شماره روزنامه ۴۲۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۱۴۴

 • آینده اتحادیه اروپا

  اخبار ناخوشایند درباره اروپا ادامه دارد. بحران مالی یونان و اقتصاد کم‌رمق در بسیاری از کشورهای اروپایی، سرازیر شدن سیل آوارگان از خاورمیانه به اروپا، خارج شدن انگلستان از این اتحادیه و قدرت‌گیری احزاب افراطی دست راستی، همگی باعث شده‌اند فراموش کنیم که این روزها قرار بود دوران نشاط اروپا باشد. با ارز مشترک و ادغام مرزها، قرار بود اروپا بالاخره با مناقشات میان‌مرزی و بحران اقتصادی وداع کند. قرار بود آشفتگی و کشمکش به قرن بیست‌ویکم کشیده نشود؛ آینده از آنِ نرم‌افزارهای دیجیتال و کافه‌های چندزبانه تصور می‌شد.

 • ریشه‌های بروز بحران

  جوزف استیگلیتز
  برگرفته از کتاب«یورو ارز مشترک چطور آینده اروپا را تهدید می‌کند»

  هرچند عوامل متعددی در مشقت اروپا سهم دارند، اما یک خطا زیربنای همه آنهاست: خلق ارز واحد یعنی یورو. منظور این حقیقت بدیهی نیست که اکنون ۱۹ دولت مستقل، از ارزی مشترک استفاده می‌کنند، بلکه مشکل اصلی از ناکامی آنها در خلق مجموعه نهادها و مقررات مشترک است که برای کارآیی ارزمشترک باید ایجاد می‌شد. این گفته شاید بی‌اساس به‌نظر بیاید؛ ولی کتاب حاضر مجموعه‌ای از متن‌های منسجم است بااین‌حال، ایده زیربنایی آن ساده است.

 • برنامه اصلاحات پولی

  مایتری سیتارامن
  تحلیلگر یورو نیوز

  اتحادیه پولی اروپا چه طرحی برای آینده دارد؟ آیا در این دوران دشوار این ایده قابل تحقق است؟ که آیا این طرح در شرایطی که ما شاهد بحث‌ها درباره مهاجرت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هستیم می‌تواند مانع اختلاف‌ها‌ در اتحادیه شود؟

  ۱۹ کشور در اروپا از یورو استفاده می‌کنند و بقیه کشورها هم در این مسیر حرکت می‌کنند به استثنای انگلستان و دانمارک. یک‌چهارم ذخایر ارزی جهان در منطقه یورو انباشته شده است که شامل ۶۰کشور می‌شود که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم، پول جاری در کشورشان با ذخایر ارزی‌شان تراز می‌شود؛ بنابراین فهم اتحادیه پولی و اقتصادی و آثار و پیامدهای آن امری ضروری است.

 • انعطاف رهبران اروپا

  پل میسن
  تحلیلگر گاردین

  هنگامی که بحران پول اروپایی در ابتدای سال ۲۰۱۰ اروپا را متاثر کرد، توماس پیکتی در دو نامه مختصر راه‌حل منطقی این موضوع را سیاست‌های مالی و پولی مشخص کرد. او در این نامه‌ها متذکر شده بود که اروپا باید بدهی‌هایش را تجمیع کند. احتمالا او در این شرایط باور داشته که چنین کاری انجام خواهد شد: «به نظر می‌رسد که رهبران اروپا آماده‌اند قانون‌گرایی بیش‌ از اندازه‌شان را زیر پا بگذارند و انعطاف بیشتری نشان دهند. »

  پیکتی به علاوه متذکر می‌شود که اروپا در سطح پولی باید به بانک مرکزی اجازه دهد که علاوه‌بر بانک‌ها، دولت‌ها را نیز نجات دهد.

 • الحاق ترکیه به اتحادیه

  خبرگزاری دویچه‌وله

  ترکیه می‌خواهد به اتحادیه اروپا بپیوندد، اما این اتحادیه دارای نظرات متفاوتی در مورد پذیرش این کشور است. ۳۰ سال پیش ترکیه درخواست کرده است که به اتحادیه اقتصادی اروپا ملحق شود. در سال ۱۹۹۷، این نهاد اعلام کرد که ترکیه واجد شرایط مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا است و در سال ۲۰۰۵، مذاکرات صلح آغاز شد. اما در حال حاضر سال‌ها است مذاکره سختگیرانه درخصوص پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا در جریان است.

  اعضای اتحادیه اروپا در حال پایان دادن به مذاکرات در نوامبر ۲۰۱۶ بودند که با توجه به سیاست‌های دولت ترکیه تحت رژیم رجب طیب اردوغان که موجب تضعیف حاکمیت قانون و حقوق بشر شده است، متوقف شد.

بیشتر