گروه دیپلماسی: وزیر امور خارجه ایران با ابراز اطمینان از اینکه روابط خوب سیاسی و اقتصادی ایران و بولیوی دو کشور را در شرایط دشوار در کنار هم قرار داده، تاکید کرد: «دو کشور اکنون می‌توانند در زمینه‌های مختلف در کنار هم قرار گیرند و با توجه به اراده مشترک رهبران دو طرف، این مهم دست یافتنی است.» به گزارش «ایرنا‌» محمدجواد ظریف روز جمعه در همایش بزرگ اقتصادی ایران و بولیوی که با حضور وزیران امور خارجه دو کشور و وزیر تجارت بولیوی به همراه شمار زیادی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی و دولتی دو کشور برگزار شد، با قدردانی از استقبال گرم و صمیمانه دولت و مردم بولیوی از هیات ایرانی گفت که ایران همواره در کنار مردم و دولت بولیوی بوده و از پیشرفت‌ها و تلاش‌های آنان در دوره ریاست جمهوری «اووا مورالس» برای ارتقای سطح زندگی مردم این کشور همواره خرسند است و با افتخار از این پیشرفت‌ها یاد می‌کند.

او، استقامت دولت بولیوی در مقابل دولت‌های بزرگ را برای دولت و مردم ایران یادآور استقامت بزرگ آنان در برابر تحریم‌های خارجی خواند و گفت: امروز می‌خواهیم این پیوند سیاسی را به گسترش پیوندهای اقتصادی در بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی و به‌صورت همه‌جانبه تقویت کنیم. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، حضور گسترده کارآفرینان ایرانی و بولیویایی را در این همایش، نشانه امکانات مکمل دو کشور برای دو منطقه آمریکای لاتین و خاورمیانه دانست. او تاکید کرد: «از دیدگاه ایران، بخش خصوصی موتور محرک دو کشور است و حضور آنان در بولیوی می‌تواند استحکام روابط دو کشور را تضمین کند.»

ظریف با اشاره به اینکه از بخش‌های دولتی، نمایندگان امور بانکی، ضمانت صادرات، حمل‌ونقل، فناوری، کشاورزی، علوم و نفت در ترکیب هیات ایرانی در بولیوی حاضر هستند، افزود: در ترکیب این هیات، نمایندگان بخش خصوصی نیز از حوزه ساخت‌وساز، انرژی، انرژی تجدیدپذیر، حمل‌ونقل، داروسازی، صنایع غذایی، خودرو‌سازی و نیز صنعت و معدن حضور فعال دارند. او ابراز امیدواری کرد که روابط بین بخش خصوصی دو کشور هرچه بیشتر رو به گسترش قرار گیرد.

ظریف اطمینان داد: روابط خوب سیاسی و اقتصادی ایران و بولیوی، دو کشور را در شرایط دشوار در کنار هم قرار داده بود؛ اکنون می‌توانند در زمینه‌های مختلف در کنار هم قرار گیرند و با توجه به اراده مشترک رهبران دو کشور، این مهم دست یافتنی است. او همچنین از دولت و ملت بولیوی به‌خاطر دفاع از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران قدردانی کرد. داوید چوبکه هوانگ، وزیر خارجه بولیوی نیز در این آیین، همایش برگزار شده را فرصتی خوب برای شرکت‌های ایرانی و بولیویایی برشمرد. چوبکه هوانگ ادامه داد: «باید به روابط خود نه تنها در حوزه سیاسی، بلکه در روابط تجاری نیز تنوع دهیم؛ چون نمی‌توانیم در دنیای امروز به تنهایی مشکلات خود را حل کنیم.»

فعالیت شرکت‌های ایرانی در بولیوی

همزمان، رئیس‌جمهوری بولیوی با بیان اینکه ما قدردان حمایت‌های ملت و دولت ایران هستیم، از آمادگی کشورش برای همکاری گسترده با شرکت‌های خصوصی و دولتی ایرانی برای فعالیت در خاک این کشور آمریکای جنوبی خبر داد. «اوو مورالس» در دیدار با محمدجواد ظریف در سانتاکروز، گفت: از همه همکاری‌ها و حمایت‌های ایران نسبت به دولت و ملت بولیوی صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم. او افزود: ما تجربه بسیار خوبی از همکاری‌های دو جانبه داریم و مایل هستیم این همکاری‌ها را گسترش دهیم. رئیس‌جمهوری بولیوی تاکید کرد: ما آمادگی داریم با شرکت‌های مختلف ایرانی در زمینه‌های گوناگون مانند کشاورزی، علوم و تکنولوژی، مالی و بانکی و دیگر عرصه‌ها مشارکت و همکاری کنیم.

او در همین راستا از حضور هیات ۱۲۰ نفره ایران به ریاست ظریف که بیش از ۸۰ تن از آنان را صاحبان شرکت‌های مختلف اقتصادی دولتی و خصوصی در زمینه‌های خدمات فنی و مهندسی، دارویی، فناوری، بیوتکنولوژی، صنعت، معدن، پتروشیمی، نفت و گاز، کشاورزی، بانکی و کشتیرانی تشکیل می‌دهند، ابراز خرسندی کرد. این هیات با هدف بررسی فرصت‌های اقتصادی مشترک ایران و ۶ کشور آمریکای مرکزی و جنوبی از جمله بولیوی از یکشنبه گذشته در این منطقه به‌سر می‌برد. اعطای عالی‌ترین نشان دولتی بولیوی به ظریف و برگزاری همایش بررسی فرصت‌های اقتصادی مشترک دو کشور با حضور بیش از ۲۵۰ شرکت از دیگر برنامه‌های ظریف در سانتاکروز بود. ظریف که پنج‌شنبه شب از شیلی وارد بولیوی شد، صبح شنبه در ششمین و آخرین مرحله از سفرش به آمریکای لاتین، عازم کاراکاس پایتخت ونزوئلا شد.