شرکت یونیون پاسیفیک در این فهرست در صدر شرکت‌های دارای بیشترین ارزش بازار قرار دارد و توانسته است با ۸/ ۸۶ میلیارد دلار بیشترین ارزش بازار را در میان شرکت‌های راه‌آهن به خود اختصاص دهد. پس از این شرکت، راه‌آهن ملی کانادا قرار دارد که ارزش بازار آن ۹/ ۵۵ میلیارد دلار اعلام شده است. پس از این دو شرکت نیز «سی‌اس‌ایکس» از ایالات‌متحده با ۸/ ۴۳ میلیارد دلار در رده سوم قرار دارد. ارزش بازار شرکت «نورفولک سوثرن» که در رده چهارم این فهرست جای گرفته است، حدود ۳۶ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود و این درحالی است که بهترین شرکت ژاپنی یعنی «راه‌آهن شرقی ژاپن» با ارزش بازار ۲/ ۳۴ میلیارد دلار، جایگاه پنجم جهانی را کسب کرده است.

 در رتبه ششم این فهرست نام یک شرکت هنگ‌کنگی دیده می‌شود. شرکت «ام‌تی‌آر» توانسته است با ارزش بازار ۳/ ۳۳ میلیارد دلار به این رتبه دست پیدا کند. پس از این شرکت نیز یک شرکت ریلی ژاپنی دیگر به نام «راه‌آهن مرکزی ژاپن» جای دارد که ارزش بازار آن در حدود ۶/ ۳۲ میلیارد دلار برآورد می‌شود. رتبه هشتم این فهرست متعلق به شرکت آمریکایی «راه‌آهن پاسیفیک کانادایی» است که ارزش بازار آن به ۲۲ میلیارد دلار می‌رسد و پس از آن نیز شرکت راه‌آهن داکین از چین قرار دارد که ارزش بازار آن ۶/ ۱۶ میلیارد دلار است. در رتبه دهم این فهرست نیز نام شرکت «راه‌آهن غربی ژاپن» دیده می‌شود که ارزش بازار آن ۸/ ۱۲ میلیارد دلار است.

نگاهی به شرکت‌های برتر ریلی جهان

در بالا نام شرکت‌های دارای بیشترین ارزش بازار در جهان ذکر شد. در این قسمت به معرفی برخی از ویژگی‌های این شرکت‌ها می‌پردازیم. شرکت یونیون پاسیفیک که در فهرست ارائه شده در جایگاه نخست قرار دارد، درسال ۱۸۶۲ تاسیس شده و یکی از شرکت‌های قدیمی فعال در حوزه حمل‌ونقل ریلی است. این شرکت در عرصه حمل‌ونقل بار فعالیت می‌کند و در سال ۲۰۱۶ حدود ۴/ ۸ میلیون محموله از سوی این شرکت منتقل شده است. شرکت راه‌آهن ملی کانادا نیز که از سال ۱۹۱۸ فعالیت می‌کند، پیشتر در زمینه ارائه خدمات حمل‌ونقل مسافر و بار فعالیت می‌کرد و این کار را تا دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز ادامه داد اما اکنون تنها بر حوزه حمل‌ونقل بار متمرکز شده است. میزان باری که این شرکت در این کشور پهناور آمریکای‌شمالی جابه‌جا می‌کند بیش از ۵/ ۲ میلیارد تن-کیلومتر در هر سال است. تعداد کارکنان این شرکت در سال ۲۰۱۶ به بیش از ۲۲ هزار نفر می‌رسید و درآمد آن نیز بیش از ۱۲ میلیارد دلار کانادا در سال است.

شرکت سی‌اس‌ایکس از سال ۱۹۸۶ فعالیت می‌کند و بر حمل‌ونقل ریلی متمرکز شده است. درآمد آن از محل جابه‌جایی بار در سال ۲۰۱۶ به حدود ۱۱ میلیارد دلار می‌رسد. شرکت نورفولک سوثرن از سال ۱۹۸۲ به فعالیت مشغول شده است و درآمد آن نیز به حدود ۱۰ میلیارد دلار می‌رسد. این شرکت نیز عمدتا در حوزه حمل‌ونقل بار فعالیت می‌کند. راه‌آهن شرقی ژاپن از جمله شرکت‌هایی است که هم در زمینه بار و هم مسافر فعالیت می‌کند و تاریخ آغاز به‌کار آن سال ۱۹۸۷ است. درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۶ به حدود ۸۷/ ۲ تریلیون ین می‌رسید و حدود ۷۳ هزار نفر در آن مشغول به‌کار هستند. این شرکت سالانه ۱۷/ ۶ میلیارد نفر را جابه‌جا می‌کند و به‌طور کلی عملکرد آن ۵/ ۱۳۰ میلیارد نفرکیلومتر است. شرکت ام‌تی‌آر نیز که در زمینه حمل‌ونقل مسافر فعال است و تاریخ آغاز به کار آن به سال ۱۹۱۰ بازمی‌گردد، در سال در حدود ۵ میلیون نفر را جابه‌جا می‌کند.

راه‌آهن مرکزی ژاپن از سال ۱۹۸۷ فعالیت عمده خود را آغاز کرده است و خدمات مسافری ارائه می‌کند. این شرکت هر ساله در حدود ۵۲۸ میلیون نفر را جابه‌جا کرده و در هر سال ۸/ ۵۵ میلیارد نفر-کیلومتر را طی می‌کند. بیش از سه‌چهارم مسیری که این شرکت طی می‌کند، الکتریکی است و ۲۸ درصد آن نیز پرسرعت است. راه‌آهن پاسیفیک کانادایی که از سال ۱۸۸۱ مشغول به فعالیت است در سال ۲۰۱۶ حدود ۶ میلیارد دلار کانادا درآمد به‌دست آورده است. این شرکت سابقا بر حمل‌ونقل بار و مسافر تاکید داشت اما در طول زمان به سوی حمل‌ونقل بار رفت. شرکت داکین که از سال ۲۰۰۴ آغاز به‌کار کرد، بیش از ۴۰ هزار نفر نیرو دارد و بیشتر با اهدافی مانند انتقال زغال‌سنگ توسعه یافته است. با این وجود این شرکت بر فعالیت‌های حمل‌ونقل مسافر نیز تاکید دارد. به این منظور، این شرکت ۱۵ مسیر مسافری را در برنامه کاری خود دارد.  عمر راه‌آهن غربی ژاپن نیز به خصوصی‌سازی انجام‌شده در سال ۱۹۸۷ در این کشور برمی‌گردد. این شرکت نیز در عرصه حمل‌ونقل مسافر خدمت می‌کند و درآمد آن در سال ۲۰۱۳ به ۳/ ۱ تریلیون ین رسیده بود. این شرکت سالانه در حدود ۷۸/ ۱ میلیارد مسافر را جابه‌جا می‌کند و در کل حمل‌ونقل آن به ۶/ ۵۲ میلیارد نفرکیلومتر می‌رسد.

حمل و نقل ریلی