افزایش بیش از اندازه صف‌ها در پمپ‌ بنزین‌ها باعث شد تا درنقاط پرترافیک شهر برای کاهش صف‌های طویل بنزین در تهران و افزایش ظرفیت سوخت‌گیری در مناطق ۲۲گانه تهران جایگاه‌های سوخت سیار راه‌اندازی شود.

به گفته محمدرضا نعمت‌زاده، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اجرای این طرح درکوتاه مدت جوابگوی معضل ترافیک پمپ بنزین‌ها خواهد بود، اما در بلندمدت باید به فکر ساخت جایگاه‌های بیشتر در تهران باشیم. البته با اجرای این طرح تنها ۴۴ نازل به‌ظرفیت سوخت‌گیری اضافه می‌شود. چون شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ۲۲ دستگاه کانکس خریداری و آنها را درمناطق پر ازدحام ۲۲گانه تهران مستقر کرده است. هر کانکس خریداری شده دارای یک تلمبه و دو نازل بوده که درمجموع با اجرای این طرح ۴۴ نازل درسطح تهران ایجاد شده است. به‌گفته مدیرعامل شرکت تکنوتار، تولیدکننده پمپ بنزین‌های سیار، جایگاه‌های سیار توزیع بنزین ضدانفجار بوده و بیش از ۱۵ استاندارد معتبر اروپایی و آمریکایی مانند UL، AS، BS، ADR، NFPA و ... را دارا است. مهندس اعرابی بابیان اینکه جایگاه‌های سیار دارای تاییدیه و استاندارد از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی است می‌گوید: «این جایگاه‌ها گزینه مناسبی درحوادث غیرمترقبه همچون سیل، زلزله و ... جهت سوخت‌رسانی به خودروهای امدادی و صحرایی بوده و قابلیت بسیار ویژه‌ای جهت حل مشکل سوخت در ایام مسافرت‌ها و تعطیلات عمومی دربین جاده‌ها و شهرها را دارا است. درخصوص ایمنی جایگاه‌های سیار توزیع بنزین هم این‌طور گفته می‌شود که ایمنی این جایگاه‌ها از جایگاه‌های ثابت بسیار بالاتر است و ضریب انفجار آنها درحد صفر است.

به‌نظر می‌رسد که دربین عواملی که باعث ایجاد صف‌‌های طویل در جایگاه‌های عرضه سوخت شده کمبود جایگاه مهم‌تر و پررنگ‌تر از بقیه است.

افزایش روزافزون جمعیت و تعداد خودروها در کلان‌شهری مثل تهران نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم است.

بنابراین دو برابر کردن تعداد جایگاه‌های ثابت توزیع بنزین باید در اولویت اول قرار گیرد. البته این مساله را هم باید مدنظر داشت که گران‌بودن قیمت زمین و هزینه‌های بالای سرمایه‌گذاری دوعامل اصلی استقبال کم بخش‌خصوصی از ساخت جایگاه بنزین است. چون بنابر سیاست دولت، شرکت ملی پالایش و پخش مجاز به سرمایه‌گذاری در این بخش نیست. درنتیجه برای رفع مشکل سرمایه‌گذاران خصوصی و ایجاد تسهیلات بیشتر ساخت جایگاه‌های سیار به‌عنوان یک روش در کوتاه‌مدت می‌تواند موثر باشد اما کافی نیست.