شماره روزنامه ۴۲۷۳
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۱۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار خودرو - روزنامه شماره ۴۱۴۴

 • پیشتازی آسیا در خروج خودروهای بنزینی

  دنیای اقتصاد: باید با سوخت‌های فسیلی خداحافظی کنیم. موج استقبال از خودروهای برقی از اروپا آغاز شد، اما امروز به قاره کهن رسیده و چین و هند را به تدوین قوانینی سخت‌گیرانه واداشته است. به‌نظر می‌رسد کشورهای دیگر نیز راهی جز هم‌صدایی با تغییرات جهان ندارند. چین برای پایان دادن به فروش خودروهایی با سوخت فسیلی برنامه‌ریزی کرده است. هند نیز تا سال ۲۰۳۰ بازارهای خودروی خود را به مدل‌های برقی واگذار خواهد کرد. چنین اخباری، یک یا دو سال پیش باورپذیر به‌نظر نمی‌رسید. اما در‌حالی‌که آمریکا به رهبری ترامپ تمامی معاهده‌های زیست‌محیطی را زیر پا می‌گذارد، در آسیا گام‌های جدی و دور از انتظاری برای بهبود شرایط برداشته می‌شود.

 • چانه‌زنی ممنوع!

  دنیای اقتصاد: تدوین هر استانداردی از سوی سازمان ملی استاندارد همواره با خرید مهلت یا درخواست تعویق آن از سوی خودروسازان همراه بوده و این در شرایطی است که پیش از اجرای استانداردهای ۸۳گانه که قرار است دی‌ماه سال آینده اجرا شود رئیس این سازمان هر گونه مماشات و مدارا با خودروسازان را در این زمینه رد کرده است. نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد روز گذشته در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مهلت تعیین شده به‌منظور رعایت ۸۳مورد استاندارد خودرویی تا ابتدای دی‌ماه سال ۹۷ است، تاکید کرد: هر خودرویی که نتواند این تعداد استاندارد را رعایت کند با توقف تولید مواجه خواهد شد.

 • شکایت خودرویی کالیفرنیا از ترامپ

  دنیای اقتصاد: وقتی که خودروها از حداقل استانداردهای لازم برای مصرف سوخت برخوردار نباشند، خودروسازان ملزم به پرداخت جریمه خواهند شد، جریمه‌هایی که در آمریکا گاهی سالانه به میلیون‌ها دلار بالغ می‌شود. مبلغ این جریمه‌ها و میزان مصرف سوخت خودروها موضوع شکایت‌هایی است که مقامات کالیفرنیا روز دوشنبه علیه دونالد ترامپ و دولت وی مطرح کرده‌اند. دولت ترامپ به تازگی تصمیم گرفته است اجرای یک دستور خودرویی رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را به تعویق بیندازد. باراک اوباما در دوره ریاست‌جمهوری خود دستور داده بود جریمه خودروسازانی را که از استانداردهای فدرال مصرف سوخت خودروها تخطی می‌کنند، به‌شدت افزایش دهد.

 • رشد فروش خودرو در هندوستان

  دنیای اقتصاد: رشد فروش کلی بخش خودرو در هندوستان در ماه اوت نسبت به ماه ژوئیه ۵/ ۱ درصد افزایش یافت و به ۵/ ۱۳درصد رسید. در دسته‌بندی‌های هندوستان، بخش خودرو شامل خودروهای تجاری، خودروهای سواری، موتور سیکلت و وسایط نقلیه سه چرخ است. از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون، دو ماه اخیر تنها ماه‌هایی بودند که در آنها فروش این بخش در هندوستان رشدی دو رقمی را به ثبت رسانده است. با وجود این، ماه اوت تنها ماهی است که در آن همه زیرمجموعه‌های بخش خودرو شاهد افزایش فروش بوده‌اند و تحلیلگران بر این باورند که بخش خودروی هندوستان از دوران سخت خود خارج شده است.

 • برنامه‌‌ریزی برای فروش ۵۰ میلیارد دلاری خودرو و قطعه

  ایسنا: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴ میزان فروش سالانه صنعت خودرو و قطعه باید به ۵۰ میلیارد دلار افزایش یابد. در حالی دولت دوازدهم عزم خودرا برای خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی جزم کرده است که صنعت خودرو و قطعه به‌عنوان یکی از صنایع اشتغال‌زا و با ارزش افزوده بالا برای تحقق این هدف مدنظر قرار گرفته است. در این زمینه مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال‌جاری رشد تولید خودرو را برنامه‌ریزی کرده‌اند و آن طور که از اظهارات این مسوولان برمی‌آید این افزایش تولید در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد یافت.

 • فروش اینترنتی جدید ساندرو استپ وی

  سایپانیوز: معاون بازاریابی و فروش گروه سایپا گفت: گروه خودروسازی سایپا در نظر دارد در راستای رضایتمندی و حمایت از مشتریان فروش اینترنتی ساندرو استپ وی را به اجرا گذارد. رضا تقی‌زاده افزود: سعی شده تا تیراژ تولیدی این خودرو اضافه شود و امکان ثبت‌نام برای تعداد بیشتری از مشتریان فراهم بیاید. وی اظهار کرد: پیش فروش خودرو ساندور استپ وی با موعد تحویل آذر و دی‌ماه سال‌جاری از ساعت ۱۱ روز یکشنبه ۲۶ شهریورماه آغاز خواهد شد که با هدف جلوگیری از عرضه مجدد و توزیع عادلانه آن محدودیت کد ملی برقرار خواهد بود؛ بنابراین امکان ثبت‌نام تنها برای مشتریانی فراهم است که تا کنون موفق به ثبت‌نام این خودرو نشده‌اند.

بیشتر