در واقع محصولات ریفربیشد شده از نظر سازنده هیچ مشکلی ندارند و یک محصول تقلبی یا دست دوم محسوب نمی‌شوند. با این‌حال تفاوت‌هایی هم در این محصولات نسبت به محصول آکبند وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به ضمانت محدود و احتمال ایجاد مشکلات مجدد در آینده اشاره کرد. به این ترتیب فروشندگان نباید آی‌فون ریفربیشد را به قیمت آی‌فون آکبند به فروش برسانند. برای تشخیص آی‌فون ریفربیشد شده از آکبند بهتر است به سراغ شماره مدل آن بروید. شماره مدل آی‌فون چیزی شبیه به MQ۸G۲LL/ A است. درحالی‌که حروف پایانی بازار هدف محصول را نشان می‌دهند حرف اولیه برای تشخیص ریفربیشد بودن دستگاه کاربرد دارد. برای نمایش شماره مدل می‌توانید به منوی تنظیمات (Settings) و سپس General مراجعه کرده و روی About ضربه بزنید.

در این صفحه به دنبال Model Number بگردید. سپس حرف اول شماره مدل را با جدول زیر تطبیق دهید. حرف M به این معنی است که آی‌فون به‌صورت آکبند و نو از اپل خریداری شده است. حرف F یعنی آی‌فون توسط اپل یا یک اپراتور ریفربیشد شده است. حرف P آی‌فون هم به معنای آن است که با حک حروف دلخواه شخصی‌سازی شده است و حرف N    نشان می‌دهد که آی‌فون به‌عنوان جایگزین برای یک آی‌فون خراب عرضه شده است. گفتنی است شماره مدل گوشی روی جعبه هم درج شده اما از آنجا که دستکاری کردن و تعویض برچسب روی جعبه کار ساده‌ای است نمی‌توان به آن اطمینان کرد.

اگر آی‌فون توسط یک شرکت مستقل ریفربیشد شده باشد که مستقیما زیرمجموعه اپل محسوب نمی‌شود شماره مدل محصول این موضوع را نشان نخواهد داد. با این‌حال برخی از این مراکز هم کنترل سخت‌گیرانه‌ای روی کیفیت محصول دارند. با این‌حال هیچ‌گاه نمی‌توانید ۱۰۰ درصد از ریفربیشد بودن یا نبودن آی‌فون مطمئن شوید. اگر هنوز دستگاه را خریداری نکرده‌اید می‌توانید از فروشنده درخواست تخفیف کنید یا به کلی قید خرید دستگاه را بزنید. اما اگر دستگاه را خریداری کرده‌اید و امکان مرجوع کردن آن وجود ندارد نگران نباشید. ریفربیشد بودن آی‌فون الزاماً به معنای وجود مشکل در آن نیست. اپل به‌شکل بسیار سخت‌گیرانه‌ای آی‌فون‌ها را پیش از عرضه به بازار کنترل می‌کند تا امکان ایجاد مشکل در آنها به نزدیک صفر برسد.

به‌طور کلی آی‌فون‌هایی که توسط خود اپل ریفربیشد می‌شوند از نظر ظاهر و عملکرد مشابه آی‌فون آکبند هستند اما به دلایل قانونی اپل نمی‌تواند آنها را به‌عنوان محصول نو بفروشد. به همین دلیل این محصولات با قیمت پایین‌تر به بازار عرضه خواهند شد.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند