هنگامی که می‌گوییم کالا یا خدمت A به وسیله X پرداخت می‌شود، منظورمان این است که X منابع لازم(ماشین ها، نیروی کار و سایر ورودی ها) برای تولید A را فراهم می‌کند. اگر بگوییم که A به‌طور غیرمستقیم به وسیله Y پرداخت می‌شود، منظورمان این است که Y منابع لازم برای تولید X را مهیا می‌کند تا در نهایت X منابع لازم برای A را ایجاد کند. اگر شخصی از پرداخت پول تعبیر دیگری داشته باشد، او یک نظریه ثابت و قابل فهم در مورد تئوری هزینه ندارد یا در تلاش برای گمراه کردن مخاطبان خود است.

به گزارش نیویورک تایمز، ترامپ در ۸ ژانویه در مورد دیوار گفت: «دیوار مرزی به سرعت هزینه خود را پرداخت می‌کند. هزینه مواد مخدر غیرقانونی بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار در سال است؛ بسیار بیشتر از ۷/ ۵ میلیارد دلاری که ما از کنگره درخواست کرده ایم. این دیوار همچنین به‌طور غیرمستقیم با تجارت جدیدی که با مکزیک ایجاد کردیم، پرداخت خواهد شد.» من نمی‌دانم این رقم ۵۰۰ میلیارد دلار از کجا می‌آید، حدس می‌زنم که یک برآورد از سلامت عمومی باشد که جزء اصلی آن بهره‌وری ازدست رفته مصرف‌کنندگان مواد مخدر است. با فرض اینکه دیوار ساخته شده و عرضه تمام مواد در بازار آمریکا متوقف شده باشد، بسیار بعید است که معتادان مادرزادی به‌طور داوطلبانه ۷/ ۵ میلیارد دلار را به خزانه دولت بازگردانند. اگر دولت آمریکا ۷/ ۵ میلیارد دلار مالیات از معتادان بهبودیافته دریافت کند، در حقیقت اینها هستند که خواهی نخواهی هزینه دیوار را پرداخت خواهند کرد. در واقع دیوار همانند یک پل متحرک که می‌تواند توسط کاربرانش، از طریق عوارض، تامین مالی شود، هزینه خود را در نمی‌آورد.

آخرین جمله ترامپ، یک مثال بدتر از تقلب فکری است. چگونه تجارت بزرگی که با مکزیک ساخته‌ایم(USMCA)، می‌تواند هزینه دیوار را پرداخت کند؟ راهی که ممکن است ترامپ تصور کند، فقیر کردن مصرف‌کنندگان یا کارگران مکزیکی است. مصرف‌کنندگان مکزیکی به دلیل قیمت بالاتر فقیرتر می‌شوند. اما توجه داشته باشید که این مکزیکی‌ها حتی به‌طور غیرمستقیم پولی برای ساخت دیوار به معنای اقتصادی پرداخت نمی‌کنند؛ اما آنها توسط USMCA مجازات می‌شوند.

15 (6)