به گزارش «ایرنا»، عباس آخوندی وزیرراه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در راس یک هیات عالی‌رتبه سیاسی کارشناسی در کنار بیش از ۲۰ هیات از کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی «اکو» در این اجلاس حضور دارد. قرار است وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس سخنرانی و مواضع و دیدگاه‌های «تهران» در زمینه توسعه و گسترش همکاری و رونق‌بخشی به تعاملات حمل‌ونقل و ترانزیت کالا بین کشورهای منطقه و فرامنطقه را بیان کند. بررسی روند توافقات و اسناد اجلاس قبلی وزرای حمل‌ونقل سازمان اکو، تبیین و ارائه ابتکار و نیز راهکارهای جدید در زمینه چگونگی گسترش همکاری در زمینه صنعت حمل‌ونقل هوایی، جاده‌ای و دریایی بین کشورهای منطقه و نیز اتخاذ تصمیمات در زمینه تطبیق قوانین، تعرفه، مقررات حمل‌ونقل و ترابری بین کشورهای عضو اکو از مهم‌ترین محورهای نهمین اجلاس وزرای حمل‌ونقل عضو کشورهای سازمان اکو در ترکمن‌باشی اعلام شده است. «سیدمحمد احمدی» سفیر ایران در عشق‌آباد، «شهرام کوسه غراوی» نماینده مجلس مردم شرق استان گلستان، گروهی از کارشناسان و مسوولان سیاسی و اداری کشورمان، آخوندی را در این اجلاس همراهی می‌کنند.

سازمان همکاری اقتصادی (Economic Cooperation Organization) به‌طور مخفف اکو یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است. سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه در سال ۱۳۴۳ (۱۹۶۴) نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی کردند. این سازمان در ابتدا با نام «آرسی دی» - که نام اختصاری سازمان همکاری عمران منطقه‎ای است - آغاز به‌کار کرد. پس از انقلاب ایران (۱۳۵۷)، کار سازمان با وقفه مواجه شد و در سال ۱۳۶۴ با نام «اکو» حیات خود را از سر گرفت. پس از فروپاشی شوروی، در سال ۱۳۷۲ کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان نیز به سازمان اکو پیوستند. این سازمان هم‌اکنون با ۱۰ عضو، حدود ۳۳۰ میلیون نفر جمعیت و ۸٬۶۲۰٬۶۹۷ کیلومتر مربع وسعت کشورها، امکانات نفت، گاز و صنعت در اختیار دارد.

طبق اساسنامه این سازمان، اکو برای بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو تلاش می‌کند و برای حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد. از دیگر اهداف اکو، تهیه برنامه مشترک برای توسعه منابع انسانی در این ۱۰ کشور است. این سازمان همچنین برای تسریع برنامه توسعه حمل‌ونقل و ارتباطات فعالیت می‌کند. زبان رسمی اکو انگلیسی است و مقر اصلی آن، شهر تهران در ایران است. به مناسبت پیوستن افغانستان و کشورهای قفقاز و آسیای میانه ازجمله ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و آذربایجان به سازمان اکو و افزایش اعضای این سازمان از سه کشور، ایران، پاکستان و ترکیه به ۱۰ کشور، روز هفتم آذر ۱۳۷۱، به‌عنوان روز اکو نام‌گذاری شد.