اکبر کمیجانی، در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی یزد که با حضور مدیرعامل بانک صنعت و معدن، استاندار و تعدادی از مسوولان استان برگزار شد، افزود: امسال حمایت از ۲۰ هزار بنگاه تولیدی در دستور کار است. وی اضافه کرد: علاوه بر آن با موافقت مقام‌معظم رهبری، ۵/  ۱ میلیارد دلار نیز از محل صندوق توسعه ملی و معادل ریالی آن از محل منابع بانکی برای اشتغال ویژه روستاها و مناطق عشایری در نظر گرفته شد. وی افزود: پارسال ۵۴۸ هزار میلیارد تومان مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌ها بود و پیش‌بینی می‌شود، این مبلغ امسال تا ۶۷۰هزار میلیارد تومان افزایش یابد که بخش عمده آن شامل ۵۰ هزار میلیارد تومان برای طرح حمایت از رونق تولید و اشتغال است که پرداخت می‌شود. وی اضافه کرد: بانک مرکزی سال گذشته سهم بالایی در اجرایی شدن طرح رونق تولید داشت و بانک‌ها نیز همکاری مطلوبی داشتند به گونه‌ای که ۱۶۸هزار میلیارد ریال از مبلغ تسهیلات بانکی سال ۹۵ به واحدهای تولیدی دارای مشکل پرداخت شد. کمیجانی یادآور شد: در سال‌جاری شاهد برگزاری انتخابات و اجرای طرح خیلی موفق تسهیلات ازدواج به متقاضیان بوده‌ایم و از نیمه مهرماه بانک‌ها به‌صورت اختصاصی به مشکل واحدهای تولیدی و پرداخت تسهیلات این بخش پرداختند. قائم‌مقام بانک مرکزی با برشمردن شرایط اقتصادی در ابتدای فعالیت دولت یازدهم یادآور شد: محدودیت‌های بین‌المللی و رشد منفی اقتصادی، بانک مرکزی را مجبور کرد تا جهت‌گیری‌های خود را تغییر دهد و به سمت حمایت از تولید و اشتغال در شرایط رکود اقتصادی برود.

کیمجانی با بیان اینکه هم‌اکنون و با تغییر جهت‌گیری‌ها شاهد افزایش سهم تامین سرمایه در گردش در بخش تولید هستیم، ادامه داد: این سهم با هدف حمایت از تولید و اشتغال از ۴۶ درصد به ۶۴ تا ۶۵درصد رسید و امسال نیز تداوم دارد، ضمن آنکه تمامی بخش‌های صنعت و معدن از رشد منفی خارج و رشد مثبت داشته‌اند. این مسوول به وضعیت بخش مسکن نیز اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز سال جاری به‌ویژه در ۶ ماهه دوم سال شاهد رشد مثبت هستیم به گونه‌ای ارزش‌افزوده این بخش رشد مثبت را تجربه کرده و امیدواریم در ماه‌های پایانی نیز شتاب پیدا کند. وی در همین خصوص از رشد پرداخت تسهیلات بخش مسکن در استان یزد خبر داد و اظهار کرد: از مجموع واحدهای دارای قرارداد که درخواست تسهیلات مسکن داشته‌اند ۹۸درصد موفق به دریافت وام شدند که این آمار با متوسط کشوری نیز همخوانی دارد. قائم‌مقام بانک‌مرکزی ایران تاکید کرد: حمایت‌های این مجموعه در حوزه تولید تنها تامین سرمایه نبود، بلکه با همراهی و همکاری بانک‌ها، تسهیلات رونق تولید و اشتغال به شکل تزریق منابع و نقدینگی در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفته است. کمیجانی در ادامه به تحولات بین‌المللی سیستم بانکی در قبل و بعد از برجام اشاره کرد و گفت: تا قبل از برجام و در زمان تحریم‌ها با ۲۷ بانک جهانی ارتباط داشتیم که شاید کوچک و پر خطر بود که با تلاش بانک مرکزی بعد از اجرای برجام با بیش از ۳۳۰ بانک بین‌المللی رابطه کارگزاری و کاری داریم ولی با این حال کاملا زیر ذره‌بین آمریکا هستیم.

وی با بیان بهبود شرایط بانکی کشور بعد از اجرای برجام تصریح کرد: امروزه در مقایسه با زمان تحریم، وضعیت بانکی در عرصه بین‌المللی بسیار بهبود یافته است و عملا به منابع نفتی و حساب‌های خارجی کشور با هزینه کمتر و شرایط بهتر دسترسی پیدا کرده‌ایم. وی عملکرد بانک‌های استان یزد را قانع‌کننده دانست و افزود: مجموع تسهیلات پرداختی بانک‌های یزد در هشت ماهه امسال ۱۲۴ هزار میلیارد ریال و سپرده‌های بانکی ۱۵۴هزار میلیارد ریال بود که مجموعا ۹۱ تا ۹۴درصد منابع به تسهیلات اختصاص یافته است. قائم‌مقام بانک مرکزی ایران خواستار همراهی بدهکاران برای پرداخت بدهی‌ها به بانک‌ها شد و ادامه داد: در هشت ماهه امسال با وجود انتخابات، پرداخت تسهیلات ازدواج به ۵۳ هزار میلیارد ریال رسید، در حالی که سال قبل بدون این مسائل ۵۴ هزار میلیارد ریال بود که در مجموع آمارهای خوبی است. کمیجانی با اشاره به رشد بخش‌های صنعت و معدن یادآور شد: به زودی آمارهایی از سوی بانک مرکزی اعلام خواهد شد که همگی بیانگر تدوام رشد مثبت در سه ماهه دوم امسال است.