• تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین

  روابط چین و آمریکا در سال‌های اخیر پرتنش بوده و به‌ویژه در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ بر شدت تنش‌ها در حوزه تجارت افزوده شد. ترامپ بر بیش از ۳۵۰میلیارد دلار از کالاهای صادراتی چین به آمریکا تعرفه اعمال کرد و با آنکه این تعرفه‌ها در ابتدا بر مصرف‌کنندگان آمریکایی اثرات زیادی نداشت، اما به‌تدریج تاثیرات آن گسترش یافت و در شرایط کنونی که به دلایل گوناگون، نرخ تورم در آمریکا بالا رفته، موضوع لغو تعرفه‌ها مطرح شده است.
 • همکاری اقتصادی با آسیا به سبک بایدن

  آلکس سیتس والد/ ان‌بی‌سی نیوز
  روز دوشنبه، بایدن به شکل‌گیری یک توافق اقتصادی با تعدادی از کشورهای حوزه آسیاپاسیفیک اشاره کرد که هدف آن، مقابله با گسترش نفوذ چین در این منطقه است. البته منتقدان می‌‌‌گویند، این توافق یعنی «چارچوب اقتصادی هند و پاسیفیک برای رونق» خیلی دیر صورت گرفته و ابعاد آن به اندازه کافی بزرگ نیست که بتواند به هدف خود برسد. بایدن در توکیو گفت: «چارچوب اقتصادی هند و پاسیفیک برای رونق، از اهمیت بالایی برخوردار است. آینده اقتصاد جهان در سده حاضر تا اندازه زیادی به وضعیت اقتصادهای این منطقه وابسته است. کشورهای که در مرحله نخست به این توافق می‌پیوندند و آنهایی که در آینده عضو آن خواهند شد، همکاری‌‌‌هایی را آغاز می‌کنند که به نفع مردم این کشورها خواهد بود. این چارچوب اقتصادی به تحقق آینده‌ای که در آن رشد اقتصاد فراگیر و قدرتمند خواهد بود، کمک خواهد کرد.»
 • تعرفه‌ها لغو می‌شوند؟

  دیوید لینچ/ واشنگتن‌پست
  بایدن می‌‌‌تواند با یک امضا، قیمت هزاران کالای مصرفی و صنعتی را پایین آورد و در مسیر مبارزه با تورم که به باور او مهم‌ترین اولویت داخلی دولت است، قدمی بردارد. تمامی کاری که او برای این منظور باید انجام دهد، لغو تعرفه‌هایی است که ترامپ بر صدها میلیارد دلار از کالاهای صادراتی چین اعمال کرده است، اما با توجه به اینکه مشاوران بایدن بر سر این اقدام اتفاق نظر ندارند، فواید بالقوه حذف تعرفه‌ها برای اقتصاد اندک است و جمهوری‌خواهان، بایدن را به مصالحه با چین متهم خواهند کرد بعید است چنین قدمی برداشته شود.
 • تبعات ادامه‌دار کرونا

  تام هنکوک/ بلومبرگ
  قرنطینه‌ها در چین که طی بیش از دوماه گذشته ادامه داشته تا از همه‌گیری کرونا جلوگیری شود، به این معناست که احتمالا نرخ رشد اقتصاد این کشور امسال برای نخستین‌بار از سال ۱۹۷۶ پایین‌‌‌تر از نرخ رشد اقتصاد آمریکا خواهد بود و این امر، اثرات سیاسی بر چین خواهد داشت. نهادهای بزرگ سرمایه‌گذاری در هفته‌‌‌های اخیر، پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد چین در سال‌جاری را پایین آورده‌اند و در گزارشی که از سوی «بلومبرگ اکونومیکس» منتشر شده، نرخ رشد اقتصادی این کشور برای سال‌جاری ۲‌درصد پیش‌بینی شده است، در حالی که انتظار می‌رود، اقتصاد آمریکا امسال ۸/ ۲‌درصد رشد کند.
 • برنده جنگ تجاری کیست؟

  باب دیویس /وال‌استریت ژورنال
  بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، آمریکا و چین در بزرگ‌ترین جنگ تجاری از دهه ۱۹۳۰ درگیر بودند. طی این دوره، تعرفه‌‌‌ها بر صدها میلیارد دلار کالاهای تجاری دو طرف بالا رفت و تحت‌تاثیر این اقدام، بازارها با چالش‌هایی روبه‌رو شدند. همچنین اقتصاد جهان در معرض رکود قرار گرفت. طی چهار سال گذشته، جنگ تجاری چین و آمریکا موضوع تحقیقات اقتصادی هر دو کشور بوده و پرسش‌های گوناگونی درباره آن مطرح است. یکی از مهم‌ترین سوالات این است که کدام‌یک از این دو کشور، در این جنگ پیروز شده است؟ یافتن پاسخ به شکلی تعجب‌‌‌آور، دشوار است و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، حاوی درس‌هایی برای آن دسته از کشورهاست که وسوسه می‌شوند، از تعرفه به‌عنوان سلاح استفاده کنند.
 • بررسی صندوق رمز ارزی در بورس

  تب پذیرش رمزارزها در نظام‌‌‌های اقتصادی چند سالی است که بالا گرفته است. اما سنجش فراگیری مبادلات رمزارزها از وجود یک مانع حکایت دارد. ارزیابی‌‌‌ها نشان می‌دهد، موسسات مالی سنتی، دیگر نمی‌‌‌توانند پاسخگوی نیازهای مالی در این حوزه باشند. در نسخه تجویزشده برای این چالش، برخی درخصوص امکان حضور رمزارزها در بازار سرمایه ایران صحبت می‌کنند و ورود رمزارزها در قالب صندوق قابل معامله را راهی برای عبور از این مانع می‌‌‌دانند. البته این دیدگاه، منتقدان و موافقانی دارد. این اختلافات عموما در خصوص ماهیت، تعاریف و طبقه‌‌‌بندی‌‌‌هاست. عده‌‌‌ای آن را گزینه سرمایه‌گذاری ایده‌‌‌آل برمی‌‌‌شمارند که درنهایت به جهشی بزرگ به سمت پذیرش ارزهای دیجیتال منجر می‌شود و می‌‌‌تواند موج جدیدی از سرمایه‌گذاران نهادی را وارد این صنعت کند. برخی دیگر هم معتقدند، ازآنجاکه رمزارزها به‌‌‌منظور جدایی از نهادهای متمرکز و دادن قدرت به مردم ایجاد شده‌‌‌اند، احتمالا در درازمدت باعث متمرکز شدن این بازار می‌شوند که با ذات غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال مغایر است. در پرونده امروز «باشگاه اقتصاددانان»، به طرح و بررسی مختصر برخی ابعاد فقهی و حقوقی این موضوع پرداخته‌‌‌ایم و فرصت‌‌‌ها و تهدیدهای صندوق قابل معامله در بورس را زیر ذره‌‌‌بین قرار داده‌‌‌ایم.
 • سنجش از دریچه فقه و حقوق

  دکتر کمیل احمدی لیوانی/ پژوهشگر اقتصادی
  در سال‌های اخیر، شاهد بوده‌‌‌ایم که رمزارزها و بلاک‌چین، در بسیاری از سطوح مالی و سیاستگذاری، به موضوعات تحول‌‌‌آفرینی تبدیل شده و پس از تجربه‌‌‌ توسعه قابل‌‌‌توجه و مشاهده افزایش شدید قیمت‌ها، توجه بسیاری از مردم و سیاستگذاران را به خود جلب کرده‌اند. نگاهی به میزان فراگیری مبادلات رمزارزها در سال‌های جاری نشان می‌دهد که موسسات مالی سنتی، دیگر نمی‌‌‌توانند به‌‌‌تنهایی پاسخگوی نیازهای مالی به‌وجود آمده در جهان باشند و ناگزیر به فکر راه‌‌‌هایی برای مواجهه یا بهره‌‌‌برداری از این پدیده‌‌‌های جدید برآمده‌‌‌اند. اخیرا نیز پس از فرازونشیب بسیار در خصوص امکان حضور رمزارزها در بازار سرمایه کشورمان، موضوع اخذ اجازه ورود رمزارزها در قالب صندوق قابل معامله، به مرحله بررسی و تصمیم‌گیری رسیده است که طبیعتا، حامل تمامی اختلاف‌‌‌نظرها و نگاه‌‌‌های متفاوت نسبت به موضوع خواهد بود؛ اختلافاتی که در خصوص ماهیت، تعاریف، طبقه‌‌‌بندی و حتی ترجمه صحیح از واژه کریپتوکارنسی وجود دارد. در این یادداشت، به طرح و بررسی مختصر برخی از ابعاد فقهی و حقوقی این موضوع خواهیم پرداخت.
 • استقبال از ETF ارز‌های دیجیتال

  دکتر مهدی زرنگ/ پژوهشگر اقتصادی
  صندوق قابل معامله، از زمان رد درخواست برادران دوقلوی وینکل‌‌‌واس (Winklevoss)، بنیان‌گذاران صرافی رمزارزی جمنای (Gemini)، برای ایجاد ETF ارز دیجیتال BTC از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در سال ۲۰۱۳، یکی از موضوعات داغ فضای کریپتو بوده است. در آن زمان، این باور وجود داشت که ظهور صندوق قابل معامله برای ارز دیجیتال BTC می‌‌‌تواند، موج جدیدی از سرمایه‌گذاران نهادی را وارد صنعت رمزارزها کند و بلوغ و ثبات لازم را به این بازار ببخشد. استدلال اصلی در خصوص رد مکرر این درخواست‌‌‌ها، نوسان بیش از حد، نبود نظارت کافی و دستکاری راحت بازار بوده است.اما رگولاتور مالی کانادا به نام کمیسیون اوراق بهادار انتاریو (Ontario Securities Commission)، سال گذشته، اولین ETFهای بیت‌کوین در جهان را پشت‌‌‌سر هم تایید کرد. این دو صندوق قابل معامله که (Purpose Bitcoin ETF (BTCC و (Evolve Bitcoin ETF (EBIT نام دارند، دارای قابلیت تسویه فیزیکی بوده و در بورس سهام تورنتو عرضه شده‌‌‌اند.
 • مسیر تازه سرمایه‌گذاری

  دکتر محمد برزوئی لموکی /کارشناس پژوهشی پژوهشکده امور اقتصادی
  امروزه، صحبت‌‌‌ها در خصوص صندوق قابل معامله رمزارزی، با دو رویکرد متفاوت مطرح می‌شود. عده‌‌‌ای آن را گزینه سرمایه‌گذاری ایده‌‌‌آل می‌دانند که در نهایت، به جهشی بزرگ به سمت پذیرش ارزهای دیجیتال منجر می‌شود و می‌‌‌تواند موج جدیدی از سرمایه‌گذاران نهادی را وارد این صنعت کند و موجب بلوغ و ثبات این بازار شود. دسته دیگر هم معتقدند، ازآنجاکه رمزارزها به‌‌‌منظور جدایی از نهادهای متمرکز و دادن قدرت به مردم ایجاد شده‌‌‌اند، احتمالا در درازمدت باعث متمرکز شدن این بازار می‌شوند که این رویکرد، با ذات غیرمتمرکزبودن ارزهای دیجیتال مغایر است.
 • پیش‌بینی بازارهای موازی در ۱۴۰۱

  فاطمه حاج‌‌‌علی: بسیاری از افرادی که به سرمایه‌گذاری علاقه‌‌‌مند هستند، سرمایه‌‌‌ خود را در بازارهای موازی به کار می‌‌‌گیرند و به این ترتیب، در دوران رکود یا در نوسانات مختلف، نه‌تنها مثل اغلب مردم دچار زیان نمی‌‌‌شوند، بلکه از این نوسانات سود هم می‌‌‌برند. بررسی تحولات بازار مسکن، طلا، خودرو، بورس و به‌تازگی ارز دیجیتال نشان می‌دهد که این بازارها همواره در اقتصاد ایران موج‌‌‌ساز بوده‌‌‌اند و در واقع، نوسان در هر یک از این بازارها به سایر بخش‌‌‌های اقتصاد هم سرایت می‌کند. افزایش نقدینگی و به دنبال آن، تورم ایجادشده در جامعه، بازارهای موازی را یکی پس از دیگری تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و سرمایه‌گذاران حرفه‌‌‌ای معمولا در بین این بازارها جابه‌جا می‌شوند و سودهای خوبی کسب می‌کنند. به طور کلی، تجربه‌‌‌های میدانی نشان می‌‌‌‎دهد که تاثیر تورم بر بازارهای مالی ایران معمولا ترتیب خاصی دارد، به طوری‌‌‌که در ابتدا اثر خود را در بازار ارز و بلافاصله در بازار طلا نشان می‌دهد، بعد از آن نیز بازار خودروی خارجی و سپس مسکن و در ادامه بازار خودروهای داخلی و بازار سرمایه را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین افراد در بازارهای موازی می‌‌‌توانند از این فرصت برای سودآوری و کسب بازدهی خود استفاده کنند. برخی تحلیلگران معتقدند، بازارهای مالی در سال ۱۴۰۰، کمتر از تورم بازدهی داشتند و بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۱ را در میان بازارهای موازی که می‌‌‌تواند بازدهی جذابی داشته باشد، در ابتدا بورس و بعد از آن، مسکن دانسته‌‌‌اند. نظرات برخی از کارشناسان در خصوص این بازارها را جویا شدیم که در ادامه می‌‌‌خوانید.
 • چشم‌انداز قیمت‌ها در بازار مسکن

  محمدسعید حیدری/ کارشناس بازار مسکن
  مسکن و ساختمان، حتی در صنعتی‌‌‌ترین کشورهای جهان نظیر ایالات‌متحده آمریکا، ستون فقرات ثروت و پیشران اقتصاد است و به‌رغم بحران‌هایی که در بخش‌‌‌های مهم اقتصادی و صنعتی طی دهه‌‌‌های گذشته، در برخی از کشورها وجود داشته، هنوز هم از جایگاه ویژه‌‌‌ای برخوردار است. بخش مسکن و ساختمان، به‌واسطه گردش مالی عظیم آن (هم در حوزه خرید و فروش و هم در حوزه اجاره‌داری) و به‌واسطه صنایع متعددی که در تولید آن دخیل بوده و نقش دارند، دارای اهمیت است. در ایران، با توجه به اینکه مسکن، به‌‌‌عنوان کالای سرمایه‌‌‌ای مطرح است، اثر مضاعفی ایجاد می‌کند و آن، اثرگذاری تغییرات قیمت مسکن بر کل بازارهای مرتبط با دارایی‌‌‌های سرمایه‌‌‌ای مالی و غیرمالی است. البته طی چند سال اخیر، با توجه به رشد قیمت مسکن و کاهش توان اقتصادی اقشار مختلف خانوار، یک‌بعد امنیتی نیز سوار بر ابعاد متعدد و متنوع آن شده و اهمیت سیاستگذاری در بخش مسکن و پیش‌بینی شرایط آینده آن را هم مشکل و هم بسیار حیاتی کرده و می‌کند.
 • سکون جذاب طلا

  سجاد بوربور /کارشناس ارز و سکه
  سکه و طلا از زمان‌‌‌های گذشته، به عنوان فلزی گرانبها مورد توجه بشر بوده ‌‌‌است. ویژگی‌‌‌های خاص طلا مانند ارزش ذاتی آن، تقسیم‌پذیری بدون از دست دادن ارزش، مقبولیت عمومی، قدرت نقدشوندگی و هزینه پایین نگهداری آن، باعث شده‌‌‌ است تا به پول کالایی (در شرایط تورمی و رکودی به سپر تورمی) و پشتوانه ارزی تبدیل شود. بنابراین طلا در کنار نفت، یکی از کالاهای استراتژیک در بازارهای بین‌المللی محسوب می‌شود و در نتیجه، عوامل متعددی بر قیمت آن تاثیر می‌‌‌گذارد.
 • رشد ارز دیجیتال در کوتاه‏‏‌مدت امکان‏‏‌پذیر است؟

  رضا اسمعیلی‌نسب /کارشناس مالی رفتاری بازار کریپتوکارنسی
  طی سال‌های اخیر، ارزهای دیجیتال برای برخی از سرمایه‌گذاران، به بازاری محبوب و پربازده تبدیل شده‌اند که در بین آنها «بیت‌کوین» بیشتر از دیگر ارزها در بین سرمایه‌گذاران شناخته شده است. بعد از آن، «اتریوم» دومین ارز دیجیتال است که رقیب جدی بیت‌کوین به شمار می‌رود و اگر به روند خود ادامه دهد، در پایان سال ۲۰۲۲، باارزش‌‌‌ترین ارز دیجیتال خواهد بود. یکی از چالش‌‌‌های مهم در حوزه ارزهای دیجیتال، این است که هنوز این ارزها به‌‌‌عنوان جایگزین مناسب ارزهای سنتی پذیرفته نشده‌‌‌اند، اما با پذیرش آنها از سوی کسب‌وکارها به‌‌‌عنوان ارز قانونی، احتمال دوام و ارزش کریپتوها در آینده افزایش خواهد یافت.
 • نگرانی از تبدیل فرصت به تهدید

  فربد زاوه /کارشناس بازار خودرو
  بعد از کش‌وقوس‌‌‌های فراوان و حواشی چندساله، به نظر می‌رسد، واردات خودرو در آخرین ایستگاه آزادسازی قرار گرفته است. اگرچه همچنان تلاش‌‌‌های سنگینی برای تمدید ممنوعیت واردات صورت می‌گیرد، ولی به نظر می‌رسد، مجموعه دولت برای رهایی از فشار روزافزون افکار عمومی، به واردات خودرو تن دهد. هرچند تا زمان نگارش این مطلب، آیین‌نامه اجرایی واردات نامشخص است و شایعات و گمانه‌‌‌زنی‌‌‌هایی که در فضای مجازی دست به دست می‌شود، از محدودیت‌ها در فرآیند اجرایی واردات خبر می‌دهد.
 • توضیح سازمان بورس به یادداشت دنیای‌اقتصاد

  پیرو انتشار مطلبی با عنوان «ناکام در جلب اعتماد» در صفحه ۲۴روزنامه (صفحه باشگاه اقتصاددانان) به شماره ۵۴۴۰ مورخ ۱۰/ ۰۲/ ۱۴۰۱، سازمان بورس و اوراق بهادار توضیحی درخصوص این یادداشت می‌دهد:

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر