بانک‌های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بر سر ایجاد بستر و زمینه لازم برای برقراری روابط کارگزاری بین شبکه‌های بانکی ایران و آذربایجان با هدف گسترش مناسبات بازرگانی و اقتصادی دو کشور توافق کردند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در حاشیه سفر رئیس‌جمهوری کشورمان به باکو، روسای کل دو بانک مرکزی ضمن تایید و تاکید بر لزوم استفاده از سوییچ ملی دو کشور، توافق کردند سیستم‌های کارتخوان دو کشور برای رفاه تجار و گردشگران متصل شوند. بر همین اساس اولین نشست فنی برای فراهم کردن مقدمات کار حداکثر تا دو هفته آینده بین بخش‌های ذی‌ربط در دو بانک مرکزی برگزار می‌شود. همچنین بر اساس این سند، مقرر شد طرفین ضمن تشکیل کمیته مشترک بانکی، حسابی تحت عنوان «حساب‌مخصوص» در دفاتر هریک از بانک‌های مرکزی دو کشور به نام طرف مقابل برای تسهیل در تسویه مبادلات بانکی افتتاح کنند.

براساس این یادداشت تفاهم، بانک‌های مرکزی دو کشور بررسی‌های لازم را برای اعطای مجوز تاسیس شعبه به بانک‌های ایرانی و آذری در سرزمین‌های یکدیگر به عمل می‌آورند و نسبت به ارائه خدمات فنی و آموزشی به یکدیگر برای انطباق فعالیت‌های بانکی با آخرین روش‌ها و استانداردهای روز جهانی اقدام می‌کنند. سند یادداشت تفاهم همکاری‌های بانکی بین دو بانک مرکزی پیرو ملاقات و مذاکرات دکتر سیف با همتای خود، آقای رستم اُف در تهران به امضای طرفین رسید.