آرشیو روزنامه شماره ۴۰۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۰۷۶

 • چشم‌انداز بخش انرژی در ایران

  شهاب‌الدین رحیمی: پیش‌بینی‌ها از بازار انرژی و به‌خصوص قیمت نفت، تاثیر بسزایی بر اقتصاد ایران دارد. صنعت انرژی ایران طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی، بسیاری از مشتریان خود را از دست داد و تولید نفت افت شدیدی پیدا کرد. اما با اجرای برجام، ایران دوباره توانست جایگاه خود را در بازار‌های بین‌المللی به‌دست بیاورد. گزارش‌های نهاد‌های بین‌المللی نشان می‌دهد در صورت تامین زمینه مورد نیاز برای توسعه میادین نفت و گاز، چشم‌انداز مثبتی در انتظار صنعت نفت، گاز و همچنین صنعت برق ایران است.

 • کران بالا و پایین درآمدهای نفتی

  بانک جهانی (گزارش نفت و گاز۲۰۱۶)

  اگرچه ایران یکی از متنوع‌ترین اقتصادها را در میان تولیدکنندگان اوپک دارد، اما اقتصاد ایران به شدت وابسته به نفت و گاز باقی مانده است. ما در این گزارش تمرکز ویژه خود را بر چشم‌انداز کوتاه‌مدت و میان‌مدت رشد درآمدهای حاصل از صادرات نفت و گاز ایران، در فضای پس از تحریم می‌گذاریم.

  این امر به شدت به دو متغیر زیر وابسته است: سرعت تجهیز سرمایه‌گذاری‌ها برای بازسازی، گسترش و توسعه میدان‌های مختلف نفت و گاز و قیمت نفت. برای در نظر گرفتن این عدم قطعیت، سه سناریو برای رشد درآمدهای نفت وگاز (پایه، حد بالا و حد پایین) در نظر گرفته شده است.

 • نگاه استنفورد به «ایران ۲۰۴۰»

  یادداشت پیش‌رو خلاصه‌ای از گزارش مفصل پروژه «ایران ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد» درخصوص چشم‌انداز بازار انرژی ایران است. پروژه «ایران ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد» تلاشی دانشگاهی با هدف ترویج مطالعات کلان‌نگر اقتصادی و فنی در حوزه توسعه پایدار و بلندمدت ایران است. این پروژه با مدیریت دکتر پویا آزادی به منظور استفاده از ظرفیت‌های علمی پژوهشگران برجسته خارج از کشور با هدف مطالعه وضعیت کنونی و دورنمای بخش‌های مختلف اقتصاد ایران تشکیل شده است. این طرح با رویکردی کمّی و واقعیت‌محور و به دور از روزمرگی‌های سیاسی به پژوهش در حوزه‌های مختلف اقتصادی مانند انرژی، کشاورزی، خدمات، منابع طبیعی و انسانی، و محیط‌زیست در مقیاس کشوری می‌پردازد.

 • همکاری گازی ایران و فرانسه

  رویترز

  ایران برای بهره‌برداری از حوزه‌های نفت خام و گاز طبیعی خود، نیاز به سرمایه خارجی و تکنولوژی مدرن دارد. تحریم‌های ناشی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران تا پیش از برجام عملا مانع از حضور و فعالیت شرکت‌های خارجی در صنایع نفت و گاز ایران می‌شد.

  در ایران، مجموع ارزش سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی شده ۱۰۳ میلیارد دلار است. با پایان تحریم‌های بین‌المللی، ایران امیدوار است تا شرکت‌های بین‌المللی را برای حضور در این کشور در چارچوب قراردادهای ‌ای پی‌سی ترغیب کند.

بیشتر