به گزارش «دنیای اقتصاد»، در صورت تایید مصوبه اخیر شورای شهر تهران توسط فرمانداری، نرخ پایه عوارض طرح ترافیک با ۷/ ۲۱ درصد افزایش از ۲۳ هزار تومان در سال‌جاری به ۲۸ هزار تومان می‌رسد. فرمول محاسبه عوارض طرح ترافیک در نسخه جدیدی که در دو سال اخیر اجرا شده است، به این صورت است که رقم پایه در ضرایبی مشخص مربوط به نوع معاینه فنی خودرو، هیبریدی بودن یا نبودن خودرو، پیک یا غیر پیک بودن زمان ورود و خروج در محدوده طرح ترافیک، زمان پرداخت عوارض (قبل یا بعد از تردد) و نیز از تابستان امسال تردد در محدوده حلقه اول (طرح ترافیک قدیم) و حلقه دوم (طرح زوج و فرد سابق) ضرب می‌شود و در نهایت رقم هر نوبت تردد در محدوده مرکزی شهر محاسبه و در حساب شهروندی صاحب خودرو در سامانه «تهران من» منظور می‌شود.

یکی از تغییرات طرح ترافیک نسبت به سال گذشته، افزایش تخفیف معاینه فنی برتر است. میزان تخفیف عوارض تردد در هر دو محدوده حلقه اول و دوم طرح ترافیک در صورت برخورداری خودرو از گواهی معاینه فنی برتر، ۳۰ درصد تعیین شده است. این در حالی است که در سال‌جاری میزان این تخفیف ۲۵ درصد است که برای تشویق به اخذ معاینه فنی برتر، در سال آینده افزایش یافته است تا شاید به این ترتیب اثر طرح ترافیک جدید بر کاهش آلودگی هوا نیز ملموس شود.مفاد لایحه مذکور همچنین نسبت به آلودگی هوا حساس‌تر تنظیم شده است. در سال‌جاری در صورت افزایش شاخص کیفیت هوا از ۱۰۰ واحد به بالا شهرداری تهران «مجاز» به افزایش ۵۰ درصدی بهای عوارض بود، این در حالی است که برای سال آینده اولا شهرداری «مکلف» به افزایش عوارض به میزان مذکور شده و ثانیا در صورتی که شاخص از ۱۵۰ واحد فراتر رود و هوا برای عموم جامعه ناسالم شود، میزان افزایش عوارض طرح ترافیک ۱۰۰ درصد تعیین شده است. در سال‌جاری شهرداری تهران از روز اول آلودگی از افزایش رقم عوارض به عنوان حربه بازدارنده از ترددهای غیرزائد استفاده نکرد و همین موضوع سبب شد شاخص کیفیت هوا به شرایط ناسالم برای همه تنزل پیدا کند و سپس این ابزار مورد استفاده قرار گیرد. اما در سال ۹۹ تکلیف شهرداری استفاده از این ابزار ضد آلودگی است و راه دیگری ندارد.

یک تغییر دیگر در سومین سال طرح ترافیک جدید که اعمال خواهد شد، پیش‌بینی تخفیف برای متقاضیان خرید بسته‌های اعتباری طرح ترافیک است. تا پیش از این جز به مدت یک هفته پیش‌رو، امکان رزرو مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک وجود نداشت اما در سال ۹۹ بسته‌های اعتباری یکساله تعریف شده که کسانی که هر روز یا عمده روزهای کاری سال قصد ورود به این محدوده را دارند، در صورت پرداخت یکجای هزینه سال از ۳۰ درصد تخفیف برخوردار می‌شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند