هنوز نیم ساعتی نشده که این فکر را بین خودمان بالا و پایین می‌کنیم و به جمع‌بندی رفتن سفر یا دیدار پدر و مادر راضی شده‌ایم که خبری جدید از ابتلای دوستی و مصائبی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند به ما زنهار می‌‌دهد که نه، هنوز وقتش نیست. البته برخی راه حل‌هایی تدارک دیده‌اند، یکی می‌خواهد برای دیدن پدر و مادرش در شهری دیگر برود،‌ آنجا خانه خالی دارند. بنابراین با حفظ پروتکل‌های بهداشتی در خانه خالی اقامت می‌کنند و والدین را از دور می‌بینند تا دل‌شان تازه شود.‌ همچنین کسانی تصمیم گرفته‌اند در اتاقی در گوشه حیاط خانه پدری‌شان اسکان گزینند تا مبادا آسیبی به سلامت عزیزان‌شان برسانند. در کنار این اقدامات شاید وقت آن باشد که اوقات را به چیزی بگذرانیم که روزهای قرنطینه و کرونا را با آه و افسوس به پایان نبرده باشیم. می‌توانیم سفری را برای روزهای سفید برنامه‌‌‌ریزی کنیم،‌ آنگاه که بی‌دغدغه می‌شود بر زمین گام نهاد،‌ دست بر دستگیره در ماشین، قطار یا اتوبوس زد و دنبال الکل برای ضدعفونی نگشت. آن زمان که چشم‌انداز طبیعت بار دیگر چشم‌ها را پر می‌کند.

می‌توانیم این روزها برنامه‌هایی از یک روزه تا چند روزه برای خودمان بچینیم و این بار نظام‌مندتر سفر کنیم. تجربه کرونا به ما نشان داد جزئی از طبیعتیم و سلامت نخواهیم ماند؛ مگر آنکه هوای زمین را داشته باشیم. بنابراین این تجربه به ما در برنامه‌ریزی‌ها هم کمک می‌کند تا کمترین آسیب را به طبیعت بزنیم.

پیشنهاد ما برای سفر در روزهای سفید استان کهگیلویه و بویر احمد است. استانی که از هر طرف به آن وارد شوی گذر از بیابان به منطقه‌ای سبز و کوهستانی است،‌ فرق نمی‌کند مسیرتان از بوشهر باشد یا فارس یا اصفهان در نهایت شما از زمین خشک به جنگل‌های بلوط می‌رسید. کهگیلویه‌و‌بویر‌احمد استانی کمتر شناخته شده است،‌ در این استان به واسطه دسترسی دشوار و قرار گرفتن در میان کوهستان دیرتر از بقیه استان‌ها نوسازی ورود پیدا کرد و همین موضوع مزیتی به همراه داشت که حفظ الگو و شیوه سنتی زندگی در میان مردمان آن بود که همچنان هم توانسته است بخش‌هایی از آن را حفظ کند. اگر در تابستان به این منطقه سفر کنید به مزیت دیگر این استان برمی‌خورید که همان آب و هوای بهاری است،. اگر در خوزستان و بوشهر دم و شرجی و گرمای هوا شما را کلافه می‌کند و در تهران آرزومند رسیدن به خانه و روشن کردن دکمه کولر هستید، در یاسوج دمای هوا ۲۶ درجه است. بنابراین تردید نکنید با سفید شدن وضعیت کرونا، یاسوج را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب کنید.

برای رفتن به این استان اگر مبدا شما تهران باشد،‌ ابتدا باید از استان‌های قم و اصفهان و چهارمحال و بختیاری بگذرید. طبیعی است که سفر دور است و حتی اگر صبح زود راه بیفتید صبحانه را در قم هستید و ناهار را در اصفهان و از آنجا ۳۱۷ کیلومتر تا رسیدن به یاسوج فاصله دارید. با رسیدن به یاسوج چنان خسته‌اید که تنها به دنبال جایی برای اقامت می‌گردید تا شب را در آنجا سپری کنید. گزینه‌هایی که برای اقامت دارید اقامتگاه‌های بوم‌گردی یا هتل‌هایی هستند که در این شهر سال‌هاست به کار خدمت‌رسانی به مسافران مشغولند. هتل آزادی یاسوج تنها هتل چهار ستاره این شهر است که بر فراز تپه‌ای در ورودی جنوبی این شهر قرار گرفته است،‌ بنابراین اگر از سمت بندرعباس،‌ بوشهر،‌ شیراز،‌ دهدشت یا گچساران وارد یاسوج شوید این هتل را به راحتی می‌بینید،؛ هتلی که پنجره‌اش رو به رودخانه و کوهستان زاگرس و جنگل‌های بلوط باز می‌شود. دو هتل ارم و جهانگردی جزو هتل‌های دو ستاره این شهر هستند و محلی با قیمت مناسب برای گردشگران. برای صبحانه به منوی غذای هتل اکتفا نکنید‌، بسیاری از ساکنان یاسوج هنوز هم عادت دارند برای صبحانه به ویژه آخر هفته‌ها آش سبزی بخورند. بنابراین حالا که تا یاسوج آمده‌اید،‌ حیف است طعم خوش این آش برای صبحانه را از دست بدهید.

برای دیدن طبیعت زیبای یاسوج می‌توانید به سمت شهر سی‌سخت یا روستای کریک بروید. شهر و روستایی که در دامنه زاگرس و در کنار رودخانه قرار گرفته‌اند. گاه به رود و چشمه‌ای برمی‌خورید که برفآب‌ها را از ارتفاعات به پایین منتقل می‌کنند. اگر بتوانید حتی ۱۰ ثانیه دست را در آب آن نگه دارید، باید به خودتان جایزه بدهید،‌ آب به قدری سرد است که با اولین تماس دستتان را بیرون می‌کشید. در سی‌سخت و کریک می‌توانید پیاده‌روی‌های هیجان‌انگیزی داشته باشید. در مسیر بین راه و رستوران‌های آن اندکی در سایه‌سار درختان بیاسایید و روزهای قرمز و کرونا را که پشت سر گذاشته‌اید، فراموش کنید.

سوغات و صنایع‌دستی

برای خرید سوغات و صنایع‌دستی در این منطقه چندین گزینه دارید، یا در سی‌سخت و روستای کریک خریدتان را انجام دهید یا سری به بازار یاسوج بزنید. به‌واسطه حضور عشایر بویراحمد و دامدار بودن آن‌ها، بخش بزرگی از صنایع دستی و سوغات این منطقه از محصولاتی است که از فرآورده‌های حیوانی تهیه شده، نمونه‌اش قالی، گبه، گلیم و قالیچه‌های دستی که از پشم تهیه شده‌اند. عسل این منطقه گرچه چندان شناخته نشده اما عسلی است که از گیاهان کوهستان زاگرس تهیه می‌شود. ناگفته پیداست که محصولات باغی دیگر سوغات این شهر هستند؛ از برگه زردآلو، آبغوره، گردو و انگور گرفته تا محصولاتی که تنها در کوهستان‌های وحشی یافت می‌شوند؛ مانند گلابی وحشی و سقز کوهی و سبزی‌های کوهی. البته بهتر است هنگام خرید دقت کنیم کمتر روی محصولات جنگلی دست بگذاریم تا با تامین درآمد از این محصولات،‌ محلی‌ها تشویق نشوند محصولات جنگلی را برای گردشگران تهیه کنند و همین امر به مشکلاتی برای تامین غذای وحش منجر شود. از محصولات دامی که می‌توانید تهیه کنید انواع کره و روغن و دوغ محلی است. خرید نان‌های محلی (کلگ، گرده، تیری) را هم به شما در سفرتان به یاسوج توصیه می‌کنیم.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند