آنها بار دیگر خواستار ادامه تعهد خود مبنی بر افزایش همبستگی و همکاری میان مردم این سه کشور که از اشتراکات عمیق تاریخی، دینی و فرهنگی و ارزش‌های مشترک برخوردارند، با هدف ارتقای سطح صلح، ثبات، آبادانی و همکاری در منطقه شدند. ممدیارف، ظریف و چاووش‌اوغلو در ادامه بر تعهد خود مبنی بر گسترش همکاری‌ها به‌ویژه در زمینه‌هایی که به رشد اقتصادی و توسعه پایدار می‌انجامد، تاکید کردند.

آنها همچنین بر منافع مشترک خود در ارتقای صلح و ثبات در منطقه و تعهد خود به اصول قانون جهانی به‌ویژه احترام به حق استقلال کشورها، تمامیت ارضی، ممنوعیت تجاوز به مرزهای بین‌المللی و حل مسالمت‌آمیز تمامی مناقشات در این راستا، پافشاری کردند.

طرف‌های این نشست توافق کردند تا در مسائل منطقه‌ای و جهانی که در آنها اشتراک دارند، در سطوح مختلف و در چارچوب تعیین شده از سوی سازمان‌های منطقه‌ای و جهانی همچون سازمان ملل متحد، سازمان همکاری‌های اسلامی و کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا و سازمان همکاری اقتصادی، با نظر به ارتقای صلح، امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی، به رایزنی‌های نزدیک با یکدیگر ادامه دهند.

آنها همچنین از اعلامیه نهایی نشست فوق‌العاده سازمان همکاری‌های اسلامی در مورد قدس شریف در تاریخ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷ در استانبول نیز استقبال کردند. این مقامات در مورد ارتقای همکاری‌های اقتصادی-تجاری، استفاده از پتانسیل موجود برای ارتقای سرمایه‌گذاری و تجارت و حمایت از ارتقای همکاری‌ها با تکیه بر اجرای پروژه‌ها و برنامه‌های مشترک در حوزه انرژی، بانکداری، مخابرات، صنعت، کشاورزی، گردشگری و محیط‌زیست، با یکدیگر به توافق رسیدند.

وزرای خارجه با تکیه بر اهمیت گام‌هایی که در راستای افزایش پتانسیل این سه کشور واقع در گذرگاه‌های ترانزیتی بین‌المللی و در بخش ترانزیت، بر اهمیت ارتقای همکاری‌ها در حوزه اجرای پروژه‌های جدید در توسعه زیربناهای نقل‌وانتقالات و افزایش پتانسیل‌ها در حوزه ترانزیت، تاکید کردند.

ممدیارف، ظریف و چاووش اوغلو با تاکید بر اهمیت مشارکت جمهوری آذربایجان، ایران و ترکیه در پروژه‌های بزرگ نقل‌وانتقالات در سطح جهانی، از افتتاح خط‌آهن باکو-تفلیس-قارص که شرایط مناسبی را برای استفاده از پتانسیل ترانزیتی این سه کشور در جاده‌های «شرق-غرب»، «جنوب-غرب» و «شمال-جنوب» فراهم می‌کند، استقبال کردند و خواستار برداشتن گام‌های لازم برای تکمیل خط آهن رشت-آستارا شدند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: طرف‌های این نشست بر اهمیت تقویت همکاری‌ها در حوزه صنعت هوایی برای تحقق پتانسیل بالای موجود و بهره‌برداری از امتیازات جغرافیایی این سه کشور، هم توافق کردند. آنها همچنین تمایل خود را برای تقویت همکاری‌های سه‌جانبه در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی ابراز کردند.

وزرای خارجه ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه همچنین در زمینه توسعه و تقویت روابط موجود میان شبکه‌های بانکی این کشورها، به اشتراک گذاشتن اطلاعات درخصوص فرآیندهای بانکی بین‌المللی و مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و اهمیت ادامه همکاری‌های سه‌جانبه برای ایجاد و مدیریت زیربناهای اطلاعاتی با هدف پرکردن خلأ دیجیتالی موجود در منطقه، تاکید کردند.

به نقل از این بیانیه، وزرای خارجه این سه کشور بر اهمیت همکاری در چارچوب سازمان‌های اقتصادی جهانی و منطقه‌ای باهدف جلب‌توجه این سازمان‌ها به حوزه‌های حائزاهمیتی چون تجارت، حمل‌ونقل، گردشگر، کشاورزی، ارتباطات و انرژی و حمایت از اجرای پروژه‌هایی که در راستای منافع مشترک این سه کشور هستند، توسط این سازمان‌ها، تاکید کردند.

آنها اهمیت تقویت همکاری‌ها برای جلوگیری از نابودی محیط‌زیست با در نظر داشتن لزوم تحقق اهداف مرتبط که در برنامه توسعه پایدار ۲۰۳۰ توسط سازمان ملل متحد در سپتامبر ۲۰۱۵ تعریف شده‌اند را یادآور شدند. طرف‌های این نشست همچنین با محکوم کردن هر نوع عدم تسامح و تبعیض قومی، نژادی، دینی و اعتقادی، بر اهمیت ارتقای بردباری، احترام، تبادل نظر و همکاری میان فرهنگ، تمدن و افراد مختلف و تاثیر هفتمین انجمن جهانی اتحاد تمدن‌های سازمان ملل متحد که بیست و پنجم تا بیست و هفتم آوریل ۲۰۱۶ در باکو برگزار شد، تاکید کردند.

اهمیت گسترش همکاری در مبارزه با تروریسم، جدایی‌طلبی و افراط‌گرایی خشونت‌طلبانه در هر نوع و حالتی، جرایم فراملی سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر و سلاح، قاچاق انسان، جرایم مربوط به میراث‌فرهنگی و تاریخی، جرایم رایانه و مهاجرت غیرقانونی، از دیگر موارد مورد تاکید وزرای خارجه سه کشور بود. وزرای خارجه این کشورها همچنین اعلام کردند که اجازه نخواهند داد هیچ فرد یا گروهی تحت هیچ شرایطی از خاک آنها برای تهدید دو کشور دیگر استفاده کند.  آنها با اشاره به اهمیت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بازتابی از موفقیت دیپلماسی و مذاکرات چندجانبه است، تایید کردند که اجرای موفقیت‌آمیز برجام نیازمند آن است تا تمامی طرف‌ها تعهدات خود را تمام و کمال به اجرا درآورند. با درنظر داشتن پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در ضمن برجام که به تایید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز رسیده است، طرف‌های شرکت‌کننده در این نشست بار دیگر تعهد تمام اعضای سازمان ملل متحد را در مشارکت در اجرای برجام، یادآور شدند. وزرای خارجه همچنین بر اهمیت ارتقای اتحاد اسلامی برای مقابله با چالش‌های پیش‌روی جهان اسلام و همکاری فعالانه و موثر برای تقویت اخوت، درک و تسامح اسلامی تاکید کردند. ظریف، چاووش‌اوغلو و ممدیارف در همین راستا اهمیت چهارمین دوره از بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی را که در ماه مه‌سال ۲۰۱۷ در باکو برگزار شد، در ارتقای فرهنگ و ارزش‌های اسلامی، یادآور شدند. طرف‌های شرکت‌کننده در پایان بر اهمیت تشکیل نشست‌های سه‌جانبه مستمر برای تداوم همکاری‌ها در مورد مسائل منطقه‌ای و جهانی، تاکید کردند. محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران و مولود چاووش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه با دعوت المار ممدیارف، وزیر امورخارجه جمهوری آذربایجان، در پنجمین نشست سه‌جانبه وزیران امورخارجه که بیستم دسامبر (۲۹ آذرماه) در جمهوری آذربایجان برگزار شد، حضور یافتند. نشست بعدی در ترکیه برگزار خواهد شد.