به موجب امضای قرارداد چند جانبه‌ میان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، راه آهن ایتالیا و دانشگاه‌های علم و صنعت ایران، تهران و رم با کمک دانشکده مهندسی راه‌آهن دانشگاه علم و صنعت در زمینه تبادل تجربیات در زمینه فناوری‌های جدید ریلی و آموزش نیروها توسط اساتید ایرانی و ایتالیایی همکاری‌های فی‌مابین آغاز شد. اولین مرحله از این همکاری‌ها برگزاری دوره‌های آموزشی بیست‌گانه‌ای بود که از شهریورماه سال گذشته آغاز شد و ۶۰۰ فراگیر (حضوری و مجازی) از کارکنان راه‌آهن توسط مربیان ایرانی و ایتالیایی در دانشگاه علم و صنعت آموزش دیدند.

علت عدم رقابت‌پذیری ریل با سایر مدهای حمل‌ونقل

معاون وزیر راه و شهرسازی علت اصلی عدم رقابت‌پذیری ریل با سایر مدهای حمل‌ونقل را نرخ بهره‌وری، استفاده از امکانات و نحوه رفتار بنگاهی در راه‌آهن عنوان کرد و گفت: علت این مساله گرچه سهم موثری دارند، اما فقط قیمت سوخت و عوارض ۲۰ درصدی حمل بار در راه‌آهن نسبت به عوارض ۴ درصدی جاده نیست. سعید محمدزاده معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در مراسم اختتامیه برگزاری دوره‌های آموزشی بین‌المللی ریلی، گفت: تدبیر و تفکر نتیجه عمل ما را رقم می‌زند به همین‌خاطر نمی‌توان بدون تدبیر نتایج خوبی را رقم زد. وی افزود: راه‌آهن ایتالیا زمانی زیان‌ده بود اما امروز به سوددهی رسیده، لذا مساله اثربخشی نیروی انسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

محمدزاده با بیان اینکه باتوجه به نام راه‌آهن به عنوان شرکت و پیشتر به عنوان بنگاه، این مجموعه باید اقتصادی باشد گفت: در بخش بار طی سال‌های ۸۴ و ۸۵ سهم راه‌آهن ۲۰ درصد بوده و در سال ۹۲ این سهم به حداقل ممکن رسید. همچنین از سال ۸۴ تا ۹۲ در راه‌آهن خصوصی سازی انجام گرفت. مدیرعامل شرکت راه‌آهن در ادامه این سوال را مطرح کرد که چرا راه‌آهن با این سیل عظیم کاهش سهم در بازار مواجه شده است؟ وی با اشاره به نرخ تعرفه ریلی نیز خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ سهم راه‌آهن از تعرفه ۵۷ درصد بود که طی ۳ سال به ۱۹ درصد رسید و این کاهش به منزله کم‌شدن درآمد راه‌آهن به یک سوم است. معاون وزیر راه و شهرسازی اظهارکرد: اما رشد بار از سال ۹۲ تا ۹۴ به ۳۵ میلیون تن و در سال ۹۵ به ۴۰ میلیون تن و همچنین در سال ۹۶ به ۴۷ میلیون تن افزایش یافت که رشد قابل توجهی محسوب می‌شود. به گفته محمدزاده سهم راه‌آهن از بازار طی سال‌های ۹۲ تا ۹۶ از ۲۲ میلیارد تن کیلومتر به ۳/  ۳۰ میلیارد تن کیلومتر افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت راه‌آهن از قابلیت جذب نزدیک به ۱۰۰ میلیون تن بار در حمل ونقل ریلی خبر داد و گفت: اما در سال گذشته نصف این عدد جذب حمل‌و نقل ریلی شده است. وی با اشاره به علت اصلی عدم رقابت‌پذیری ریل به سایر مدهای حمل‌ونقل تصریح کرد: علت این مساله اگرچه نقش موثری دارند، اما فقط قیمت سوخت و عوارض ۲۰ درصدی حمل بار در راه‌آهن نسبت به عوارض ۴ درصدی جاده نیست بلکه مساله اصلی میزان بهره‌وری، استفاده از امکانات و نحوه رفتار بنگاهی راه‌آهن است. معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه یادآور شد: برگزاری دوره‌های آموزشی تصمیم بجایی بود تا انتقال دانش فقط از داخل کشور صورت نگیرد و راه‌آهن بتواند از دانش و فناوری سایر کشورها نیز استفاده کند. محمدزاده با بیان اینکه راه‌آهن یک بنگاه حمل‌ونقلی است گفت: بنابراین شرکت ما یک بنگاه آموزشی است. از همین رو بحث آموزش و انتقال دانش به جایگاه اصلی آن (دانشکده حمل‌ونقل ریلی دانشگاه علم و صنعت) واگذار شد.

وی تاکید کرد: باید بتوانیم برای رشد از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم و برگزاری این دوره آموزشی نشان‌دهنده یک اقدام رو به جلو بود که هدف ما تداوم این دوره‌ها با عمق بیشتری است. این مقام مسوول از بررسی و برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره آموزشی دیگری کمتر از یک ماه دیگر خبر داد و گفت: نفرات برگزیده دوره‌های آموزشی ریلی به صاحب صنعت از جمله ایتالیا اعزام خواهند شد. معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به میزان صرفه‌جویی حاصل از استفاده حمل‌ونقل ریلی بیان داشت: انتقال بار از جاده به ریل منجر به صرفه‌جویی ۳۵ سی‌سی و ۲۰ سی‌سی به ازای حمل یک مسافر از طریق ریل به جای جاده می‌شود. همچنین استفاده از حمل‌ونقل ریلی حومه‌ای نیز منجر به صرفه‌جویی ۸۰ سی‌سی می‌شود که می‌تواند محور اقدامات توسعه‌ای کشور باشد.

ایتالیا آماده همکاری بیشتر با ایران در حوزه ریلی است

معاون پروژه‌های بین‌المللی راه‌آهن ایتالیا نیزدر این مراسم گفت: به عنوان نماینده راه‌آهن ایتالیا، تعهد راه‌آهن کشورم را برای همکاری‌های بیشتر اعلام می‌کنم و معتقدم برگزاری دوره‌های آموزشی بین‌المللی ریلی در ایران موجب تداوم پروژه‌های بعدی خواهد بود. نینو چینگولانی ضمن تشکر از دانشگاه علم و صنعت و شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، پایان برگزاری دوره آموزشی بین‌المللی ریلی را آغاز پروژه‌های آموزشی بیشتر عنوان کرد و گفت: به عنوان نماینده راه‌آهن ایتالیا، تعهد راه‌آهن کشورم را برای همکاری‌های بیشتر اعلام می‌کنم و معتقدم برگزاری این دوره موجب تداوم پروژه‌های بعدی خواهد بود. وی افزود: طبق اظهار نظر اساتید این پروژه آموزشی یک موفقیت تلقی می‌شود و منتج به دستاوردهای خوبی در حوزه انتقال دانش و فناوری شده است.

چینگولانی با بیان اینکه «آموزش یکی از دارایی‌های هر شرکت محسوب می‌شود» گفت: بدون آموزش رشد امکان‌پذیر نیست. معاون پروژه‌های بین‌المللی راه‌آهن ایتالیا با اشاره به شرکت ۶۰۰ نفر در دوره بین‌المللی آموزشی ریلی بیان داشت: در این دوره نه‌تنها اطلاعات فناوری ریلی تبادل شد، ‌بلکه تبادل فرهنگی بین دو کشور به وقوع پیوست. این مقام مسوول در راه‌آهن ایتالیا تصریح کرد: یکی از شاخص‌های موفقیت یک شرکت سطح دانش کارکنان آن است. چینگولانی یادآور شد: دست‌اندرکاران حوزه حمل‌ونقل ریلی باید خود را مشتری بدانند و در راستای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان، خود را آماده کنند. همچنین با توجه به اهمیت مبحث موبیلیتی در دنیای امروز و نقش نرم‌افزارهای موبایلی در تردد‌های روزانه مردم، باید خود را به‌روز نگاه داشت.