اکیپ، استارت‌آپی در حوزه اشتراک سفرهای بین شهری است که تلاش می‌کند تا این معضلات را از طریق سیستم کارپولینگ حل کند. نوعی از اشتراک سفر که به آن کارپولینگ یا همسفری می‌گویند، به فعالیتی اطلاق می‌شود که در آن، فردی که با خودروی شخصی قصد سفر به مقصد مشخصی دارد، صندلی‌های خالی خودرویش را در ازای دریافت هزینه (یا مجانی) با دیگر افراد هم مسیر به اشتراک می‌گذارد. به این‌گونه از سفرها سفرهای اشتراکی گفته می‌شود که مزایای متعددی را برای هر دو طرف دارد. این سیستم به صاحب خودرو کمک می‌کند تا هزینه و خطر سفر را کاهش بدهد. از طرفی افرادی که قصد سفر با وسایل حمل و نقل عمومی را داشتند، می‌توانند با هزینه کمتر و با راحتی و اطمینان خاطر بیشتر سفر خودشان را از طریق اکیپ انجام دهند.

اکیپ با استفاده از تجربه‌های موفق این حوزه در جهان و نیروهای خودش، در حال فعالیت در حوزه حمل و نقل بین شهری است. این استارت‌آپ با توسعه بسترهای تسهیل‌کننده و اپلیکیشن مناسب، سعی دارد با ایجاد فضایی مطمئن و صمیمی، به حمل و نقل بین شهری ساماندهی بهتری ببخشد. اکیپ علاوه بر توجه به حل معضل حمل و نقل، سعی در ایجاد ارزش‌های اجتماعی، کاهش سرانه آلایندگی و … دارد که لزوم نگاهی جدی‌تر به این استارت‌آپ را دوچندان می‌کند. برای آشنایی بیشتر با استارت‌آپ اکیپ و حوزه کاری آن، با مهران رضایی بنیان‌گذار اکیپ هم‌صحبت شدیم. من مهران رضائی، دانش‌آموخته رشته کارآفرینی دانشگاه تهران و رتبه ۲ کارشناسی ارشد هستم. ورود به عرصه استارت‌آپ‌ها با شروع تحصیل در دانشکده کارآفرینی و برگزاری دو استارت‌آپ ویکند برای من شروع شد.

اکیپ، سامانه آنلاین اشتراک سفرهای بین شهری است. اکیپ به این صورت کار می‌کند که، اگر فردی قصد سفر با خودروی شخصی‌اش را داشته باشد و صندلی خالی در خودرویش وجود داشته باشد، می‌تواند جزئیات سفر و تعداد صندلی را در اکیپ ثبت کرده و افراد هم‌مسیر او، آن صندلی را رزرو کنند و با هم همسفر شوند. مزیت این روش کاهش هزینه‌های سفر برای هر دو طرف است، صاحب خودرو با مشخص کردن مبلغی برای هر صندلی که معمولا از قیمت تاکسی و اتوبوس پایین‌تر است، می‌تواند هزینه بنزین و استهلاک خود را پوشش دهد. از طرفی کسی که همسفر او می‌شود نیز با هزینه پایین‌تری می‌تواند سفر خود را انجام دهد. در این معادله برد-برد، علاوه بر خلق ارزش مادی برای هر دو طرف، ارزش‌های اجتماعی نیز خلق می‌شود به این صورت که آدم‌ها با افراد جدیدی آشنا می‌شوند، می‌توانند روابط کاری و دوستانه خود را توسعه دهند و همچنین به کاهش مصرف سوخت و کاهش سرانه آلایندگی کمک کنند. در اکیپ تیم ما شامل دو نفر توسعه‌دهنده نرم‌افزار، یک نفر گرافیست و دو نفر توسعه‌دهنده کسب و کار است.

Ecomotive.ir

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند