منم گفتم: باشه؛ اما من فکر کرده بودم می‌ریم بوفه نایب، اما بوفه‌ای اومدیم که اصلا نه شنیده بودم و نه دیده بودمش. در واقع رستورانی به نام بوفه اومدیم!

دوستم کمی سربه‌سرم گذاشت که چطور گزارشگر غذایی هستی که اینجا نیومدی؟! اما خب حالا اون نمی‌دونست که بیش از هفت ساله که کارم آرژانتینه چقدر از کنار اینجا رد شدم و ندیدم و خب بخشی از تقصیر هم به عهده من نیست؛ چون واقعا خیلی کوچیک و جمع و جور و ساده است، یعنی خیلی جلب توجه نمی‌کنه.

رفتیم تو هم خانم محترمی گفتن بیست و چندساله که این فضا و رستوران دست اینهاست و قبل از اون هم اینجا با همین آشپزها وجود داشته.

جای خیلی کوچیک و معمولی با منوی متوسط.

به نسبت فضا و منو قیمت‌ها بالا بود. و این شوک دوم بود برای من، چون از اون فضا انتظار اون قیمت‌ها رو نداشتم. احتمالا علت این مساله به قدمت ا‌نجا و داشتن مشتری‌های ثابت برمی‌گرده.

غذاها خوب بود، من از استیکم بسیار راضی بودم.

سالاد هم خوب و ساده بود.

فیله کباب مرغ هم بدی نبود. و بوی مرغ کاملا ازش گرفته شده بود و این بارزترین ویژگی یک مرغ موفقه.

خوشم اومد، بالاخره اصالت و احساس اون تو این وطن کمرنگ شده، اما بوفه یک فضا و طعم اصیل بود.

 


 

13-01

آبگوشت پرملات

مستر دیزی

تهران پارس

قبلا دیزی فست‌فودی خورده بودم (از یکی از سایت‌های اینترنتی سفارش دادم و فکر می‌کردم قراره تجربه بی‌معنی‌ای بکنم، اما وقتی پک غذا رو تحویل دادن از حجم پک تعجب کردم، چون پک بزرگی بود؛ باز کردم دیدم حتی تو ظرف سفالی دیزی رو فرستادن که کلی ذوق اون ظرف رو کردم و طعم و مزه هم واقعا ایرادی نداشت و اون سفارش ساده رو تبدیل به یک خاطره خاص کرد) اما هیچ وقت فرصت نشده بود حضورا به یکی از چنین فضاهایی برم و تو همون محیط این غذا رو امتحان کنم.

رفتیم مستر دیزی تهران پارس و راحت پارک کردیم و داخل شدیم. فضا خیلی نوساخت بود اما گویا خیلی وقت هست که اینجا افتتاح شده و اون نوسازی شاید حاصل یک تعمیر مجدد باشه، نمی‌دونم دقیقا.

فکر می‌کردم اینجور جاها فقط دیزی می‌دن اما منوی متنوعی از غذاهای سنتی داشت و ما هم تقریبا میکسی از همه چیز سفارش دادیم:

میرزاقاسمی یکی از بهترین انتخاب‌های اینجاست و‌ توصیه می‌کنم حتما امتحان کنید، حسابی کباب شده بود و واقعا میرزاقاسمی بود آخه بعضی جاها یه دور هم سرخ می‌کنن خوشمزه‌تر شه!

کشک بادنجان هم خوب بود، یکم هم چربی‌اش رو گرفته بودن دیگه کاملا خوردنش می‌چسبید.

انواع جوجه میکس رو هم توصیه می‌کنم حتما، خیلی متنوع بود و هر کسی می‌تونست هربخشی رو که دوست داره بخوره و مزه‌اش هم خاص همونجا بود، گاهی سرآشپزها یک تردستی‌هایی می‌کنن دیگه.

کباب لقمه هم طعمش مناسب بود.

مخلفات هم راضی‌کننده بود، کم‌حجم و به همون مقدار هم قیمتش ارزان بود.

به شیوه اختصاری گفتم نظری بدم در باب همه چیزایی که خوردیم.

اما دیزی‌اش خوب بود، اصطلاحا پر ملات هم بود، از دید من دو نفره است.

در مقام مقایسه بخوام بگم از دیزی‌ای که در رستوران حافظیه خوردم بهتر بود و از ایرانشهر معمولی‌تر.

بسته‌بندی خوب برای سفارش بیرون‌بری هم داره.

 


 

13-02

فراتر از یک رستوران شمالی

گیلانه ٢

الهیه

بدون شک رستوران گیلانه جردن یکی از بهترین و موفق‌ترین رستوران‌های تهرانه.

ظاهر مناسب، برخورد خوب و غذا و سرویس خوب باعث شده همیشه یکی از جاهای پرطرفدار به‌ویژه برای مهمان‌های خارجی باشه.

من هم با توجه به شغلم خیلی قرارهای کاری‌ام رو گیلانه بودم و میهمان‌هام هم راضی بودن که البته این به آن معنی نیست که هیچ نقدی ندارم و هیچ اشتباهی ندیدم، اما بالاخره در مجموع به نظرم رستوران مطلوبیه.

برای مثال یکبار با همراه‌مون پول نداشتیم و دلار پرداخت کردیم، این برای رستوران‌های ما یک امتیازه هرچند که خارج از کشور یک پدیده معمولیه.

خبردار شدیم که شعبه ٢ گیلانه زده شده، حسابی کنجکاو شدیم به‌ویژه که منوش هم تکراری نبود و... جای رستوران بسیار بسیار دنج و آرومه و خوبه که مثل ما کمی ماشین رو دورتر پارک کنید و کمی تو هوای خوب اونجا قدم بزنید.

تیم اونجا رفتارشون خوب اما مقداری مبتدی بود.

سفارش مون رو با کمک خودشون دادیم.

پیش‌غذای میکس گیلانه بود، خوب بود و دوتا نوشیدنی وزیری و خیار سرکه انگبین و تاکید کردن که سکنجبین نبود و سرکه‌انگبین بود. نوشیدنی وزیری عالی بود، حجم‌اش هم خیلی زیاد بود اما خیار سرکه انگبین معمولی بود.

و اما غذای اصلی رو باز با کمک خودشون انتخاب کردیم.

ماهی سوف مون نسبتا خشک اما خوشمزه بود که گویا شمالی‌ها اینطور می‌پسندن ماهی رو. من اما کمی نمک زدم و به نظرم نمک ماهی باید کمی زیاد باشه.

خورش میکس انتخاب کردیم و وای از فسنجان با بادنجان خیلی خیلی خوشمزه. یکی از بهترین فسنجان‌های عمرم رو (من ترش و شیرین و ملس همه‌جوره دوست دارم) رو خوردم و با بادنجان عالی بود.

قیمتش هم مناسب و حجم‌اش دو نفره بود اما خب، گوشت نداشت اگر خیلی گوشتی هستید.  یه چیز جالب وجود دو غذای جنوبی بود که به‌نظر من نکته مثبتی بود. گیلانه می‌تونه فراتر از یک رستوران شمالی باشه و یک رستوران با غذاهای محلی ایرانی باشه.  قلیه میگو داشتیم که به شکل خاص خودشون درست کرده بودن، اما ما بهشون توصیه کردیم بهتره به شکل جنوبی‌ها درست کنن و میگو با خورش باشه و طعم بگیره. اما این سبک هم خوب بود و طعم شاه‌میگو‌ها بد نبود، اما خب اگر میگو داخل خورش بود، بهتر بود.

کته خوشمزه بود، توصیه می‌کنم حتما.

 


 

13-03

نوستالژی سینما

پارادیزو

خیابان شریعتی-بالاتر از متروی قلهک

انتخاب این نام برای این کافه بسیار لوکس و متفاوت خالی از لطف نشده؛ زیرا از لحظه ورود عکس‌های بزرگی از نامداران سینما ورود شما را خوشامد می‌گویند.  ظاهر متفاوت و مجلل این کافه رستوران اتفاقی نیست که به سادگی آن را فراموش کنید.

ما پله‌ها را بالا رفتیم تا در مکان کافه قرار بگیریم، فاصله مناسب صندلی‌ها و سلیقه بسیار شایسته‌ای که در طراحی آنجا به کار رفته خبر از حضور یک مدیر خانم می‌دهد.  تنوع میزها و صندلی‌ها و طرح‌های مختلف هر گوشه از این کافه رستوران بزرگ، شما را به تردید می‌اندازد که آیا کدام میز برای من مناسب است؟

منوی بلند و باریک پارادیزو رو که نگاه می‌کنم، می‌بینم نه بسیار متنوع است که در انتخاب سردرگم شوم و نه آنقدر کم است که انتخابی بر خلاف میل خود انجام دهم. انتخاب خود را با نوشیدنی خنک و وسوسه‌انگیز بلواسکای به‌عنوان خداحافظی با هوای گرم تابستان آغاز کردیم.  نوشیدنی طعم متفاوتی داشت که البته خاص بودن و خوش طعم بودن در کنار هم در این نوشیدنی و در پارادیزو اتفاق افتاده. اگر نوشیدنی‌های افزودنی‌دار را می‌پسندید این گزینه اتفاق مناسبی خواهد بود؛ زیرا سیروب‌های مختلف بعضا یادآور طعم‌های موجود در طبیعت هستند و مانند نعنا، بعضا طعم ساخته دست بشر دارند. هرچند که بلواسکای در نهاد خود طعنه‌ای به بلوبری زده اما طعم‌اش در واقع مصنوعی است.   تیست بعدی کافه لاته بود. لاته قهوه‌ای ایرانی‌پسند و بسیار سبک است و من به‌ویژه به افرادی که رژیم غذایی دارند این نوشیدنی خوش‌طعم پارادیزو را توصیه می‌کنم، زیرا این نوشیدنی از مقدار زیادی شیر تشکیل شده و هم تلخی قهوه را ندارد و هم مزه خام شیر را و در واقع ترکیب سبک شیر و قهوه است. لاته در پارادیزو نیز خوب و بجا و شایسته بود، در واقع اگر بخواهیم صادقانه اظهارنظر کنیم، لاته در اکثر جاها به علت ترکیب‌اش خوب از آب درمی‌آید.  اما اگر رژیم غذایی نداشتید، حتما یک کیک کنار این نوشیدنی گرم فضای شما را لذت‌بخش‌تر می‌کند. خامه این کیک مقدار زیادی پنیر دارد و وجود پنیر شکل قالبی خوبی به این کیک داده.

طعم بسیار خوشمزه پنیری این کیک را حتما امتحان کنید. چاکلت فوندانت یک ترکیب فوق‌العاده از کیک و بستنی بود با ظاهری زیبا و وسوسه‌انگیز، شاید نمونه این کیک را امتحان کرده و یا نکرده باشید، اما از دید من ترکیب کیک و بستنی بسیار عالی است و حتما ارزش امتحان کردن دارد و چه بهتر که کیک به همراه بستنی شکلاتی باشد.