به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، جبارعلی ذاکری با تاکید براینکه سال ۹۶ از نظر ساخت و توسعه ریلی، سال شکوفایی بوده و در تاریخ ماندگار خواهد ماند گفت: براساس آمار به‌دست آمده رکورد ریل‌گذاری در کشور از دوره رضاخان تاکنون ۲۵۷ کیلومتر در سال بوده که این رقم به‌صورت میانگین در طول ۱۴ سال گذشته ۱۷۴ کیلومتر اعلام شده است. ذاکری در ادامه با بیان اینکه امسال احداث و تکمیل ۵۱۶ کیلومتر را در برنامه شرکت ساخت و توسعه راه‌ها وجود دارد گفت: خوشبختانه پیشرفت فیزیکی در بخش ریلی درحال‌حاضر ۸۶ درصد بوده و توانسته‌ایم ۴۴۰ کیلومتر راه‌آهن را در این بخش تکمیل کنیم. وی تصریح کرد: با احتساب خطوط ریل‌گذاری شده سال‌های قبل که به‌دلیل عدم تکمیل هنوز به افتتاح نرسیده بودند توانستیم مسیرهای ریل‌گذاری شده در سال جاری را به ۹۱۹ کیلومتر برسانیم که بدون شک رکورد بزرگ در کشور به‌شمار می‌رود.

ذوب‌آهن استاندارد لازم را برای تولید مواد اولیه ندارد

ذاکری در مورد واردات ریل به‌رغم امکان تولید آن در داخل کشور تاکید کرد: خوشبختانه شرکت راه‌آهن و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور به ذوب‌آهن اصفهان اعتماد کرده و توانستیم با این اعتماد، خود در داخل کشور از نیروهای داخلی بیشتری استفاده کنیم، در حقیقت ما از نظر مالی و پولی مشکلی با این شرکت نداریم اما واقعیت آن است که شرکت ذوب‌آهن اصفهان هنوز نتوانسته به استانداردهای لازم در مساله تولید مواد اولیه دست پیدا کند. وی با بیان اینکه شرکت راه‌آهن برای خرید ۴۰ هزار تن ریل از شرکت ذوب‌آهن قرارداد دارد، تصریح کرد: شرکت ساخت نیز برای خرید ۲۵ هزار تن ریل از ذوب‌آهن به توافق اولیه رسیده و در صورت حل مشکلات ذوب‌آهن، قرار است این میزان ریل با استفاده از شمش فولادی هندی تولید شود.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور درخصوص درباره احداث ۱۱ کیلومتر باقی‌مانده راه‌آهن تهران-همدان اضافه کرد: این ایستگاه درحال تکمیل است و به‌دلیل برخی از مشکلات موجود در این حوزه هنوز به اتمام نرسیده است. ذاکری همچنین یادآور شد: برای راه‌آهن تهران-همدان ۱۷۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و برای سال آینده نیز حدود ۱۱۰ میلیارد تومان درخواست شده است. وی با بیان این مطلب که ایستگاه باری همدان درحال تکمیل است و پیش‌بینی می‌شود تا اردیبهشت سال آینده فاز دوم ایستگاه بهره‌برداری برسد گفت: ۷ کیلومتر خط آهن در این مسیر به‌زودی به پیمانکار واگذار و مناقصه برگزار خواهد شد. ذاکری در پایان میزان اعتبارات ایستگاه‌های راه‌آهن همدان، سنندج و تهران را ۱۷۴ میلیارد تومان در سال جاری اعلام کرد و گفت: این اعتبار برای سال آتی نیز ۱۱۰میلیارد تومان اعلام شده است.