این روزها که امنیت سایبری و حفاظت از اطلاعات شخصی کاربران از اهمیت روزافزونی برخوردار شده است، محققان متعددی با تحت بررسی قرار دادن موضوعات و موارد مختلف، به بررسی حفره‌های امنیتی موجود در اپلیکیشن‌های مختلف می‌پردازند و با آگاهی بخشیدن به کاربران، سعی دارند که آنها را از حفاظت از اطلاعات شخصی خود مطلع کرده و به شرکت‌های توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های مذکور نیز هشدار دهند که وضعیت امنیت سایبری خود و خدمات خود را بهبود بخشند. در این میان، بسیاری از هکرها و مجرمان سایبری با نفوذ و حمله به رایانه‌های شخصی و دستگاه‌های الکترونیکی مورداستفاده کاربران سعی دارند به اطلاعات موردنظر خود دسترسی پیدا کرده و با انگیزه‌های نامعلومی از آن سوءاستفاده کنند.

بر اساس گزارشی که در وب‌سایت computerhopeآمده است، برخی از نشانه‌ها در رایانه بعد از نفوذ هکرها و مجرمان سایبری به وجود می‌آید که در زیر به آنها خواهیم پرداخت:

۱- ماوس و کیبورد خودبه‌خود روی صفحه رایانه تکان می‌خورد

یکی از نشانه‌های واضحی که موقع هک شدن رایانه‌های شخصی کاربران به وجود می‌آید، حرکات نامعلوم و غیرارادی ماوس و انتخاب دکمه‌های کیبورد و کلیک روی گزینه‌های مختلف است که می‌تواند به کاربران این امکان را بدهد که از هک شدن دستگاه خود آگاه و مطلع شوند.

۲- ایمیل‌های ناشناس دریافت و ارسال می‌کنید

در صورتی که بدون اطلاعتان در پلت‌فرم پست الکترونیکی خود مشاهده می‌کنید که ایمیل‌های جدیدی از سوی شما ارسال می‌شود و هیچ اطلاعی هم از گیرنده پیام و سایر اطلاعات آن ندارید، این امر می‌تواند نشانه آشکاری از هک شدن رایانه باشد.

۳- گذرواژه رایانه تغییر کرده است

اگر بدون اطلاع شما، گذرواژه رایانه‌تان تغییر کرده و شما دیگر قادر نیستید وارد رایانه و سپس حساب‌های کاربری خود شوید، به نظر می‌رسد که هکرها رایانه شما را هدف قرار داده‌اند.

۴- ترتیب بسیاری از فولدرهای ذخیره شده تغییر کرده است.

یکی دیگر از نشانه‌های هک شدن رایانه آن است که ترتیب بسیاری از فولدرهای ذخیره‌شده در درایوهای مختلف رایانه بدون آنکه خود کاربر بخواهد، تغییر کرده است.

۵- سیستم عامل به دلایل نامعلوم و ناگهانی کند شده است.

کندی سیستم عامل در صورتی که بدون دلیل مشخص و به‌صورت کاملا ناگهانی رخ دهد، یکی دیگر از نشانه‌های هک شدن رایانه به شمار می‌رود.

۶- آنتی‌ویروس و برنامه‌های امنیتی رایانه از کار افتاده است.

یکی از نخستین اقداماتی که هکرها در ابتدای نفوذ خود به رایانه و دستگاه‌های الکترونیکی کاربران انجام می‌دهند، از کار انداختن برنامه‌های امنیتی نظیر آنتی ویروس در رایانه است تا بتوانند کارهای خود را بدون هیچ مانع و مشکل خاصی انجام دهند.

۷- دریافت پیغام اجازه نصب از برنامه‌های ناشناس.

ممکن است برخی مواقع از سوی برخی برنامه‌های ناشناس پیغامی روی صفحه رایانه ظاهر شود که از شما مجوز نصب یک برنامه و نرم‌افزار ناشناس و نامعتبر را می‌خواهد که طبق توصیه کارشناسان امنیتی، چنین مواردی همواره یک بدافزار و جاسوس‌افزار را به رایانه‌های قربانی راه می‌دهند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند