هرچند ظرف سال گذشته میلادی رکورد ۴۹ ساله اشتغال کامل با ثبت نرخ ۷/ ۳ درصدی به‌دست آمده بود؛ اما همچنان اشتغال کامل بر فضای اقتصادی آمریکا حکمفرما است. از سوی دیگر، آمار تعداد فرصت‌های شغلی که در ماه مارس تولید شده به ۱۹۶ هزار رسید که نسبت به ماه پیش از آن پیشرفت داشت.

سومین مولفه گزارش‌شده به نرخ رشد دستمزدها مربوط بود که به‌رغم پیش‌بینی نرخ ۳/ ۰ درصدی (ماهانه) به ۱/ ۰ درصد نزول کرد. به این ترتیب، نرخ رشد سالانه میانگین دستمزدهای ساعتی در آمریکا ۳/ ۳ درصد به ثبت رسید. هرچند براساس روند تاریخی نرخ بیکاری، شرایط اشتغال کامل در نهایت پس از ۲ سال با صعود نرخ بیکاری همراه خواهد شد. پس از آنکه مشخص شد اقتصاد آمریکا با اشتغال‌زایی برای ۱۹۶ هزار نفر در ماه مارس فراتر از حد انتظار کارشناسان عمل کرده است.

همچنین تورم مبنا آرام مانده و به احتمال زیاد باعث می‌شود بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را با وجود آمار اشتغال قوی افزایش ندهد. مسائل ژئوپلیتیکی که در سراسر جهان وجود دارد و مقاومت طلا در برابر کاهش بیشتر ممکن است به صعود طلا به بالای مرز ۱۲۹۵ دلاری و حتی ۱۳۰۰ دلاری منتهی شود. البته آمار اشتغال آمریکا می‌تواند از دلار حمایت کند و از پیشروی اونس جلوگیری به‌عمل آورد. اکنون توجه معامله‌گران معطوف به اظهارنظر مقام‌های فدرال رزرو آمریکا درخصوص نرخ بهره خواهد بود تا مشخص شود آیا این بانک در تغییر مسیر نرخ بهره مصمم خواهد بود یا خیر. مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا که هم‌اکنون در واشنگتن پیگیری می‌شود می‌تواند یکی دیگر از عوامل موثر تعیین‌کننده مسیر بازار ارز در طول این هفته باشد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است دو کشور تا حدی به توافق نزدیک هستند که امکان امضای توافق جدید تجاری بین آنها در چهار هفته آتی وجود دارد.

15 (2)