ایرنا: روسیه قانونی را تصویب کرده است که براساس آن اتباع ایران و ۱۷ کشور دیگر اجازه می‌یابند بدون کسب روادید برای هشت روز فقط به منطقه خاور دور روسیه سفر کنند. این قانون برای شکوفایی اقتصادی منطقه خاور دور روسیه و امکان سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده است.

دولت روسیه روز دوشنبه در پایگاه اینترنتی خود این قانون را منتشر کرده که از طرف وزارت توسعه منطقه خاور دور این کشور به پارلمان ارائه و در دوما و شورای فدراسیون (سنا) تصویب شده است. دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه نیز روز دوشنبه در نشست هیات دولت با اعلام تصویب این قانون گفت: «برای این منظور به گردشگران و کارفرمایان ۱۸ کشور اجازه داده می‌شود بدون دریافت روادید به خاور دور روسیه سفر کنند.» به گزارش ایتارتاس، مدودف گفت: «در روزهای اخیر فهرست کشورهای مشمول تسهیلات روادید تایید شد و گردشگران و کارفرمایان این کشورها نیازی به مراحل دریافت ویزا ندارند.» وی افزود: «اتباع این کشورها کافی است که اطلاعات خود را در پایگاه اینترنتی ویژه‌ای ثبت کنند.» نخست‌وزیر روسیه گفت: «تاسیسات خاور دور را توسعه می‌دهیم و تسهیلات ویژه‌ای را برای این منظور پیش‌بینی می‌کنیم. اطمینان دارم که لغو مراحل دریافت روادید برای گردشگران و کارفرمایان دیگر کشورها به افزایش جذابیت گردشگری و سرمایه‌گذاری منطقه کمک می‌کند.» به گفته مدودف، در نتیجه این قانون، گردشگران بیشتری به خاور دور سفر می‌کنند و این منطقه درآمد بیشتری کسب خواهد کرد. مدودف همچنین درباره علت انتخاب ۱۸ کشور برای لغو روادید سفر به خاور دور گفت: «علت این تصمیم نزدیک بودن به روسیه نیست، بلکه آنها نیز رویکردی مشابه در همکاری با ما دارند.» این کشورها شامل ایران، الجزایر، بحرین، برونئی، هند، قطر، چین، کره‌شمالی، کویت، مراکش، مکزیک، امارات، عمان، عربستان سعودی، سنگاپور، تونس، ترکیه و ژاپن می‌شوند.

لغو ویزا شامل مسکو نیست

البته به گزارش عصرایران به نقل از رسانه‌های روسی، این لغو ویزا تنها برای مناطق شرق دور روسیه است و شامل مسکو و دیگر مناطق روسیه نمی‌شود. خاور دور روسیه منطقه گسترده‌ای شامل ۹ استان با وسعت ۶ میلیون و ۱۶۹ هزار و۳۰۰ کیلومترمربع می‌شود که ۳۶ درصد مساحت این کشور را تشکیل می‌دهد. جمعیت این منطقه نیز حدود ۶ میلیون ۳۰۰ هزار نفر است که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ حدود ۲۰ درصد کاهش یابد. روسیه برای جبران کاهش جمعیت و توسعه‌نیافتگی منطقه خاور دور تدابیری را اتخاذ کرده که مهم‌ترین آن اهدای زمین رایگان است. براساس قانون جدید که از روز ۱۳ دی ماه سال گذشته به اجرا در آمد، دولت روسیه به هر شهروند روسی درخواست‌کننده یک هکتار زمین به صورت رایگان در خاور دور اعطا می‌کند که پس از یک دوره بهره‌برداری و اجرای تعهدات در قبال قانون، در مالکیت قطعی افراد قرار خواهد گرفت. براساس تدابیر اتخاذشده، اجرای این قانون سبب خواهد شد منطقه کمتر توسعه‌یافته خاور دور روسیه که نزدیک ژاپن قرار دارد و از نظر بهره‌برداری‌های صنعتی، کشاورزی و باغی از شرایط بسیار مناسبی نیز برخوردار است، در مسیر توسعه قرار گیرد. دولت روسیه همچنین با اجرای چند برنامه کلان بین‌المللی از جمله دعوت سرمایه‌گذاران خارجی برای توسعه خاور دور درصدد است از شرایط این منطقه به‌ویژه با استقرار واحدهای صنعتی، بهره‌برداری از جاذبه‌های گردشگری، توانمندی‌های کشاورزی و همچنین نزدیکی به بازارهای آسیایی استفاده کند.