دلار آمریکا طی چند روز گذشته برای اولین بار در سال‌جاری از مرز چهار هزار تومان گذشت. البته این اولین بار نیست که قیمت دلار در دولت حسن روحانی مرز ۴ هزار تومان را پشت‌سر می‌گذارد. پاییز سال گذشته نیز دلار از مرز ۴ هزار تومان عبور کرد. به باور کارشناسان این بار مواضع دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال برجام تا حد زیادی در افزایش نرخ دلار موثر بوده است.از همین رو محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت بخش مهمی از سخنان روز گذشته‌اش را به موضوع افزایش نرخ ارز اختصاص داد. به گزارش «ایرنا» وی با بیان اینکه دولت از تضعیف پول ملی متضرر می‌شود، گفت: اگر قیمت یک دلار چند تومان افزایش پیدا کند از نظر روانی بر قیمت کالاهای دیگر تاثیر می‌گذارد که ما مخالف این اتفاق هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت با کاهش ارزش ریال در برابر دلار متضرر خواهد شد، اظهار کرد: ما با کاهش ارزش ریال در برابر دلار به‌صورت غیر‌منطقی مخالفیم و سیاست دولت این است که نرخ ارز شناور کنترل شود و این را هم بدانیم که دولت از تضعیف پول ملی متضرر می‌شود و فکر نکنیم که دولت با تبدیل دلار به ریال از آنجا که ریال بیشتری به‌دست می‌آورد پس به‌دنبال این است که ارزش پول ملی را کاهش دهد.وی افزود: دولت، سیاست مهار تورم را بر عهده دارد و از این خرسندیم که اعلام کنیم که دولت کوشید قدرت خرید مردم را کنترل کند که کمتر نشود و این یک تهمت بی‌اساس و بی‌ربط به دولت است که بگوییم دولت به‌دنبال کاهش ارزش پول ملی است.نوبخت با بیان اینکه دولت در روزهایی که هنوز برجام به نتیجه نرسیده بود توانست نرخ تورم و ارز را کنترل کند، اظهار کرد: نباید با حرف‌های ترامپ و تحت‌تاثیر گفته‌های او بازار خودمان را به هم بریزیم. به گزارش «ایرنا» نوبخت درادامه از کسانی که با دولت زاویه انتقادی دارند خواست در این امر که به منافع کشور بازمی‌گردد، متحد شوند.نوبخت در پاسخ به اینکه برخی این گونه تلقی می‌کنند که قیمت دلار بیش از پنج هزار تومان است، اظهارکرد: ما این سخنان را قبول نداریم، دولت و کارشناسان اقتصادی هم این مساله را قبول ندارند و این شایعه‌ای است تا قیمت‌ها را افزایش دهند.سخنگوی دولت تصریح کرد: سیاست دولت مدیریت ارزش پول ملی است و خواهان تقلیل ارزش پول ملی نیست پس همه باید کمک کنیم پول ملی قوت یابد.

محدود کردن بودجه‌های جاری

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه عزم دولت بر این است که برای تخصیص بودجه‌های جاری محدودتر عمل کند، گفت: اگر چنین عمل نکنیم برای تامین بودجه عمرانی با مشکل مواجه می‌شویم و تعهدات دولت بر این است. به گزارش «ایسنا» او افزود‌: قرار بر این نداریم همان‌طور که حقوق بازنشستگان را می‌دهیم حقوق آن کارخانه‌ای که قبلا دولتی بوده و الان خصوصی شده است را بدهیم، البته ما وظیفه داریم که مشکلات آنان را حل کنیم. نوبخت تصریح کرد: ما دوست داریم که بیکاری را رفع کنیم، اما نه این گونه که بیاییم و در بخش دولتی که اشباع شده بازهم استخدام‌های بدون برنامه داشته باشیم.

دلیل تاخیر در معرفی دو وزیر به مجلس

نوبخت در ادامه نشست خبری روز گذشته‌اش در پاسخ به پرسشی در مورد علت تاخیر معرفی وزرای نیرو و علوم گفت: وزارت نیرو مشکلی ندارد و جمع‌بندی‌ها انجام شده، اما از آنجا که دو وزیر باید باهم به مجلس معرفی شوند علت تاخیر، انتخاب وزیر علوم است که باید برای توافق با شخص محترمی که آموزش عالی را به او بسپاریم و مقامات عالی نظام هم به او اعتماد داشته باشند، عمل کنیم و از این جهت است که ممکن است مقداری موضوع به تاخیر افتاده باشد.

محدودیت‌های رئیس دولت اصلاحات

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسش دیگری درباره موضوع ایجاد محدودیت‌های تازه برای  رئیس‌دولت‌اصلاحات اظهار کرد: موضع رسمی دولت ازسوی رئیس‌جمهوری مطرح شده و اینکه آیا مصوبه تازه‌ای در شورای‌عالی امنیت ملی درباره این موضوع تصویب شده یا خیر باید بگویم که من سخنگوی شورا نیستم و باید این موضوع را از سخنگوی شورای امنیت ملی بپرسید، اما در این دولت و دولت قبلی درباره این موضوع که به آن اشاره می‌کنید مصوبه‌ای وجود نداشته و سخنگوی قوه‌قضائیه هم گفت که اتفاق جدیدی نیفتاده که نیاز به مصوبه داشته باشد.

پرونده مهدی جهانگیری و دری اصفهانی

به گزارش «ایسنا» نوبخت درخصوص موضع دولت درباره پرونده مهدی جهانگیری نیز گفت: لازم است از روح بزرگ و خویشتندار آقای اسحاق جهانگیری تقدیر کنم که با سعه‌صدر با این موضوع برخورد و با صراحت این موضوع را مطرح کردند که فردی که از آن نام برده شد ارتباطی با دولت ندارد و قبل از دولت یازدهم آنچه امروز به آن رسیدگی می‌شود را انجام داده است و از خانواده جهانگیری که دو شهید را به انقلاب تقدیم کرده است جز این انتظار نمی‌رود که خویشتنداری کنند و اجازه دهند که همه قوا با آرامش به مسائلی که می‌خواهند، رسیدگی کنند.او درباره موضوع پرونده جاسوسی دری‌اصفهانی نیز گفت: با عنایت به اینکه مسائل جاسوسی و رسیدگی به آنها از جمله وظایف وزارت اطلاعات است و نیز با عنایت به گزارش وزیر اطلاعات درباره اتهامات ناروایی که به جاسوسی فرزند یکی از روسای قوا باز می‌گشت و ما نیز این گزارش را واقعا قبول کردیم و واقعا نیز همین طور بود، بهتر است اجازه دهیم که همین نهاد اطلاعاتی گزارش خود را درباره موضوع جاسوسی دری اصفهانی اعلام کند.