هفته‌نامه کرونیکل دانشگاه شیکاگو از اعضای جامعه دانشگاهی خود خواسته است تا دیدگاه‌ها و ترجیحات شخصی خود را بیان کنند. در گلچین اقتصادی شماره پیش نظرات یکی از این استادان را آوردیم در اینجا پاسخ‌های خانم ساسکیا ساسن استاد جامعه‌شناسی را که به پرسش‌های هفته‌نامه پاسخ داده است، می‌خوانیم. چه کتابی را به هر کس توصیه می‌کنید بخواند و چرا؟

در مقطع کنونی کتاب «ناخواسته‌ها» نوشته مایکل ماروس. این کتاب به تاریخ مدرن از طریق طرح یک پرسش نگاه می‌اندازد: چگونه دولت مدرن با «غریبه‌ها و خارجی‌‌ها» در داخل کشور- حال چه پناهنده باشند یا ساکنانی که سال‌های دور در خارج به‌دنیا آمدند- رفتار می‌کند؟

از بین دانشمندان، نویسندگان و کارآفرینان زنده یا مرده چه‌ کسی را انتخاب می‌کنید؟

در مورد دانشمندان شخصی واحدی وجود ندارد اما چون سرگرم تحقیق درباره ماکس وبر هستم او را انتخاب می‌کنم،

نویسنده: ارنستو ساباتو،

کارآفرین: محمدیونس، بنیانگذار بانک گرامین. چون تشخیص داد دادن۵۰‌دلار وام به یک کارآفرین زن فقیر چقدر تاثیرگذار است. در این بانک بیش از ۱۰۰‌میلیون فقره وام با مبالغ بیشتر تمدید شده است و عملکرد بهتر از پیش‌بینی‌ها بوده است. نرخ بازپرداخت وام‌‌ها نیز بالاتر از میانگین سایر وام‌ها بود و اثرات ضریب فزاینده برای وام‌گیرندگان نیز بالاتر از حد انتظار بوده است.

از بین افراد بالا، دوست دارید با کدامیک دیدار داشته وصحبت کنید؟

ارنستو ساباتو

از بین مسائل پیچیده سیاسی و اخلاقی که بر بشریت تاثیر می‌گذارد کدام مساله یا مشکل به نظرتان هرگز حل نخواهد شد و چرا؟

سوء استفاده از قدرت. چرا؟ چون احتمال تحقق آن در داخل خود قدرت قرار دارد و در دنیایی با نابرابری هولناک در قدرت، بسیار هم خطرناک است.

اگر سیاستمداران پیش از ورود به مناصب دولتی و عرصه قدرت مجبور به دادن آزمون بودند چه پرسشی را به آزمون اضافه می‌‌کردید؟

این پرسش را که چگونه با این واقعیت کنار می‌آیید که کارها و وظایف نمایندگی فراوانی در مجلس و پست‌های حساس سیاسی بسیاری برای تکیه‌زدن وجود دارد.

اگر بتوانید سه استاد دانشگاه را انتخاب کنید و به آنها یک سال فرصت مطالعاتی بدهید تا مساله‌ای را حل کنند، نظریه‌ای را بسط دهند یا کشفی انجام دهند، چه وظیفه‌ای به آنها محول می‌کنید تا انجام دهند؟

پروژه‌های متنوعی مثل دموکراتیک کردن قدرت، چگونگی بازتوزیع منابع و مبارزه با گرم شدن کره زمین که در این زمینه می‌توان از تغییرات در چارچوب‌های حقوقی، فنی و فرهنگی استفاده کرد. برای شروع یک دانشمند کامپیوتر، یک کارشناس حقوقی و یک جامعه‌شناس را می‌فرستادم.

یکی از اندیشمندان مشهور از دوران گذشته که در قید حیات نباشد و به حوزه مطالعاتی شما کمک شایانی کرده است را نام ببرید. به نظرتان اگر او زنده بود در مورد پیشرفت‌های اخیر که در این حوزه اتفاق افتاده است چه فکری می‌کرد؟

در اینجا هم عامل زمان اهمیت دارد. من سرگرم تحقیق درباره دموکراتیک کردن قدرت در زمانی هستم که سوء استفاده وسیع و اغلب قانونی شده از قدرت صورت می‌گیرد. ماکس وبر با بررسی در مورد چگونگی وضع قانون و به ویژه قانون شهری در قرون وسطی می‌تواند به ما کمک کند تا بفهمیم چگونه می‌توان انواع حقوق و قوانین اساسی، مشارکتی و سکولار در مقیاس‌هایی به جز ملی- هم در سطح محلی در شهرها و نیز مقیاس فرا ملی و بین‌المللی وضع کنیم.