در چند سال اخیر بارها منطقه‌ تاریخی پاسارگاد به‌نوعی سوژه‌ خبرها بوده است؛ البته موضوع‌هایی مانند سد سیوند، کاوش‌های تنگه‌ بلاغی و حتی این اواخر، افزایش رطوبت در پاسارگاد و بخصوص آرامگاه کوروش سبب شده‌اند که این منطقه‌ ثبت جهانی در خبرها مطرح شود.

این‌بار مطلب دیگری درباره‌ پاسارگاد و محوطه‌های اطراف آن شنیده می‌شود، اما نه به‌دلیل سد سیوند و تبعات حاصل از آب‌گیری آن، بلکه به‌دنبال حفاری‌های غیرمجاز در اطراف این محوطه‌ تاریخی!

به گزارش ایسنا، گفته می‌شود که در چند سال گذشته، حفاری‌های غیرمجاز در پاسارگاد افزایش یافته‌اند. مشکلی که سال‌های سال است گریبان‌گیر بسیاری از محوطه‌های شناخته‌شده‌ کشور یا حتی محوطه‌های کاملا گمنام بوده است.

در دو سال اخیر، حفاری‌های غیرمجاز زیادتر شده‌اند. در تل نخودی، تل سه آسیاب، منطقه‌ سعادت‌شهر و حتی تنگه‌ بلاغی حفاری غیرمجاز انجام می‌شود. در مسیری نرسیده به پاسارگاد نیز زیر زمین تونلی ایجاد کرده‌اند.

اسماعیل شهوند یک دوستدار میراث فرهنگی گفت: سازمان‌های منابع طبیعی و میراث فرهنگی، زمینی را به شخصی واگذار کرده‌اند و او در آن قطعه زمین، باغی را ایجاد کرده است. درحالی‌که عکس‌های هوایی نشان می‌دهند، یکی از سازه‌های بزرگ ورودی پاسارگاد، جایی است که اکنون روی آن این باغ ایجاد شده است.

وی همچنین تاکید کرد: حفاری غیرمجاز فقط در اطراف پاسارگاد انجام نمی‌شود.

همچنین محسن ضیایی، مدیر اداره‌ میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مرودشت نیز درباره‌ حفاری‌های غیرمجاز در این منطقه گفت:‌ با وجود این‌که نیروهای حفاظتی هرچند محدود در محل مستقرند، ولی در کل، منکر این‌که حفاری‌های غیرمجازی در آنجا انجام می‌شوند، نیستیم.

محسن ضیایی بیان کرد: حفاری‌های غیرمجاز زیادی انجام می‌شوند، یعنی علاوه بر تجاوزها به حریم، تعداد زیادی حفاری غیرمجاز انجام می‌شود که عاملان آنها به سرعت دستگیر و به مقام قضایی تحویل داده می‌شوند. در طول یک‌ماه، یکی دو حفاری غیرمجاز داشتیم که خوشبختانه به نتیجه‌ای نرسیدند و عاملان آنها نیز دستگیر شدند.