ازهمین‌رو حسن روحانی روز گذشته، با بیان اینکه آمریکایی‌ها اعلام می‌کنند که ما اهل مذاکره و تعهد و پیمان نبوده و اصول اخلاقی و بین‌المللی را نمی‌شناسیم، تاکید کرد: این معنایش این است که اگر کشوری در این مسیر قرار گرفت، دیگر هیچ کشوری نمی‌تواند به آن اعتماد کند و این درحالی است که امروز آمریکایی‌ها به بعضی از کشورهای شرق آسیا پیغام مذاکره می‌دهند؛ مگر دیوانه شده‌اند که با شما مذاکره کنند؟ شما مذاکره دیروز را علنی زیر پا می‌گذارید و به مذاکره امضا شده‌ای که به تایید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بی‌اعتنا هستید.

او همچنین با اشاره به شرایط پیش‌آمده در اثر تخلفات پیاپی آمریکایی‌ها درمورد برجام، برادامه ساخت موشک از سوی ایران تاکید کرد وگفت: ما راه دفاع‌، منافع‌ و امنیت ملی‌مان را با همه قدرت ادامه خواهیم داد و بدخواهان و دشمنان باید بدانند هر نقض عهدی بکنند به ضررشان خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران پاسخ قاطعی را به آنها خواهد داد. او سپس تصریح کرد: ما برای دفاع از خود، تمامیت ارضی‌و ملت‌مان، هر سلاحی از هر نوعی نیاز داشته باشیم، در ساختن و تولید و انبار کردن آن و در زمان لازم استفاده از آن تردید نخواهیم کرد.

وفای به عهد، معیاری برای تمدن یک ملت

رئیس‌جمهوری که روز گذشته برای دفاع از وزیران پیشنهادی نیرو و علوم در مجلس حضور یافته بود، همچنین گفت: در طول تاریخ همواره یکی از راه‌های تعامل دولت‌ها و ملت‌ها بستن عهدها و پیمان‌ها با یکدیگر بوده و این بخشی از تاریخ گذشته کشور ما و همه جهان است. اصل وفای به عهد، فراملی و فرادینی بوده و اصلی است که همه انسان‌های عاقل و با تدبیر و دارای هر مذهب و دینی که بودند به‌عنوان یک اصل مهم به آن احترام می‌گذاشتند.

رئیس‌جمهوری، وفای به عهد را معیاری برای تمدن یک ملت و قانونی بودن و حرکت صحیح یک دولت برشمرد و تصریح کرد: اگر دولتی وفای به عهد نکرد، اعتبار خودش را در افکار عمومی به حراج گذاشته است.  اگر دولتی مثل دولت آمریکا عنوان کند که بر یک تعهد مهم بین‌المللی، متعهد نیستم و استدلالش هم این باشد که سر دولت قبلی کلاه رفته، پس تداوم مسوولیت دولت‌ها چه می‌شود؟ کما اینکه هر دولت دیگری در هر کشوری نیز می‌تواند همین ادعا را داشته باشد.

روحانی با بیان اینکه این تعهد، تعهد یک ملت با ملت و دولت با دولت و یک نظام با یک نظام است، افزود: اگر آمریکا یک رژیم هم باشد، این تعهد یک رژیم در برابر یک نظام بزرگ به نام جمهوری اسلامی ایران است؛ نه‌تنها ایران حتی ۵ کشور دیگر.  یک تعهد بین‌المللی است که در برابر این تعهد، متعهد به اجرای آن بوده و باید به آن عمل کند.

حرف‌های خنده‌دارتاریخ

رئیس‌جمهوری متزلزل بودن روی پیمان قبلی و دعوت برای مذاکره بعدی را داستانی مضحک خواند و افزود: بعضی‌ها می‌گویند تعهدی که قبلا با هم بستیم این فعلا قرص و محکم نباشد، متزلزل باشد، بیاییم راجع‌به موضوع دیگر با هم مذاکره کنیم؛ این یکی از حرف‌های خنده‌دار تاریخ است، یک کسی عهد و پیمانی می‌بندد و می‌گوید پای پیمان خودم تا آخر ایستادم و به دقت عمل می‌کنم و اجرا می‌کنم، جایزه من این است که راجع‌به موضوع دوم صحبت کنیم و این قابل بحث است؛ اما کسی که همان تعهد اول را زیر پا می‌گذارد، دارد با زبان عملش اعلام می‌کند که من اهل مذاکره نیستم.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه آمریکا باید با این شیوه‌ای که درپیش گرفته، آینده مذاکره و تعهدات خودش را نسبت به کشورهای دیگر برای همیشه کنار بگذارد، افزود: ایران در موضوع هسته‌ای به تعهدات خودش عمل کرده است اما آنها می‌گویند ایران چرا از لحاظ دفاعی و نظامی توانمند و قدرتمند بوده و چرا کشورهای منطقه به ایران احترام می‌گذارند؟ این مشکل شما آمریکایی‌هاست که با حضور در منطقه امنیت عراق و ثبات و امنیت افغانستان را به هم ریختید؛ با آوردن تروریست‌ها در منطقه امنیت سوریه و لبنان را به هم ریختید؛ شما تروریست‌ها را پرورش دادید. روحانی اظهار کرد: آمریکایی‌ها کشوری که به کمک مردم عراق و سوریه رفته و یار ملت‌های دیگر بوده‌اند را مداخله‌گر می‌نامند، درحالی‌که خودشان می‌خواستند عراق را تجزیه کنند و این ملت و ارتش عراق و ملت ایران و کشورهای منطقه بودند که نگذاشتند تمامیت ارضی عراق خدشه‌دار شود.

ملت ایران بارها در طول تاریخ با تروریسم مبارزه کرده است

رئیس‌جمهوری خطاب به سیاستمداران آمریکا گفت: اگر بناست شما نسبت به این مسائل اعتراض کنید، ما از شما می‌پرسیم آیا ملت ایرانی که حامی کشورهای مظلوم در برابر تروریسم و تجزیه‌طلبی بوده، رفتارش خوب نیست و شما که امنیت را به هم زدید، داعش را به‌وجود آوردید و طالبان و دیگرگروه‌های تروریستی را ساختید، منافقین را پناه دادید، به ملت ایران در طول تاریخ ظلم کردید، سکوی نفتی ملت ایران را زدید، قبول ندارید کشور متجاوز هستید؟ آیا سکوی نفتی میدان جنگ بود و در آن هواپیما و تانک وجود داشت که آن را مورد حمله قرار دادید؟ شما در ماجرای طبس وارد خاک ایران شده و به کشور ما تجاوز کردید؛ هواپیمای مسافربری ما را مورد حمله قرار دادید و بارها بی‌ادبانه ملت ایران را تروریست خواندید.

روحانی با تاکید بر اینکه ملت ایران بارها در طول تاریخ با تروریسم مبارزه کرده است، گفت: ملت ایران منافقین تروریست و دیگر گروه‌های تروریستی را از این کشور بیرون رانده و داعش و تروریست‌های تکفیری را در عراق و سوریه به زانو درآورده است.