آرشیو روزنامه شماره ۴۰۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۰۶۱

 • پرداخت یارانه نقدی

  طرح هدفمندی یارانه‌ها در حالی در دولت دهم اجرایی شد که برخی از اهداف اولیه آن، جلوگیری از قاچاق، افزایش توان وام‌دهی به واحد‌های تولیدی، کاهش ضریب‌جینی و افزایش درآمد دهک‌های پایین اعلام شده بود. با گذشت زمان و پس از کاهش شدید قیمت نفت نسبت به قیمت بالای سال‌های پیش، اولین مشکلات در مسیر ادامه اجرای طرح نمود پیدا کرد. دولت در حالی به هر عضو خانوار، مبلغ حدود ۴۵ هزار تومان را پرداخت می‌کرد که از تامین منابع مالی لازم بازمانده بود. کاهش درآمد‌های ارزی و خالی شدن صندوق ذخیره ارزی از یک‌سو و گسترش روزافزون تحریم‌های بین‌المللی از سوی دیگر، اقتصاد ایران را که اینک به درد پرداخت یارانه مبتلا شده بود، بیشتر و بیشتر تحت‌فشار قرار می‌داد.

 • نشت یارانه به پردرآمدها

  دکتر علی مزیکی
  عضو هیات علمی موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی

  همان‌طور که از نتایج انتخابات اردیبهشت ماه پیداست، اقبال اندکی برای دریافت یارانه نقدی مستقیم در جامعه وجود دارد. یکی از عوامل موثر در جذب نشدن مردم به شعارهای افزایش چند برابری یارانه که توسط برخی کاندیداها مطرح می‌شد، مجموعه اقداماتی بود که در دولت یازدهم صورت گرفت. هرچند که اقدامات انجام‌شده در مجموع با موفقیت اندکی روبه‌رو شد، ولی در نهایت آثار خود را نمایان کرد. یکی از این اقدامات، جلوگیری از نشت درآمد یارانه به دهک‌های پر درآمد جامعه بود؛ به این معنی که دولت، افراد غیر نیازمند را از لیست دریافت‌کنندگان یارانه حذف کرد.

 • هدفمندسازی یارانه ها و مسیر پیش رو

  دکتر محمدرضا فرزین/ اقتصاددان

  هدفمندسازی یارانه‌ها طرح بلندپروازانه‌ای بود که در دی ماه سال ۱۳۸۹ پس از چند سال بحث و مجادله بین دولت و مجلس به اجرا گذاشته شد. هدف از اجرای این طرح، جایگزین کردن پرداخت مستقیم یارانه‌های نقدی به مردم به‌جای توزیع ناکارآمد یارانه‌ها و رانت‌های نفتی بود که به‌طور ضمنی به مصرف‌کنندگان حامل‌های انرژی و دو کالای گندم و آب تعلق می‌گرفت. در برنامه اولیه قرار بود که این طرح در ۳ مرحله اجرا و در مرحله نهایی قیمت حامل‌های اصلی انرژی به قیمت سایه‌ای آن (قیمت FOB خلیج فارس) نزدیک و شناور شود، همچنین قیمت گاز، برق، آب و گندم نیز برابر قیمت تمام شده تعیین و تمامی درآمدهای حاصله از این اصلاحات قیمت با نسبت ۵۰ - ۳۰ - ۲۰ درصد به ترتیب به خانوارها، بنگاه‌ها و دولت تخصیص یابد.

 • بهره‌گیری از فضای اعتماد عمومی

  دکتر سجاد برخورداری
  هیات‌علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

  با نگاهی گذرا به تاریخ اقتصادی کشور مشاهده می‌شود که همچنان بین واقعیت‌های اقتصادی و آنچه که به‌عنوان اهداف اقتصادی در برنامه‌های مختلف تعریف می‌شود، فاصله وجود دارد. قانون هدفمندسازی یارانه‌ها نیز یکی از برنامه‌های اقتصادی کشور است که با اهدافی چون کاهش مصرف انرژی، کاهش قاچاق سوخت،کاهش تخریب محیط‌زیست، اجرای بهتر عدالت بین اقشار مختلف جامعه و غیره از سوی دولت نهم در ماه‌های پایانی ۱۳۸۹ در راستای طرح تحول اقتصادی به اجرا گذاشته شد.

 • بررسی گزینه‌های جانشین

  میثم پیله‌فروش
  پژوهشگر اقتصاد ایران

  منابع حاصل از فروش نفت خام و گاز طبیعی در داخل کشور در سال ۱۳۹۵ حدود ۸۵ هزار میلیارد تومان بوده که به شرح جدول زیر توزیع شده است: همان‌طور که در جدول دیده می‌شود،‌ از حدود ۸۵ هزار میلیارد تومان سرجمع منابع، حدود ۹/ ۷ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده، حدود ۹/ ۲ هزار میلیارد تومان سهم صندوق توسعه ملی از صادرات فرآورده‌ها، حدود ۶/ ۳ هزار میلیارد تومان سهم شرکت ملی نفت ایران از فروش داخلی نفت، حدود ۸/ ۹ هزار میلیارد تومان سایر تکالیف قانونی شرکت‌ها، حدود ۵/ ۳۱ هزار میلیارد تومان سهم شرکت‌های ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، ملی گاز و توانیر و در نهایت ۳/ ۲۹ هزار میلیارد تومان سهم سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از فروش حامل‌های انرژی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر