به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد راستاد در حاشیه برگزاری ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی در جمع خبرنگاران، گفت: یکی از اهداف بزرگ سازمان بنادر و دریانوردی توسعه حمل‌ونقل چندوجهی و ایجاد دسترسی به کرانه‌ها از طریق یکی از شقوق حمل‌ونقل است. وی افزود: به‌طور حتم توزیع کالا با سایر شقوق حمل‌ونقل به‌ویژه حمل‌ونقل ریلی منجر به ایجاد مزیت‌های رقابتی برای بنادر تجاری کشور می‌شود. راستاد تصریح کرد: اصولا ارزیابی بنادر تجاری در دنیا از بابت رقابت‌پذیر بودن آنها امکان بهره‌گیری کامل از حمل‌ونقل چندوجهی است که در همین راستا سیاست ما افزایش سهم حمل‌ونقل ریلی در بنادر است. معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تمرکز ما در این‌خصوص در بندر شهیدرجایی است، گفت: مطالعاتی در این زمینه با استفاده از مشاوران داخلی و خارجی شروع شده تا چگونگی زیرساخت ریلی بندر شهیدرجایی مشخص و سهم کالاهای کانتینری افزایش یابد.

وی افزود: پروژه‌هایی که باید منجر به توسعه زیرساخت‌های ریلی در بنادر شود در دستور کار قرار خواهد گرفت. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: البته تا آن زمان یکی از کارهایی که به‌صورت منسجم و مستمر در دستور کار این سازمان و شرکت راه‌آهن قرار دارد، استفاده از مکانیزم‌های مدیریتی و امکانات زیرساخت‌های موجود برای افزایش سهم بار ریلی در بنادر است. وی درخصوص برنامه‌های در دست مطالعه برای توسعه حمل‌ونقل ریلی در بندر امام‌خمینی اظهار کرد: با توجه به‌وجود عمده کالاهای فله کشور در بندر امام خمینی(ره) به‌دنبال افزایش ظرفیت و بهره‌برداری ریلی در این بندر هستیم. راستاد در ادامه به بندر امیرآباد اشاره کرد و گفت: بندر امیرآباد یکی از بنادر مهم ریل پایه کشور است که اسکله رو رو- ریلی در این بندر در شرف تکمیل و بهره‌برداری قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این اسکله کمک می‌کند تا بتوانیم کشتی‌های رو رو ریلی را در بندر امیرآباد پذیرش کنیم. البته رویکرد ما در بنادر شمالی کشور، اتصال ریل به اسکله‌ها است. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: با اتصال راه‌آهن به بندرانزلی اتفاق بزرگی رخ خواهد داد. همچنین ریل به مجاورت بندر آستارا رسیده است و در این پروژه، اتصال آنتنی بندر به ایستگاه راه‌آهن اولویت سازمان بنادر و دریانوردی تلقی می‌شود. راستاد بندر چابهار را به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور نام برد و گفت: این بندر نسخه مهم توسعه ترانزیتی شرق است و هدف ما توسعه حمل‌ونقل ریلی در داخل بندر و اتصال آن به راه‌آهن چابهار- زاهدان است.

وی در ادامه اظهار کرد: شرکت‌هایی که بخواهند در زمینه ایجاد زیرساخت ریلی در بنادر با هدف افزایش ظرفیت فعالیت داشته باشند با آنها قرارداد سرمایه‌گذاری منعقد می‌شود و اگر نیاز به تسهیلات مناسب داشته باشند آمادگی پرداخت تسهیلات نیز وجود دارد. معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت راه‌آهن باید پروژه ریل- بندر را در کنار یکدیگر پیش ببرند و به‌طور حتم راه‌آهن به دنبال افزایش سهم خود در بنادر است. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: خوشبختانه رویکرد هر دو دستگاه برقرار ارتباط بیشتر با صاحبان کالا است. راستاد گفت: در بندر شهیدرجایی ۵۹ کیلومتر و در بندر امام‌خمینی ۱۰۰ کیلومتر خطوط ریلی وجود دارد.