گروه خبر: آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام احتمال نامزدی خود برای ریاست مجلس خبرگان رهبری را رد کرد.

مجلس پنجم خبرگان رهبری چهارم خردادماه (سه شنبه هفته آینده) آغاز به کار می‌کند و یکی از مهم‌ترین گمانه‌زنی‌ها در روزهای باقیمانده تا افتتاحیه این مجلس، ترکیب هیات رئیسه به‌ویژه رئیس این مجلس است. با این همه، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که نامش به دلایل مختلف ازجمله کسب بالاترین رای پایتخت برای مجلس خبرگان پنجم، به عنوان محتمل‌ترین گزینه‌ها برای ریاست مجلس پنجم خبرگان از سوی برخی رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی مطرح می‌شود، در گفت‌و‌گویی با پایگاه خبری آفتاب نیوز تاکید کرد: «من که فعلا بنا ندارم خودم را برای ریاست مطرح کنم. برای اینکه الان در همین‌جا کار‌های زیادی داریم. در آنجا نیاز نیست که انسان رئیس باشد و همین که در خبرگان باشم، خوب است.»

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اولا فضای خبرگان در آینده با تغییر چند‌نفر مثل سابق خواهد بود که سالی دوبار اجلاس رسمی و در هر اجلاس چند سخنرانی داشتند. در مورد ریاست خبرگان هم هرگونه که نمایندگان خبرگان تصمیم بگیرند، انتخاب خواهد شد. از سوی دیگر، یک عضو مجلس خبرگان رهبری نیز از قصد نداشتن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای ریاست خبرگان پنجم خبر داد.

آیت‌الله هاشم هاشم‌زاده هریسی در گفت‌و‌گو با «ایسنا» درباره ترکیب هیات رئیسه خبرگان تاکید کرد: «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی علاقه و قصدی نسبت به کاندیداتوری برای انتخابات هیات رئیسه ندارد، مگر آنکه در فرصت باقیمانده تا افتتاحیه مجلس خبرگان، شرایط دیگری پیش آید و از ایشان تقاضا و درخواست شود که در انتخابات شرکت کنند.»

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی نمی‌خواهد با کاندیداتوری در انتخابات هیات رئیسه خبرگان حساسیت‌ها را افزایش دهد، گفت: «ایشان به‌دنبال حاکم شدن آرامش هستند و می‌کوشند تا ضمن همراهی و مساعدت با هیات رئیسه مجلس خبرگان، کمتر به شکل مستقیم درگیر جریانات و مسائل شوند و در عوض فضا را برای بهتر پیش‌بردن امور توسط هیات رئیسه خبرگان فراهم کنند.»

هاشم‌زاده هریسی با اشاره به اینکه رویکرد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در برخورد با اتهاماتی که از سوی برخی از رسانه‌ها به وی وارد می‌شود، کاهش تنش‌ها و پرهیز از دامن‌زدن به اختلافات است، تاکید کرد: آیت‌الله هاشمی در برابر هجمه‌هایی که از سوی برخی رسانه‌ها یا اشخاص به وی وارد می‌شود در مقام پاسخگویی برنمی‌آید؛ چون اگر ایشان پاسخ این موارد را بدهند، اختلافات و تنش‌ها بیشتر می‌شود. بنابراین سکوت پیشه می‌کنند و با همین هدف جلوگیری از ایجاد حساسیت‌ها بوده است که تاکنون نخواسته‌اند برای ریاست خبرگان کاندیدا شوند.

هاشم زاده هریسی در گفت‌و‌گویی دیگر با پایگاه خبری انتخاب، درباره احتمال کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی در انتخابات ریاست خبرگان تاکید کرد: کسی که به مجلس خبرگان ورود کرده، با رای مردم در آنجا حضور دارد، پس هرکس که در انتخابات پیروز انتخابات شده، می‌تواند کاندیدای ریاست شود و صلاحیت برای ریاست مجلس را نیز دارد. یکی از آن افراد هم آقای هاشمی رفسنجانی است. او در عین حال گفت: البته آیت‌الله هاشمی اصلا تصمیمی برای کاندیداتوری در ریاست خبرگان ندارد.

ایشان قبل از انتخابات و حتی بعد از رای آوردنشان هم قصدش این بود که رئیس نشود، از آن زمان تاکنون تصمیمش همین است.از سوی دیگر، با آشکار شدن عدم تمایل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای تکیه زدن به کرسی ریاست خبرگان پنجم، برخی به گمانه‌زنی‌های خود ادامه می‌دهند؛ این بار درباره اینکه آیت‌الله هاشمی برای ریاست مجلس خبرگان بر کدام گزینه نظر مساعد دارد. روزنامه جمهوری اسلامی در گفت‌و‌گویی با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام این ادعاها را رد کرد.

به گزارش پایگاه خبری جماران، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این گفت‌و‌گو تاکید کرد: «انتخاب رئیس مجلس، حق قانونی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است و ما حق نداریم برای نمایندگان تعیین تکلیف کنیم. همه باید صبر کنیم تا مجلس دهم کار خود را شروع کند و طبق قانون، افرادی که مایل هستند ریاست را برعهده بگیرند خود را نامزد کنند و نمایندگان مردم در مجلس نیز با آزادی کامل، آرای خود را به گلدان‌ها بریزند تا مشخص شود منتخب نمایندگان مردم برای ریاست مجلس چه کسی است.»

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: «طبیعی است افراد، تمایلاتی داشته باشند؛ ولی انتخاب رئیس مجلس راهکار قانونی دارد و باید در وقت و جایگاه قانونی خود، عملی شود.»در انتخابات مجلس خبرگان رهبری که همزمان با انتخابات مجلس شورای اسلامی در هفتم اسفندماه سال گذشته برگزار شد، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی توانست با کسب دو میلیون و۳۰۱ هزار و ۴۹۲ رای از مجموع چهار میلیون و ۵۰۰ هزار و ۸۹۴ رای در استان تهران، از این حوزه انتخابیه به پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری راه یابد. این مجلس چهارم خردادماه گشایش می‌یابد و مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری صبح روز سه‌شنبه چهارم خرداد ۱۳۹۵ با پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.