درباره انتخاب نام این آلبوم باید بگویم که ما با یک انجمن نجوم در ارتباط هستیم و در این زمینه اطلاعاتی به‌روز داریم. مدت‌زمانی که نور خورشید به زمین دست پیدا می‌کند هشت دقیقه و بیست ثانیه است و جالب دیدیم این نام را انتخاب کنیم.هر هنرمندی در هر سبکی برای خلق یک اثر، به سراغ موضوعات و دغدغه‌های شخصی یا اجتماعی خود می‌رود و این بستگی به علاقه‌مندی او به موضوع و دغدغه‌هایش دارد. خود من از بچگی به نجوم علاقه داشتم و حتی دلم می‌خواست که فیزیکدان شوم. از طرفی اطلاعاتی کامل و جامع در این زمینه دارم، درنتیجه سعی کردم در دو آلبوم «تهران-مریخ» و «هشت دقیقه و بیست ثانیه» از این فضا الهام بگیرم. از طرفی دیگر به این معتقدم اثری که شما در موسیقی می‌سازید نباید تاریخ انقضا داشته باشد و باید تا سال‌های آتی هر بار که شنیده می‌شود تازگی و حرفی برای گفتن داشته باشد. به نظرم علم نجوم جزو آن دسته علومی است که تاریخ انقضا ندارد و سال‌ها بعد نیز معنای خود را می‌دهد، اما موضوعات دیگر مثل دغدغه‌های اجتماعی، مدت‌زمان خاص دارند. برای رفتن به سراغ این سبک کاری بیشتر مطرح کردن موسیقیِ‌‌سازی یا موسیقی بی‌کلام را در ذهن داشتیم. به نظر ما موسیقیِ‌سازی خیلی غنی‌تر از موسیقی باکلام است. البته موسیقی‌‌سازی ضعیف هم داریم و موسیقی باکلام فوق‌العاده هم داریم. بحث پتانسیل است که در موسیقیِ‌سازی بسیار گسترده‌تر است اما بسیار مهجور مانده است، با این حال در مورد اضافه کردن خواننده موضع سفت و سختی نداریم چرا که ما همچنان در حال تجربه هستیم.

این آلبوم کاملا به‌صورت دیجیتالی منتشر شد و نسخه فیزیکی ندارد. البته این مساله برای ما آزاردهنده بود، اما از آنجا که از انتشار و پخش آلبوم قبلی خاطره خوبی نداریم تصمیم گرفتیم آلبوم جدید را دیجیتالی منتشر کنیم و از بازخورد آن نیز راضی هستم. همچنین تصمیم گرفتیم با این حرکت یعنی انتشار آنلاین به محیط زیست زیان کمتری وارد کنیم و همچنین برای انتشار موزیک‌ویدئو که قدم بعدی ما است سرمایه‌گذاری کنیم.

«هشت دقیقه و بیست ثانیه» عنوان دومین آلبوم رسمی گروه دوئت لیرا متشکل از زوج هنری آرش هژیرآزاد آهنگساز، نوازنده و مدرس پیانو و همسرش یگانه حسینی‌نیا نوازنده ویولن است. هژیرآزاد آهنگساز آلبوم است و در آن پیانو می‌نوازد و بخش زهی کار با حسینی‌نیا و علی جعفری‌پویان بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند