این طرح با هدف دستیابی به مجموعه سیاست‌هایی سازگار برای تحقق رشد اقتصادی «بالا، پایدار، اشتغال‌زا و فراگیر» و به منظور بهبود وضعیت رفاه و معیشت خانوارهای ایرانی «به ویژه خانوارهای کم‌درآمد» ساماندهی شد. از آنجا که عملکرد بلندمدت اقتصاد ایران، منعکس‌کننده رشد «پایین در مقایسه با ظرفیت‌های ارزشمند اقتصاد ایران، پرنوسان، با اشتغال‌زایی کم و بهره‌مندی غیرقابل قبول قشر فقیر» بوده، رسالت مطالعه ذکر شده، طراحی «تغییر مسیر» بلندمدت اقتصاد ایران است.

اهمیت این تغییر بزرگ آنگاه بیشتر می‌شود که به سه نکته اساسی توجه کنیم. اول: در اسناد بالادستی سیاست‌گذاری نه تنها همواره بر رشد بالای اقتصادی، رفع بیکاری و بهبود فقر و توزیع درآمد تاکید شده، بلکه بعضا به چگونگی تحقق این هدف‌ها نیز با تفصیل نسبتا زیاد پرداخته شده است. دوم: طی سال‌های آینده اقتصاد ایران بیش از هر زمان دیگر به رشد اقتصادی با ویژگی‌های ممتاز ذکر شده نیاز دارد و تکرار خطای سیاست‌گذاری هزینه‌های سنگین اجتماعی-سیاسی در پی خواهد داشت. سوم: با توجه به ابرچالش‌های پیش روی اقتصاد ایران، تحقق اهداف ذکرشده دشوارتر از هر زمان دیگر در گذشته است.

اینک طرح مذکور به پایان رسیده و قرار است نتایج آن در دومین کنفرانس اقتصاد ایران در ۲۵ آذر ماه  ارائه  و از دو جلد کتابِ« اقتصاد ایران: چگونگی گذر از ابرچالش‌ها » رونمایی شود. این رویداد را می‌توان به دلایل زیر رویدادی استثنایی تلقی کرد:

۱- در این طرح ۱۱۸ استاد دانشگاه، کارشناس و پژوهشگر اقتصادی و حقوقی در قالب ۱۶ پروژه برای مدت ۱۶ ماه فعالیت کرده‌اند. چنین مقیاسی از فعالیت غیر اداری به ویژه با توجه به ارتباط تنگاتنگ اجزای مختلف مطالعه با یکدیگر به‌طور مطلق بی‌سابقه است.

۲- در دومین کنفرانس اقتصاد، برای اولین بار حوزه‌های مختلف اقتصاد کلان، پولی، ارزی، بودجه‌ای، مالیاتی، تجاری، صندوق توسعه ملی، نظام بانکی، بازار کار، بازار انرژی، تامین مالی پروژه‌های عمرانی، بخش‌های اقتصادی، نظام حقوقی اقتصاد، اقتصاد غیر رسمی، محیط کسب‌وکار، تعامل با جهان و فقر و توزیع درآمد در نشست‌های جداگانه، تجزیه و تحلیل شده و در هر حوزه، توصیه‌های سیاستی مشخص ارائه می‌شود.

۳- از نتایج ۱۶ پروژه مجزا، فعالیت مستقلی تحت عنوان تلفیق به مدت ۶ ماه انجام شده که حاصل آن مجموعه سیاست‌های کلان، فرابخشی و بخشی منعکس شده در جلد اول کتاب اقتصاد ایران: چگونگی گذر از ابرچالش‌ها است. نیاز مبرم اقتصاد ایران، نه راه حل‌های جزئی بلکه «راه حل جامع» است. لذا علاوه بر موضوعات مجزای ذکر شده، «تصویری تلفیقی» از «مجموعه مطالعه» به دست آمده که خود، محصولی مجزا و حائز اهمیت محسوب می‌شود و به ویژه یک «نقشه راه» برای تحولات میان‌مدت آینده اقتصاد ایران طراحی شده که در آن، مسیر دشوار اما قابل دستیابی گذر از ابرچالش‌ها به تصویر کشیده شده است. این بخش از مطالعه در بخش پایانی کنفرانس و در نشست عصر ارائه خواهد شد.