حال با توجه به تقاضای بالای خرید خودرو از کارخانه اگر خودروی عرضه شده کمتر از میزان تقاضای موجود بود شرکت خودروساز ملزم به قرعه‌کشی آن محصول میان متقاضیان است. اما قرعه‌کشی هم با الزاماتی همراه شده است. متقاضیان خودرو پیش از ثبت‌نام اینترنتی خودرو در قدم اول باید در سامانه احراز هویت مشتریان تجارت الکترونیکی که با نام «امتا» از آن یاد می‌شود ثبت‌نام کنند تا اطلاعات هویتی مکانی، اعتباری و... کاربران شناسایی شود. همان‌طور که مشخص است هدف کوتاه کردن دست دلالان از خرید تعداد قابل‌توجهی خودرو است.

به این ترتیب مشتریان ایران‌خودرو و سایپا باید قبل از مراجعه به سایت‌ فروش خودروسازان برای خرید خودروی موردنظر ابتدا اطلاعات هویتی خود را به‌وسیله این سامانه یعنی «امتا» به اثبات رسانند. متقاضیان خرید خودرو پس از ورود به سامانه ثبت‌نام شرکت‌های خودروساز، به سامانه «امتا» هدایت شده و پس از احراز اطلاعات، مجدد به سایت خودروساز موردنظر ارجاع شده و ثبت‌نام در آن سایت را تکمیل می‌کنند. بعد از احراز هویت متقاضیان و ثبت‌نام در سایت فروش، ۵۰ درصد هزینه خودرو در زمان ثبت‌نام اولیه از متقاضیانی که واجد شرایط هستند دریافت می‌شود و یک هفته پس از پایان ثبت‌نام با حضور مراجع نظارتی نسبت به قرعه‌کشی اقدام خواهد شد.

به این ترتیب اسامی انتخاب‌شدگان ظرف ۴۸ ساعت پس از پایان ثبت‌نام و برگزاری قرعه‌کشی در سامانه فروش خودروسازان قرار خواهد گرفت. این افراد تا ۴۸ ساعت فرصت خواهند داشت بقیه وجه خودرو را واریز کنند. اما متقاضیانی که در قرعه‌کشی پذیرفته نشدند چگونه باید پول خود را دریافت کنند؟ در این زمینه سرپرست دفتر خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت  عنوان کرده که پول‌های مردم دست خودروسازها نخواهد ماند بلکه تلاش شده تا با تهیه واسطه‌های بانکی پول‌ها تنها در حساب افراد متقاضی بلوکه شده و تا پایان فرآیند ثبت‌نام و قرعه‌کشی بلوکه باقی خواهد ماند. در صورتی که فرد جزو برنده‌های قرعه‌کشی باشد این وجه برداشت شده و او ۴۸ ساعت زمان برای پرداخت بقیه وجه زمان خواهد داشت. اما شرایط برای ثبت‌نام چگونه است؟ هر کد ملی فقط یک دستگاه خودرو، دارا بودن گواهی‌نامه رانندگی، سن بالای ۱۸ سال، فاصله زمانی ۳۶ماهه از آخرین ثبت‌نام یا تحویل خودرو، تعلق شماره حساب بانکی و موبایل به شخص متقاضی و همچنین در رهن بودن سند خودرو تا یک سال از جمله شرایط ثبت‌نام خودرو است. به گفته مسوولان صنعتی در مجموع ۱۵۰ هزار دستگاه یعنی به ازای هر فصل ۵۰ هزار خودرو از طریق قرعه‌کشی واگذار خواهد شد و حدود ۷۵۰ هزار دستگاه به رفع تعهدات اختصاص پیدا کرده است.

 

این مطلب برایم مفید است
31 نفر این پست را پسندیده اند