فعال‌سازی ورود دو مرحله‌ای

ورود دو مرحله‌ای یکی از نخستین راه‌هایی است که همواره کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری به کاربران گوشی‌های هوشمند و دارندگان هرگونه حساب کاربری توصیه می‌کنند. این کار با فعال‌سازی قابلیت ورود دو مرحله‌ای به کاربران این امکان را می‌دهد تا راه نفوذ هکرها را به حساب کاربری و اطلاعات شخصی خود در گوشی سد کرده و مانع ورود آزادانه آنها به گوشی شوند.

فعال‌سازی قفل گوشی با پین‌کد

با اینکه دیگر کمتر کسی پیدا می‌شود که همچنان از کدهای امنیتی معروف به PIN Code‌های شرکت سازنده موبایل به هنگام روشن و خاموش کردن گوشی استفاده کند، اما همچنان بسیاری از متخصصان امنیتی بر این باورند که فعال‌سازی قفل گوشی با این کدهای امنیتی تا حد زیادی قادر است از نفوذ هکرها جلوگیری به عمل بیاورد.

از وی‌پی‌ان (VPN) استفاده کنید!

در صورتی که در کشوری خارجی هستید یا امکان استفاده از اینترنت همراه (دیتا) را ندارید و مجبورید برای اتصال به شبکه فضای مجازی و انجام کار اینترنتی خود به اینترنت وای‌فای عمومی و رایگانی که در اماکن عمومی وجود دارد، متصل شوید بهتر است طبق نظر کارشناسان و متخصصان امنیتی، ابتدا به یک نرم‌افزار وی‌پی‌ان (‌VPN) معتبر وصل شده و سپس از خدمات اینترنتی بهره‌مند شوید.

مدیریت دقیق و به موقع گذرواژه

گذرواژه ورود به گوشی در کنار سایر رمزهای عبور حساب‌های کاربری مختلفی که کاربر از آنها به‌صورت آنلاین و آفلاین استفاده می‌کند، یکی از راه‌های نفوذ هکرها به حریم خصوصی قربانیان به شمار می‌رود بنابراین کاربران باید توجه ویژه‌ای به مدیریت دقیق و درست گذرواژه‌های مورد استفاده خود داشته باشند و هر از گاهی طبق توصیه کارشناسان و متخصصان امنیتی، آنها را تعویض کرده و به نکات ایمنی مربوط به آن نیز دقت کنند.

خاموش و غیر‌فعال‌سازی اتصالات گوشی هنگام عدم نیاز

در صورتی که به اینترنت یا بلوتوث نیازی ندارید، تمامی اتصالات گوشی همچون اینترنت وای‌فای، دیتا (اینترنت همراه)، بلوتوث و ان‌اف‌سی را قطع کنید به این ترتیب می‌توانید احتمال و ضریب نفوذ هکرها و مجرمان سایبری را دست‌کم در مدت زمانی که به آنها از طریق اتصالات گوشی اجازه ورود نمی‌دهید، به حداقل برسانید.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند