بانکی برشمرد و افزود: این کارت‌ها ریالی هستند و مشتری از همین کارت در خارج از کشور استفاده می‌کند به این صورت که با توجه به نرخی که با بانک توافق شده، بانک مبلغ ارز را پرداخت کرده ولی از حساب مشتری ریال برداشت می‌کند.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در همین باره به روابط بانکی ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: با روسیه هم همین مدل را داریم منتها این مساله در حوزه کارت‌های هوشمند نبوده بلکه در حوزه کارت‌های مگنت در حال انجام است. وی با تاکید براینکه حرکت به سمت EMV حدود ۷۰۰-۶۰۰ میلیون دلار هزینه صرفا در حوزه کارت خواهد داشت، تصریح کرد: اما این هزینه نباید یکباره پرداخت شود بلکه باید به تدریج و هر زمان که تاریخ کارت‌ها تمام می‌شود، بانک‌ها آماده باشند که کارت جدید را با قابلیت هوشمند در اختیار مشتری قرار دهند.

محمد بیگی ادامه داد: هزینه صدور این کارت‌ها با توجه به قابلیت‌هایی که دارند احتمالا ۲ تا ۵/ ۲ برابر کارت‌های مگنت و در محدوده ۱۰ هزار تومان خواهد بود. این مقام مسوول در بانک مرکزی تاکید کرد که معمولا این پروژه‌ها در کوتاه مدت اجرا نمی‌شوند و سه تا پنج سال زمان برای اجرای کامل آن نیاز است. این هم به دو دلیل است، یک اینکه زمان صدور کارت‌ها معمولا سه ساله است و دوم هم اینکه مشتری نباید تغییراتی در این حوزه داشته باشد چراکه مشتری‌هایی که کارت‌های خیلی ساده هم دارند باید بتوانند در این شبکه از خدمات استفاده کنند. وی گفت: هم اکنون در فاز برنامه‌ریزی هستیم تا بتوانیم کارهایی که بانک‌ها باید انجام دهند به‌صورت مشخص و مدون ابلاغ کنیم تا آنها هم بدانند در چه مسیری حرکت خواهند کرد.