آرشیو روزنامه شماره ۴۰۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۰۶۳

 • بحران موسسات اعتباری

  گویی داستان پرپیچ و خم سازماندهی صندوق‌های بدون مجوز و اصلاح ساختار بانک‌ها قرار نیست به زودی پایان یابد. انحلال صندوق‌ها و موسسات بدون مجوزی که به دلیل تخلفات و معوقات گسترده، در اوایل دولت یازدهم با دستور بانک مرکزی صورت گرفت، اینک موجب شده است که با هر شایعه‌ای، مردم با نگرانی به سوی شعب مختلف روانه شوند.

  با وجود انتقادهایی که به عملکرد موسسات اعتباری و بانک‌ها، نحوه حسابرسی‌ صورت‌های مالی آنها و شیوه نظارت و اعمال قدرت بانک مرکزی وارد است، دولت و مجلس نیز در روند تصویب قوانینی که موجبات افزایش اختیارات مقام ناظر را فراهم می‌آورد، تعلل به خرج می‌دهند.

 • تصمیمی فراتر از بانک مرکزی

  دکتر احمد عزیزی

  کارشناس ارشد بانکی

  در شرایطی به‌سر می‌بریم که برخی معتقدند در مرحله قبل از انفجار حباب بانکی واقع شده‌ایم و در حال‌حاضر مشکلات نظام بانکی، تبدیل به بحرانی تمام‌عیار نشده است؛ اما دیدگاه بنده این است که هرچه که قرار بود روی دهد، تاکنون اتفاق افتاده است و انفجاری اگر در شرف وقوع بوده، تاکنون رخ داده است ولی طنین صدای آن هنوز در جامعه نپیچیده است.

  اخبار چند روز اخیر مبنی‌بر مراجعه مردم در برخی از شهرهای مختلف و نیز تهران به برخی از موسسات مالی عمدتا غیرمجاز، نمود کوچکی از بحرانی است که نظام بانکی با آن دست به گریبان است.

 • بهره‌گیری از توصیه‌های بین‌المللی

  احمد حاتمی یزد
  مدیر عامل اسبق بانک صادرات

  درخصوص مشکلاتی که عرصه پولی و بانکی کشور به آن مبتلا شده است، اولین نکته تمییز قائل شدن بین موسسات مالی اعتباری و بانک‌ها است. با وجود اینکه که برخی بانک‌های کشور نیز دچار مشکلاتی هستند، با این وجود به دلیل نظارت مداوم بانک مرکزی بر عملکرد آنها، قابل مقایسه با موسسات اعتباری نیستند. موسسات اعتباری اساسا از بدو تشکیل، مجوزهای لازم را سوی بانک مرکزی اخذ نکرده‌اند و عموم آنها به بخش‌ها و نهادهای قدرتمند ارتباط پیدا می‌کنند، حتی گسترش روز افزون آنها نیز به واسطه ارتباطات و دارا بودن رانت بوده است.

 • سراب ادغام

  مسعود محمدخانی

  دانشجوی دکترای مدیریت توسعه دانشگاه تهران

  چند صباحی است که زمزمه‌های از کران تا کران شبکه‌های اجتماعی و روزنامه‌ها به‌صورت موردی از انحلال یا احتمال انحلال برخی صندوق‌ها و گاه ادغام بانک‌ها به گوش می‌رسد. با نگاهی به گذشته و سابقه بحران‌های مالی این موسسه‌ها سوالی که به ذهن می‌رسد این است آیا ادغام یا انحلال موسساتی که موجب ایجاد اخلال در نظام اقتصادی و ثبات اجتماعی شده‌اند، راه‌حل آرمانی و ایده‌آلی است؟

  کشف و بررسی دلایل ایجاد و تداوم این بحران‌ها قطعا بسیار با اهمیت‌تر از تصمیم‌های کوتاه مدتی است که درخصوص انحلال یا ادغام این نهادهای مالی اتخاذ می‌شود.

 • ریسک محوری در نظارت

  فاطمه ابوالحسن‌لو
  دانشجوی دکترای مدیریت

  اکثر موسسات مالی و اعتباری در ایران در ابتدا تحت قانون تعاونی‌ها شکل گرفتند که مجاز به اعطای وام و دریافت سپرده در چارچوب اعضا بوده‌اند، اما به مرور نحوه فعالیت خود را تغییر دادند. این بنگاه‌ها حوزه فعالیت خود را از محل تاسیس به استان و بعد به کشور تعمیم دادند و دایره سپرده گذاری و وام‌دهی را به سایر افراد گسترش دادند. طبق آمار حدود ۲۰ درصد منابع نقدینگی در اختیار این موسسات است و این موسسات برای جذب سپرده و افزایش توان وام دهی، در رقابت با بانک‌ها، سودهای سپرده را افزایش دادند و در نهایت به‌علت سرمایه‌گذاری یا ارائه تسهیلات به افراد و پروژه‌های مخاطره آمیز نتوانستند به تعهداتشان عمل کنند.

بیشتر