آرشیو روزنامه شماره ۴۰۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۰۰۹

 • چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۶

  محمدعلی مختاری: اقتصاد ایران در سال ۹۵ دوران حساسی را پشت سر گذاشت. پس از چند سال دست و پنجه نرم کردن با رکود، اجرای برجام شرایط را برای رشد بالای اقتصادی ایران فراهم کرده است. برخی از نهادهای بین‌المللی به تحلیل کوتاه‌مدت و بلندمدت اقتصاد ایران پرداخته‌اند. صندوق بین‌المللی پول در گزارشی مفصل به پیش‌بینی متغیرهای کلان اقتصادی در سال ۹۵ پرداخته و برای سال ۹۶ نیز پیش‌بینی‌هایی ارائه داده است. خبرگزاری رویترز از وجود برخی موانع سرمایه‌گذاری نفتی در ایران پرده‌برداری کرده است.

 • تغییر سبد انرژی

  گئورگی زانتوس
  استاد مطالعات روسیه در دانشگاه جورج ماسون

  عرضه‌کننده سبد نفتی اروپای شرقی از روسیه به سمت ایران تغییر کرده است. آیا انقلاب ژئوپلیتیک روی خواهد داد؟ سیاست خارجی هر دو حزب آمریکا از دوره جنگ سرد به این‌سو، بر آن بوده است تا با ایجاد تنوع در تامین نیازهای انرژی اروپا، از وابسته شدن آن به نفت اتحاد شوروی و سپس روسیه جلوگیری کند. این سیاست از طریق ابزارهای متعدد دیپلماتیک، اقتصادی و اقدامات مخفی، از جمله خرابکاری‌های فنی در خطوط انتقال انرژی اتحاد شوروی به دست سازمان سیا، دنبال شده است.

 • ضرورت ثبات در رشد اقتصادی

  گزارش مطبوعاتی صندوق بین‌المللی پول(IMF)

  صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود، رشد اقتصادی امسال ایران را ۶/ ۶ درصد عنوان کرد؛ اما پیش‌بینی آنها بر این است که این رشد به ۳/ ۳ درصد در سال ۹۶ برسد. هیات اجرایی صندوق بین‌المللی پول در ۲۴ فوریه ۲۰۱۷ گزارش مشاوره ماده ۴ صندوق با جمهوری اسلامی ایران را مورد بحث قرار داد. بر اساس این گزارش در سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۷-۲۰۱۶)، رشد اقتصاد ایران به‌دلیل افزایش تولید نفت تقویت شد. رشد تولید ناخالص داخلی حقیقی در نیمه اول سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۷-۲۰۱۶) به ۴/ ۷ درصد رسید و اقتصاد ایران از وضعیت رکودی سال ۱۳۹۴ (۲۰۱۶-۲۰۱۵) خارج شد.

 • تردید سرمایه‌گذاری نفتی

  دیمیتری ژنیکف
  تحلیلگر رویترز

  از زمان لغو تحریم‌ها شرکت رویال داچ شل تنها سه محموله نفتی از ایران خریداری کرده است که بخش کوچکی از رقمی است که این کشور از ایران خریداری می‌کرد. این موضوع نشان‌دهنده برخی از مشکلات حقوقی و قیمت‌های بالایی است که همچنان مانع از رونق گرفتن تجارت با ایران می‌شود. این شرکت انگلیسی- هلندی، دلیلی برای کاهش خرید خود از ایران که در گزارش سالانه این شرکت منعکس شده، بیان نکرده و شرکت از اظهارنظر بیشتر در این‌باره خودداری کرده است. اما منابع آگاه در تجارت نفتی گفتند، نفت ایران اغلب بسیار گران است و در برخی از موارد ترس از تحریم‌های اولیه و تحریم‌های پابرجای دولت آمریکا موجب می‌شود که معامله با جمهوری اسلامی ایران با موانع حقوقی مواجه باشد.

 • سد ترامپ در برابر نخبگان

  دانا لایبلسون
  تحلیلگر هافینگتون پست

  فرمان مهاجرتی ترامپ، فعالیت‌های آکادمیک هفت هزار پزشک تبعه ۶ کشور ممنوعه و کارهای علمی و پژوهشی بسیاری از پژوهشگران برجسته ایرانی را در این کشور مختل خواهد کرد. ترامپ در حالی فرمان تازه مهاجرتی خود را صادر کرده که هزاران دانشجو، پزشک و پژوهشگر علمی از کشورهای فهرست ممنوعیت ترامپ، قصد سفر به آمریکا و شرکت در فعالیت‌های دانشگاهی در این کشور را دارند. طرح‌های در حال اجرای متعدد و همکاری‌های تحقیقاتی در زمینه بیماری ایدز با شرکت کارشناسان و دانشگاهیان ایرانی یا همکاری در زمینه حقوق بشر میان کارشناسان دانشگاه کلمبیا و کارشناسان حقوقی یمنی از جمله مواردی است که اجرای فرمان تازه ترامپ، بی‌تردید اختلالات زیادی را در عملکرد آنها موجب خواهد شد.

 • هدف ۵ میلیون بشکه‌ای

  راکش آپادهیای
  تحلیلگر اویل پرایس

  براساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، عراق تولید خود را در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۴/ ۵ میلیون بشکه در روز می‌رساند که به‌طور چشمگیری از برآوردهای اولیه بیشتر است. بر اساس برآوردهای اولیه، پیش‌بینی می‌شود تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۲ میلادی با ۴۰۰ هزار بشکه افزایش در روز به ۱۵/ ۴ میلیون بشکه برسد. این در حالی است که اعتبار توافق کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷ به مدت ۶ ماه است و هنوز این سازمان تصمیمی برای تمدید آن نگرفته است ضمن آنکه ایران نیز تا رسیدن به سطح تولید پیش از تحریم خود از این توافق مستثنی شده است.

بیشتر