علی‌‌‌اکبر صفایی معاون وزیر راه و شهرسازی در بازدید از مجتمع بندری انزلی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به نمایندگی از وزارت راه و شهرسازی و دولت ۴۴۰‌هزار میلیارد ریال پروژه اجرایی در دست اقدام دارد.

وی افزود: در حوزه دریا نیز ۲۰۰‌هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی در قسمت روبناها صورت خواهد پذیرفت.

مدیرعامل سازمان بنادر با بیان اینکه در بخش بین‌الملل با سیاستی که دولت در زمینه ارتباط با همسایگان داشته، پیوند بسیار خوبی بین کشورهای همسایه ایجاد شده است، تصریح کرد: با همسایگان جنوبی و شمالی مذاکرات متعددی انجام شده و امید است که امسال شاهد سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و بخش‌‌‌های دولتی خارجی در بحث اقتصاد دریا و ترانزیت شمال به جنوب باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات بسیار مهمی که در بحث ترانزیت از شمال به جنوب و بالعکس هست بحث بنادر شمال و بندر انزلی و بندر کاسپین خواهد بود، گفت: کارهایی در این حوزه انجام شده به‌ویژه در مجموعه بنادر استان گیلان سازمان بنادر و دریانوردی ۱۱۰‌هزار میلیارد ریال پروژه در دست اجرا دارد.

صفایی با بیان اینکه نسبت به سفر قبلی با زحمات همکاران و با حمایت استاندار گیلان لایروبی حاشیه بلوار انجام شده و در بهترین شرایط قرار دارد، گفت: در خصوص لایروبی تالاب انزلی مناقصه برگزار و اعتبار آن در نظر گرفته شده و به زودی در چند روز آینده لایروبی با نظارت محیط‌زیست در تالاب انجام خواهد شد تا کمکی برای مردم انزلی و استان گیلان باشد.

وی با بیان اینکه در مباحث مربوط به گردشگری اتفاقات خوبی صورت گرفته، متذکر شد: تلاش خواهیم کرد که فاز اول بندر تفریحی گردشگری چمخاله تا هفته دولت به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در مجموع فعالیت‌های خوبی در استان گیلان در بخش دریایی و بندری و حوزه اقتصاد دریا انجام شده، گفت: نسبت به سال گذشته با اضافه شدن ۱۲ فروند کشتی شاهد توسعه ناوگان هستیم و کشتی‌های بیشتری در حال ورود به دریای خزر است که امیدواریم بتوانیم با تولید کشتی‌های باری در دریای خزر علاوه بر ایجاد اشتغال، توان و قدرت کشور را در بخش دریا که همان حمل‌ونقل دریایی، ترانزیت کالا و اقتدار ناوگان ملی است افزایش دهیم.

خودکفایی ایران در طراحی و ساخت انواع سازه‌‌‌های دریایی و فراساحل

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان استقبال چشمگیر دانشمندان داخلی و خارجی، دانشجویان و مدیران دریایی کشور از چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌‌‌های دریایی تاکید کرد: ایران در طراحی و ساخت انواع سازه‌‌‌های دریایی، فراساحل و بستر دریا به خودکفایی کامل رسیده است.

علی‌‌‌اکبر صفایی در جمع خبرنگاران در تشریح تازه‌‌‌ترین دستاورد علمی و اجرایی ایران در حوزه سازه‌‌‌های دریایی اظهار کرد: سیستم پایش الکترونیکی یا سیستم پایش از درون، دستاورد جدیدی است که پایش سازه در قبال تمام تنش‌‌‌های ناشی از پهلوگیری شناورها و پیشگیری از تخریب و آسیب‌‌‌های احتمالی را امکان‌پذیر می‌کند.

به گفته صفایی، سیستم پایش الکترونیکی هم‌‌‌اکنون در بندر شهید رجایی، به عنوان مهم‌ترین بندر کانتینری کشور، راه‌‌‌اندازی شده است.

معاون وزیر راه‌‌‌وشهرسازی با بیان اینکه‌‌‌ هم‌‌‌اکنون توانایی ساخت انواع تجهیزات بندری و دریایی درکشور وجود دارد، افزود: در حال حاضر بیش از ۷۰ فروند شناور دریایی توسط شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان در دست ساخت است و ۳۵ فروند دیگر نیز در مرحله مناقصه قرار دارد.

سیاست اقتصاد دریا‌محور تدوین می‌شود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بر تسهیل فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در بنادر تاکید کرد و از تدوین سیاست اقتصاد دریامحور خبر داد.

علی‌‌‌اکبر صفایی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌‌‌های دریایی از تدوین سیاست اقتصاد دریامحور خبر داد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در چهاردهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌‌‌های دریایی با اشاره به ظرفیت‌‌‌های ایران در حوزه دریا با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران با مرزهای طولانی، وجود ٢٣۴ بندر و ٨۴۶ سازه دریایی و همچنین ظرفیت بندری ۴٠٠ میلیون تن و با دارا بودن ناوگان بزرگ و تراز بین‌المللی از بعد تناژ یکی از کشورهای دریا‌پایه محسوب می‌شود گفت: با رهنمودهای رهبری در بخش اقتصاد دریا مسوولان نظام در حال تدوین سیاست‌‌‌های کلان اقتصاد دریا هستند تا سهم اقتصاد دریا در جی‌دی‌پی افزایش چشمگیری پیدا کند که این سیاستگذاری جدید نه‌تنها برای ایران بلکه برای کشورهای منطقه افق جدیدی ایجاد خواهد کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی دیگر سیاست‌‌‌های آن سازمان را تسهیل فعالیت‌‌‌های سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار در حوزه دریا عنوان و تاکید کرد: اخذ مجوزهای کسب و کار این حوزه تسهیل خواهد شد تا اهداف بهبود کسب‌و‌کار‌محور محقق شود.

صفایی افزود‌: با وجود ظرفیت دولت صاحب پرچم و بندر در تلاش هستیم که ایمنی و حفظ محیط‌زیست را در حوزه‌‌‌ آب‌های کشور ارتقا دهیم و استقرار قدرتمند نیروی دریایی سپاه و ارتش باعث ارتقای امنیت ایران و آب‌‌‌های خلیج فارس و عمان و همچنین مقابله با دزدهای دریایی و برقراری امنیت آب‌‌‌های آزاد ثبت ایران در سازمان جهانی دریانوردی شده است.