متخصصان مرکز امنیت سایبری ملی بریتانیا (NCSC) به تازگی با بررسی رمز عبورهای لو رفته از اکانت و حساب‌های کاربری افراد اعلام کرده‌اند که برخلاف هشدارهای امنیتی جدی که از سوی کارشناسان امنیتی در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شود، هنوز میلیون‌ها کاربر برای حساب‌های کاربری خود در اینترنت از گذرواژه‌های بسیار ساده و قابل حدسی همچون ۱۲۳۴ استفاده می‌کنند که همین امر موجب شده است آمار هک و نفوذ هکرها و مجرمان سایبری به شدت بالا رفته و همچنان بالا نیز باقی بماند.

گزارش‌های منتشر شده در هکرنیوز حاکی از آن است که بالغ بر ۲۳ میلیون نفر از کاربران در فضای مجازی همچنان از رمز عبورهای ساده و آسان همچون اعداد ۱۲۳۴ استفاده می‌کنند که این کار را برای هکرها بسیار آسان و نفوذپذیر کرده است.

کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری بارها به کاربران توصیه کرده‌اند که با رعایت نکاتی نظیر موارد زیر به امنیت حساب‌های کاربری و حفاظت از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی خود کمک کنند:

 حداقل از ۸ کاراکتر در ساخت رمز عبور یا گذرواژه خود استفاده کنید.

 در رمز عبور خود حتما از تعدادی حروف بزرگ و کوچک انگلیسی، عدد و رقم و علامت‌های نشانه‌گذاری همچون گیومه، دو نقطه، ویرگول و... استفاده کنید.

 می‌توانید از حروف و کاراکترهای مشابه استفاده کنید. به‌عنوان مثال، به‌جای استفاده از حرف S انگلیسی از کاراکتر $ استفاده کنید.

 می‌توانید به‌جای حرف بزرگ I (آی) انگلیسی از حرف کوچک l (اِل) استفاده کنید.

 به‌جای حرف O (اُو) انگلیسی، عدد صفر انگلیسی را به‌کار ببرید.

 از کلماتی که به‌سادگی در یک فرهنگ لغت و دیکشنری یافت می‌شوند، به هیچ وجه استفاده نکنید.

 کلمات و عباراتی که همه کاراکترهای آن با حروف بزرگ یا همه با حروف کوچک انگلیسی تایپ شده باشند را به‌کار نبرید.

 از تکرار کاراکترهای موجود در رمز عبور همانند mmm۳۳۳ به شدت پرهیز کنید.

 رمز عبور حساب‌های کاربری مختلف خود را به‌صورت‌های کاملا متفاوتی بسازید تا در صورتی که یکی از حساب‌های کاربری شما به هر علتی، هک شد یا با مشکل مواجه شد، دیگر حساب‌های کاربری و صفحات مجازی شما آسیب نبیند.

 از به کار بردن اطلاعات شخصی خود نظیر نام کوچک، نام خانوادگی و تاریخ تولد خود خودداری کنید.

-از کلمات و اعدادی که حدس زدن آن بسیار ساده و آسان است همانند ۱۲۳۴۵ خودداری کنید.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند