خاندان صفرا بیش از یک قرن پیش، مورد اعتمادترین بانکداران امپراتوری عثمانی بودند و بین اسکندریه، حلب و استانبول تجارت را تسهیل می‌کردند. وقتی امپراتوری عثمانی از بین رفت، پدر یوسف به بیروت فرار کرد تا یک بانک دیگر تاسیس کند.

ادموند، برادر بزرگ‌تر یوسف که چهره درخشان و معروف خانواده بود، از ۱۶ سالگی وارد کسب‌وکار خانوادگی شد و بعد از مدتی از آنها جدا شد. او ابتدا بانک توسعه تجارت در سوئیس و سپس نشنال بانک نیویورک را تاسیس کرد و چند سال بعد آن را به بانک HSBC فروخت. او بخش عمده‌ای از ثروتش را به بنیاد خیریه «ادموند صفرا» بخشید. ادموند در نهایت در یک حادثه مشکوک در منزلش در موناکو فرانسه از دنیا رفت.

یوسف هم نهایتا به این عرصه ورود کرد و در دهه ۶۰ میلادی بانک صفرا (Banco Safra) را به کمک برادر دیگرش موسی، در سائوپائولو تاسیس کرد. این بانک امروز هشتمین بانک بزرگ خصوصی برزیل محسوب می‌شود و در ۲۵ کشور در کل اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی، خدمات بانکداری ارائه می‌کند. یوسف در سال ۲۰۱۹ سی و یکمین فرد ثروتمند دنیا از سوی مجله فوربس اعلام شده است.

یوسف باقی مانده سهام شرکت‌های گروه صفرا را از برادرش موسی خرید. از جمله شرکت‌های زیرمجموعه این گروه می‌توان به بانک خصوصی ساراسین (Sarasin) سوئیس اشاره کرد که یوسف آن را به ارزش ۱/ ۱ میلیارد دلار خریداری کرد. او همچنین یک دفتر کاری در منهتن خریده که ۲۸۵ میلیون دلار ارزش داشت. علاوه بر اینها، ۵۰ درصد سهام برند معروف تولید و توزیع موز چیکیتا، متعلق به گروه صفرا است.

یوسف صفرا چهار فرزند دارد که مدیریت بخشی از فعالیت‌های بانک‌های خود را به پسرانش سپرده است.

یوسف صفرا، ثروتمندترین بانکدار دنیا در سال ۱۹۳۸ در بیروت لبنان متولد شد. خانواده مرموز صفرا برای دنبال کردن ریشه خود در صنعت مالی، در سال ۱۹۵۲ به برزیل مهاجرت کرد و در این کشور مشغول به کار شد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند