بازارنامه-شست‌وشوی لباس‌های مختلف برای افراد به ویژه آنهایی که نسبت به لباس‌های خود حساسیت ویژه‌ای دارند، یکی از دشوارترین امور است.

البته باید یادآور شد که اگرچه این کار در ظاهر بسیار سخت و دشوار به نظر می‌رسد، اما اگر در انجام آن نکاتی را به ذهن بسپارید، خواهید فهمید این کار چندان هم که فکر می‌کردید سخت نبوده است. چیزی که در ابتدای کار مهم است، این است که برای اینکه لباس‌ها رنگ پس ندهند و رنگشان با هم ترکیب نشود، همیشه بهتر است هنگام شستن، آنها را به شکلی مناسب از هم جدا کنید.
در این گزارش، سعی شده است چند نکته کلیدی را برای شستن انواع لباس به ویژه لباس‌های رنگی یادآوری کنیم.
نخستین کاری که باید انجام دهید، این است که لباس‌های خود را براساس نوع مرتب کنید. به‌عنوان مثال شلوارهای جین آبی با شلوارهای جین آبی؛ سفیدها با سفید، رنگ‌های تیره مثل آبی، سبز و قرمز تیره و سیاه با یکدیگر و به همین ترتیب. اگر این نکته را هنگام شست‌و‌شو رعایت کنید، دراین‌صورت لباس‌های شما بهتر شسته خواهند شد.
پس از جداکردن لباس‌ها براساس نوع و رنگ‌آنها، بهتر است برچسب لباس‌ها را بخوانید تا ببینید که با چه نوع آبی باید شسته شوند؛ آب‌ گرم، داغ یا آب‌ سرد. ممکن است این کارها به نظر زیاد برسد، اما جداکردن لباس‌ها باتوجه به نوع و سپس رنگ، به شما نشان می‌دهد که چگونه لباس‌های خود را بشویید.
در صورت رعایت نکردن این نکته ریز اما مهم، ممکن است اگر شما لباسی را که باید با آب گرم شسته می‌شده، با آب داغ بشویید، لباس کمرنگ شود، رنگ بدهد و به سایر لباس‌هایی که با آن می‌پوشید، صدمه بزند.
خواندن برچسب لباس نکته مهم دیگری است که باید به‌آن توجه کنید. خواندن برچسب لباس به شما نشان می‌دهد که چه لباسی نخستین بار باید جداگانه شسته شود و اگر با سایر لباس‌ها شسته بشود، رنگ پس خواهد داد.
در همه موارد به یاد داشته باشید که بهتر است همیشه لباس‌‌های سفید جداگانه شسته شوند.
نکته دیگر این است‌ که همیشه جین‌هایی را که واقعا آبی یا قرمز تیره هستند، از شلوارها و پیراهن‌های روشن‌تر جدا کنید، چرا که ممکن است رنگ آن روی لباس‌‌های دیگر تاثیر بگذارد.
اما در مورد رنگ‌های روشن‌تر مانند آبی‌ روشن، سبز روشن و صورتی روشن می‌توانید آنها را با یکدیگر بشویید.
لباس‌های کودکان نیز به دلیل حساسیت ویژه‌ای که پوست لطیف آنها دارد، بهتر است همیشه جداگانه شسته شوند.
برچسب لباس‌ها‌یی را نیز که زمینه دو رنگ دارند، مثل آبی و قرمز، باید حتما قبل از شست‌وشو بخوانید تا مطمئن شوید آیا دستورالعمل خاصی برای شست‌وشو دارد یا خیر. هرگز برای شستن این گونه لباس‌ها، از آب داغ استفاده نکنید زیرا آب داغ باعث رنگ دادن آنها به یکدیگر می‌شود.
توصیه می‌کنیم این گونه لباس‌ها را با انواع مشابه خود بشویید، مثلا اگر یک پیراهن آبی و سفید و یک لباس سبز و سفید دارید، می‌توانید همه آنها را با یکدیگر بشویید. به هر حال اگر از نحوه شستن لباس مطمئن نیستید و اولین باری است که آن را می‌شویید، پیشنهاد ما به شما این است که آن را با دست بشویید.
این نکته را نیز فراموش نکنید که برخی لباس‌ها مثل لباس‌های پشمی، بافتنی و انواع پلورها در صورت رعایت تمام موارد یاد شده، باز هم آسیب‌پذیر هستند و بهتر است جداگانه و با دست شسته شوند؛ چرا که در صورت استفاده از ماشین لباسشویی برای این قبیل پوشاک، ممکن است علاوه بر آسیب رسیدن به رنگ‌ آنها، شکل ظاهری خود را نیز از دست بدهند و بد فرم و به قول معروف کج و کوله شوند و دیگر قابل استفاده نباشند.