آرشیو روزنامه شماره ۴۰۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۰۹۱

 • نجات نظام بانکی

  شهاب‌الدین رحیمی: مشکلات نظام بانکی ایران در این سال‌ها از سوی کارشناسان و اقتصاددانان گوشزد می‌شود. اما امروز این بحران با حضور اعتراضی مردم در مقابل شعب برخی موسسات مالی و اعتباری برای سیاست‌گذاران ملموس‌تر شده است. به عقیده کارشناسان، نظارت ضعیف بانک مرکزی در بخش اجرایی و تعویق در ارائه لوایح دوقلو بانکداری در بخش قانون‌گذاری و تحمیل برخی استاندارد‌های روز دنیا (همچونIFRS) بر بدنه عقب مانده نظام بانکی کشور از عواملی است که حکایت از کوتاهی بانک مرکزی دارد. همچنین ظهور نهادهای غیر دولتی و متنفذ در عرصه اقتصاد کشور و عدم تمکین از نهادهای رسمی کشور همچون بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، به تعمیق بحران کمک شایانی کرده است.

 • سود بانکی «معلول» است

  غلامرضا سلامی
  رئیس اسبق انجمن حسابداران خبره ایران

  دولت یازدهم از همان ابتدا دو معضل اصلی اقتصادی را هدف قرار داد و تمام تلاش خود را مصروف رفع آنها کرد. از نظر شخص رئیس‌جمهور و تیم اقتصادی دولت بدون حل این دو مساله اصلی هیچ یک از مسائل کلیدی دیگر اقتصاد کشور قابل حل نیست. البته حل این دو معضل به آن سادگی که تصور می‌شد، میسر نبود زیرا حل این دو مساله یعنی برداشتن تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران و کاهش نرخ تورم تا زیر ۱۰ درصد، آرزویی بس بزرگ که با توجه به عمق خرابکاری‌های دولت‌های قبلی بسیار دور از دسترس به نظر می‌آمد.

 • توقف در فاز خاموش

  دکتر سید علی مدنی‌زاده

  وضعیت کنونی نظام بانکی و شرایطی که برای آن حادث شده است، نتیجه تحولاتی است که سابقه آن به بیش از ۱۰ سال گذشته بازمی‌گردد. ضعف در ساختار نظام بانکی، ایرادات نهادی، دخالت‌های دولت، نبود قوانین و مقررات مناسب و از طرف دیگر رشد درآمدهای نفتی و افزایش سرعت رشد پایه پولی، همگی دست به دست یکدیگر داده‌اند تا شرایط نظام بانکی در وضعیتی قرار گیرد که حجم قابل توجهی از دارایی‌های آن به مطالبات غیرجاری تبدیل شود. نظام انگیزشی حاکم بر بانک ها، آنها را به سوی فعالیت‌های سرمایه‌گذاری، مشارکت و بنگاه‌داری سوق داده بود و در سال‌های بعد به واسطه رکود و تحریمی که گریبان‌گیر کشور شده بود، باعث شد تا فعالیت بنگاه‌ها نیز دچار مشکل شود و بانک‌ها درآمدزایی خود را تا حد زیادی از دست بدهند و آنها را دچار انجماد شدید دارایی‌ها کند و به تبع آن مشکل جریان نقدینگی(Cash Flow) را ایجاد کند؛ مشکلی که باعث شد، بانک‌ها به نحوی حریص گونه به جذب سرمایه‌های مردم روی آورند.

 • راهکارهای جذب زیان

  دکتر محمدجواد شریف‌زاده
  عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام

  موضوع نظام بانکی و مشکلات آن به بحث روز محافل سیاست‌گذاری و مطبوعات اقتصاد ایران تبدیل شده است. حتی طیف وسیعی از کنشگران اقتصادی اعم از سرمایه‌گذاران و حتی مصرف‌کنندگان نیز هر یک به نحوی نگران موضوع شده و مجدانه منتظرند واکنش سیاست‌گذاران و مقامات مسوول را مشاهده کنند. با این حال وضعیت کنونی، چیزی نبود که دست کم از سه سال گذشته قابل پیش‌بینی و حتی پیشگیری و علاج نباشد. بعضا از همان سه سال پیش نیز هشدارهای لازم به مقامات مسوول داده شده بود.

 • اصلاحات چینی

  بهزاد آذرهوشنگ

  دکترای اقتصاد سیاسی از دانشگاه کسل آلمان

  امروزه ضعف سیستم بانکی در کشور ما بر هیچ‌کس پوشیده نیست. موضوعی که حتی به مناظرات انتخاباتی هم کشیده شد. میزان بسیار بالای بدهی‌های دولت به سیستم بانکی کشور، همراه با شمار کثیر بدهکاران حقیقی کلان و خرد، باعث کاهش چشمگیر توانایی بانک‌ها در ارائه تسهیلات بالاخص به بخش صنعت شده است. به گزارش «دنیای اقتصاد» به مورخ ۲۴ بهمن ۱۳۹۵، ۲/ ۴۱ درصد از منابع شبکه بانکی به علت بدهی دولت، سایر بانک‌ها و بدهکاران خرد و دانه درشت حقیقی و حقوقی، قفل شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر