به گزارش «دنیای اقتصاد»، در هفته گذشته گزارشی از سوی شرکت کنترل ترافیک منتشر شد که نشان‌دهنده کاهش ترافیک پایتخت در سه هفته آغازین اجرای طرح ترافیک جدید بود. این گزارش حجم ترافیک کل تهران و ترافیک محدوده زوج و فرد سابق یا همان حلقه دوم طرح ترافیک را براساس میزان ورود به محدوده، کاهشی نشان داد.

با این حال در همین هفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی طی گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌ها، از افزایش حجم ترافیک در اولین روزهای سپری شده از ماه دوم اجرای نسخه دوم طرح ترافیک جدید در داخل حلقه دوم خبر داد. اجرای نسخه دوم طرح ترافیک جدید تهران با حذف طرح زوج و فرد و تبدیل این محدوده به حلقه دوم طرح ترافیک درحالی وارد دومین ماه شده که به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت، پس از گذشت یک ماه وضعیت متفاوتی برای ترافیک در این محدوده در مقایسه با روزهای اول اجرای طرح رقم خورده است.

سردار محمدرضا مهماندار در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با گذشت یک ماه از این طرح تغییری در حجم ترافیک در محدوده طرح داشته‌ایم یا نه، اظهار کرد: در روزهای ابتدایی طرح جدید در داخل محدوده سابق زوج و فرد، ترافیک قدری کاهش یافته بود، ولی بیرون از این محدوده ترافیک سنگینی وجود داشت. وی افزود: اما پس از گذشت حدود یک ماه از اجرای این نسخه، علاوه بر اینکه همچنان ترافیک سنگین بیرون از محدوده وجود دارد، ترافیک داخل محدوده نیز نسبت به روزهای ابتدایی طرح جدید افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی درحال بررسی موضوع اجرای طرح جدید است، گفت: ما دو فاکتور اساسی یعنی تاثیر طرح جدید بر کاهش «آلودگی هوا» و کاهش «ترافیک» را بررسی می‌کنیم. به گفته مهماندار، پلیس پس از بررسی‌ها اگر نواقصی را مشاهده کند، حتما اعلام خواهد کرد و اگر هم نیاز به اقداماتی از سوی پلیس برای بهتر اجرا شدن این طرح باشد، انجام خواهد شد. هنوز گزارش آماری از وضعیت ترافیک در هفته اول مرداد ماه از سوی شرکت کنترل ترافیک یا دیگر نهادهای مرتبط با ترافیک منتشر نشده است، اما اظهارنظر پلیس نیز حتما علاوه بر مبنای مشاهداتی، مبنای آماری هم دارد و انتظار می‌رود گزارش‌های مدیریت شهری این اظهارات را تایید کند. اما نکته مهم نحوه برنامه‌ریزی برای مواجهه با این تغییر رفتار ترافیکی شهروندان است و باید دید مدیریت شهری برای جلوگیری از تشدید ترافیک در حلقه دوم معابر محدوده مرکزی شهر تهران چطور مداخله خواهد کرد.

 

این مطلب برایم مفید است