به گزارش روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، فرج‌الله رجبی، نماینده مردم شیراز در مجلس با اشاره به شعار سال و تاکید رهبری برای حمایت از کالای ایرانی، افزود: راه‌آهن در ۲ بخش بار و مسافر به کشور خدمت‌رسانی می‌کند و با توجه به اینکه حمل‌ونقل کالا در حجم وسیع ازجمله مهم‌ترین وظایف این شرکت به شمار می‌رود، راه‌آهن می‌تواند با حمل کالاهای داخلی موجب کاهش هزینه تمام شده، رقابتی شدن این کالاها در بازار مصرف و استقبال مشتریان شود. وی با بیان اینکه راه‌آهن در استفاده از ملزومات خود می‌تواند از توانمندی‌های داخلی بهره ببرد و اولویت را به کالاهای داخلی بدهد، تصریح کرد: در گذشته، راه‌آهن برای حمل بار خود مجبور بود که واگن‌های خارجی را وارد کند اما اکنون تولیدکنندگان داخلی توانسته‌اند در تولید واگن‌های باری و مسافری موفقیت‌های خوبی داشته باشند و بخشی از نیازهای راه‌آهن را برآورده ساخته و نیاز ما را به کشورهای دیگر کمتر کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه راه‌آهن خود یک صنعت به شمار می‌رود و نیاز بالایی به قطعات و لوازم فنی دارد، اظهار کرد: اگر بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که در زمینه ترانزیت ریلی کالا به خارج از کشور بسیار ارزان‌تر از انواع دیگر حمل‌ونقل است. وی در ادامه حمل‌ونقل ریلی را موجب کاهش فشار بر جاده‌ها و کاهش هزینه بازسازی آنها دانست و خاطر نشان کرد: علاوه‌بر این مساله حمل‌ونقل ریلی می‌تواند منجر به کاهش تلفات جاده‌ای و مصرف سوخت شود که همین امر نیز کمک بزرگی به اقتصاد ملی خواهد بود. رجبی با بیان اینکه در حمل بسیاری از کالاها مثل سیمان و مواد معدنی استفاده از راه‌آهن نقطه قوت به شمار می‌رود، هدف‌گذاری امسال راه‌آهن برای حمل را مقبول خواند و گفت: هر درصدی که از این هدف‌گذاری محقق شود به معنای آن است که تولیدات ما اقتصادی‌تر خواهند بود. وی تصریح کرد: مسوولان راه‌آهن برای این هدف‌گذاری، کف حمل بار را در نظر گرفته‌اند، مجلس از این موضوع استقبال کرده و کمک می‌کند که راه‌آهن بتواند تا پایان سال به این هدف برسد.

نماینده مردم شیراز راه‌اندازی کریدورهای ریلی را موضوعی راهبردی برای حمل‌ونقل کشور عنوان و اظهار کرد: فعال‌سازی این کریدورها موجب افزایش انتقال بار و ترانزیت در کشور می‌شود و همچنین نقش راهبردی، بین‌المللی و اثر گذار ایران در منطقه را تقویت می‌کند. وی گفت: در این زمینه نه تنها وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه‌آهن بلکه سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها از جمله وزارت خارجه و وزارت کشور نیز باید به میدان آمده و شرایط را برای راه‌اندازی کریدورها مهیا کنند. عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه راه‌اندازی نمایشگاه راه‌آهن را اقدامی در جهت تحقق شعار سال دانست و افزود: این نمایشگاه موجب شناسایی ظرفیت‌های داخلی شرکت‌های ایرانی می‌شود. حتی بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده لوازم واگن نیز می‌توانند محصولات خود را به تولیدکنندگان واگن ارائه دهند. وی تصریح کرد: علاوه‌بر این حضور شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه‌ها از یکسو باعث شناخت آنها از توانمندی‌های داخلی شده و از سوی دیگر موجبات تبادل تکنولوژی و فناوری را بین شرکت‌ها فراهم می‌آورد.