براساس بررسی‌های صورت گرفته از سوی وزارت صنایع و معادن، طی 11ماهه اخیر (از شهریور 84 تا مرداد 85) تولیدات بخش صنعت و معدن با رشد مواجه بوده است.

به طوری که از شهریور ماه ۸۴ تا مردادماه ۸۵ تولید مواد معدنی معادل با ۸/۶درصد رشد ۱۵۰میلیون و ۸۳۸هزار تن، استخراج سنگ‌آهن با ۷/۱۳درصد رشد، ۲۰میلیون و ۵۵۹هزار تن، شمش آلومینیوم با یک‌درصد کاهش ۲۱۷هزار تن، شمش روی با ۵/۱۱درصد رشد ۱۲۷هزار تن، شمش سرب با ۱۰۶درصد رشد ۱۸هزار تن، مس کاتد با ۱۳درصد رشد ۱۹۱هزار تن، سیمان با ۴/۳درصد رشد، ۳۰میلیون و ۴۰۰هزار تن، شیشه جام با ۱/۱۸درصد رشد ۶۲۲هزار تن فولاد خام با ۳/۴درصد رشد، ۹میلیون و ۷۰۰هزار تن و انواع خودروسواری با ۴/۷درصد رشد به ۹۳۰هزار تن رسید.
صادرات
در دوره مورد بررسی، ارزش صادرات کالا‌های صنعتی و معدنی کشور به میزان ۹۶۸۳میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۵درصد افزایش نشان می‌دهد که ۵/۷۶درصد از کل صادرات غیرنفتی را شامل می‌گردد.
سرمایه‌گذاری
بررسی سرمایه‌‌گذاری‌های بخش صنعت و معدن از شهریورماه ۸۴ تا مردادماه ۱۳۸۵ نشان می‌دهد که این حوزه با رشد مواجه بوده است، در این مدت تعداد ۳۸۴۳۸فقره جواز تاسیس با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری حدود ۲/۸۹۶هزار میلیارد ریال و اشتغال ۱۰۵۸هزار نفر صادر شد.همچنین تا پایان تیرماه 1385 بیش از 15هزار واحد صنعتی با پیشرفت فیزیکی 20درصد و بیشتر توسط بخش خصوصی در حال ساخت‌وساز می‌باشند که با راه‌اندازی آنها بالغ‌بر 564هزار نفر فرصت شغلی جدید ایجاد خواهد شد.
طی دوره مورد بررسی تعداد ۵۶۷۸فقره پروانه بهره‌برداری با سرمایه ۵۴۶۱۰میلیارد ریال در رشته‌های مختلف صنعتی صادر شده است.در همین مدت، به منظور بررسی و شناسایی معادن، تعداد ۱۴۲۱فقره پروانه اکتشاف و ۴۶۵فقره گواهی کشف با ذخیره مندرج در گواهی کشف به میزان ۷/۲۷۶۳میلیون تن صادر شده، همچنین در زمینه بهره‌برداری از معادن تعداد ۵۳۵فقره پروانه بهره‌برداری با ظرفیت استخراج ۳/۲۵میلیون تن و سرمایه ای بالغ‌بر ۶/۱۳۱۹میلیارد ریال صادر شده است.
توسعه اشتغال
در راستای عملیاتی کردن ایجاد فرصت‌های شغلی براساس سند ملی توسعه بخش صنعت و معدن کشور طی سال‌های برنامه چهارم که به میزان ۲۰۰هزار فرصت شغلی در سال ۱۳۸۴ و ۲۴۰هزار نفر در ‌سال ۱۳۸۵هدف‌گذاری شده است. براین اساس، طی دوره گزارش برای ۱۱ماه تعداد ۲۰۲هزار فرصت شغلی بایستی ایجاد شود.همچنین براساس آخرین اطلاعات دریافتی از استان‌های کشور در چارچوب طرح گسترش بنگاه‌های کوچک و اقتصادی زودبازده 8496 طرح صنعتی و معدنی به بانک‌های عامل استان‌ها معرفی شده که از این تعداد 1824 فقره به مبلغ 94977میلیارد ریال و با حدود 20هزار فرصت شغلی به تصویب رسیده است.
حساب ذخیره ارزی
طی دوره زمانی یاد شده از محل حساب ذخیره ارزی تعداد 132طرح به مبلغ 3/904میلیون دلار تخصیص ارز شده و برای 97 فقره طرح به مبلغ 782میلیون دلار گشایش اعتبار شده است که این رقم کانی‌های غیرفلزی با 9/30درصد بیشترین و ریخته‌گری و آهنگری با 7/0درصد کمترین سهم را در گروه‌های مختلف از میزان ارز گشایش شده داشتند.
تسهیلات اعتباری خارجی (فاینانس)
به دلیل ابهام در ربوی بودن تسهیلات فاینانس، استفاده از این سهمیه در نیمه اول سال ممکن نگردید و طرح‌های فاینانس تقریبا غیرفعال باقی ماندند.
پس از رفع شبهه ربوی بودن تسهیلات فاینانس، طرح‌های مذکور از محل سهمیه سال ۸۴ و مبلغ افزایش یافته آن سال و همچنین از محل سهمیه سال ۱۳۸۵ (مجموع سهمیه دوسال ۳میلیارد دلار) و از محل ابطال سهمیه برخی از طرح‌های ماقبل سال ۸۴ مجموعا به مبلغ ۳۹۱۴میلیون دلار جهت صدور گواهی مسدودی ارزی در نیمه دوم سال ۸۴ و چهار ماهه اول سال ۸۵ به بانک مرکزی معرفی شده‌اند.سرمایه‌گذاری خارجی
طی دوره مورد بررسی تعداد ۳۹طرح در بخش صنعت و معدن با مشارکت خارجی و حجم سرمایه‌گذاری حدود ۴/۱۶۱۶میلیون دلار مصوب شده است که نسبت به دوره مشابه قبل به ترتیب ۸/۲۵درصد و ۶/۱۳درصد رشد نشان می‌دهد.
از مهم‌ترین این طرح‌ها می‌توان به اکتشاف و بهره‌برداری از معدن روی مهدی‌آباد با حجم سرمایه‌گذاری 682میلیون دلار، احداث نیروگاه توربین گازی فارس با سرمایه 2/468میلیون دلار،‌طرح تولید انواع شیشه فلوت، ایمنی و آینه اتومبیل با سرمایه 92میلیون دلار، تولید گاز‌های صنعتی و پزشکی با سرمایه 8/70میلیون دلار، تولید سیستم اگزوز خودروی ال-90 و سمند با سرمایه 9/50میلیون دلار، تولید آمونیاک با سرمایه 4/36میلیون دلار، تولید قوطی آلومینیوم دوتکه با سرمایه 2/44میلیون دلار و سرمایه‌گذاری در طرح تولید آهن اسفنجی و فولاد تختان به میزان 20میلیون دلار اشاره نمود.
فعالیت‌های پژوهشی و خدمات مهندسی
در دوره مورد بررسی تعداد 656فقره جواز تاسیس خدمات مهندسی، 90فقره پروانه خدمات مهندسی، 79فقره جواز مراکز پژوهشی، 15فقره پروانه پژوهش، 94فقره گواهی تحقیق و توسعه و 20فقره پروانه تحقیق و توسعه صادر گردیده است.
استاندارد و کیفیت
در دوره مورد بررسی تعداد 700فقره استاندارد ملی تدوین و تجدیدنظر شده، تعداد 1747فقره پروانه کاربرد علامت استاندارد جدید، تعداد 27153فقره گواهی صادراتی و 53168فقره گواهی وارداتی صادر شده است.زیرساخت‌ها (توسعه شهرک‌های صنعتی)
در ارتباط با ایجاد و تجهیز شهرک‌های صنعتی به‌منظور توسعه فضای صنعتی جهت سرمایه‌گذاری‌های جدید و مجتمع‌های فناوری اطلاعات، توسعه خوشه‌های صنعتی و گسترش واحدهای صنعتی کوچک طی یک سال عملکرد دولت اقداماتی مطابق جدول می‌باشد.
تدوین اسناد ملی توسعه بخش صنعت و معدن
- بازنگری و اصلاح سند راهبرد توسعه صنعتی و معدنی
بازنگری سند استراتژی توسعه صنعتی کشور در جلسات هم‌اندیشی با حضور صاحبنظران جامعه علمی، صنعتی، سیاسی و اقتصادی کشور تشکیل گردیده است و اهداف کمی زیربخش‌های هر یک از رشته فعالیت‌های صنعتی اولویت‌دار با بهره‌گیری از راهبردهای سند چشم‌انداز 20 ساله کشور و سیاست‌های کلی قانون برنامه چهارم ابلاغیه مقام معظم رهبری، سند توسعه بخش صنعت و نظرات صاحبنظران اقتصادی صنعتی تدوین شده است.
- تدوین سند توسعه اشتغال بخش صنعت و معدن در برنامه چهارم توسعه سند ملی توسعه بخش صنعت و معدن و سند آمایش سرزمین، با توجه به اسناد بالادست و سیاست‌های کلان توسعه بخشی مورد بازبینی قرار گرفته و اصلاحات مورد نیاز به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انعکاس یافت.
- سند پژوهش، تحقیق و توسعه
- تشکیل صندوق حمایت از واحدهای تحقیق و توسعه


عملکرد سازمان زمین‌شناسی واکتشافات کشور
۱ - تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی در شش لایه با عنوان زمین‌شناسی ناحیه‌ای، زمین‌شناسی مهندسی، زمین‌شناسی زیست محیطی، ریخت‌شناسی مهندسی، مخاطرات زمین شناختی و زمین‌شناسی اقتصادی در ۴۱ منطقه کشور در مقیاس ۲۵۰۰۰/۱ در مراحل مختلف اجرایی از ۲۰درصد تا ۱۰۰درصد انجام گردیده است.
2 - تهیه نقشه‌های با مقیاس یک به صدهزار و تکمیل و بررسی زمین‌شناسی سیستماتیک به تعداد 10 نقشه و 63 فقره نقشه در مرحله چاپ نهایی کارتوگرافی و شورای ارزیابی قرارداد
۳ - مطالعات آزمایشگاهی زمین‌شناسی شامل سنگ‌شناسی، فسیل‌شناسی، رسوب‌شناختی و مقاطع میکروسکوپی ۲۸۵۰ نمونه
4 - شناخت مهندسی سواحل و اکتشاف مواد طبیعی غیر زنده محیط‌های آبی کشور
تهیه اطلس شیمی و ژئوشیمی آب‌های انزلی، بهشهر، چاه‌بهار، رشت، کنارک، لنگرود، مهارلو به مقیاس۱۰۰۰۰۰/۱ با درصد پیشرفت فیزیکی از ۸ تا ۲۹درصد
5 - اکتشاف و ذخایر جدید معدنی در فازهای اکتشافات ناحیه‌ای پی‌جویی و اکتشافات عمومی
- اکتشافات ناحیه‌ای تهیه و تکمیل بررسی‌های ژئوشیمیایی در مقیاس ۱۰۰۰۰۰/۱ با محدوده تحت پوشش ۱۶۲هزار کیلومترمربع.
- بررسی‌های زمین‌شناسی اقتصادی دورسنجی و ژئوفیزیک هوایی در مقیاس 100000/1 در محدوده 206هزار کیلومترمربع.
- بررسی‌های اکتشافی در فاز پی‌جویی و اکتشافات عمومی در ۲۹ منطقه شامل طلا، آنتیموآن، پورفیری گنبدهای نمکی، پتاس، مس، قلع، تنگستن، منازیت، سرب و روی، مولیبدن با پیشرفت فیزیکی از ۲۵درصد تا ۸۰درصد.
6 - اعطای تسهیلات اکتشافی به بخش خصوصی
در بازده زمانی فوق ۱۰۱۸۶ درخواست اکتشاف از بخش خصوصی دریافت گردید که با حدود ۱۱۵۵ فقره پروانه اکتشاف و ۵۰۳ فقره گواهی کشف منجر به اکتشاف ۱۰۱۹میلیون تن ذخیره معدنی گردیده است.


pic5


رئوس فعالیت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
۱ - طرح‌های سرمایه‌گذاری در دست اجرا (از منابع داخلی سازمان)
20طرح سرمایه‌گذاری با اعتباری بالغ‌بر 3851میلیارد ریال در دست اجرا است که اعتبار جذب‌شده از منابع سازمان در سال 84 معادل 7/308میلیارد ریال بوده است. تامین اعتبار طرح‌ها از منابع داخلی سازمان و شرکت‌های تحت پوشش صورت می‌گیرد. پیشرفت فیزیکی طرح‌ها بین 5 الی 96درصد می‌باشد.
۲ - طرح‌های سرمایه‌گذاری با مشارکت بخش خصوصی
27طرح با اعتباری بالغ‌بر 9810میلیارد ریال با مشارکت بخش خصوصی در حال اجرا است. از این اعتبار 278میلیارد ریال آورده سهامداران و 469میلیارد ریال تسهیلات بانکی است درصد پیشرفت فیزیکی طرح‌ها بین 7 الی 92درصد می‌باشد.
۳ - توسعه صنایع پیشرفته از منابع داخلی سازمان
تاســیس 7 شــرکــت پشتیبانی در حوزه‌های تخصصی بیوتکنولوژی مواد جدید الکترونیک و میکروالکترونیک فناوری اطلاعات صنایع هوایی
۲۰۳طرح سرمایه‌گذاری در صنایع پیشرفته با اعتباری بالغ‌بر ۱۴۲۹میلیارد ریال در دست اجرا است که تاکنون ۲۳۵میلیارد ریال جذب شده است.
نمونه‌ای از این طرح‌ها شامل تولید محصولات بیوایمپلنت‌ها مواد مشتق از نسوج بیولوژیک لنت‌های کامپوزیتی کلونایزر، خدمات اینترنت پرسرعت الیاف کربن می‌باشد.
۴ - طرح‌های سرمایه‌گذاری صنایع پیشرفته با مشارکت بخش خصوصی
8 طرح با اعتباری برابر 130میلیارد ریال و 12میلیون دلار با مشارکت بخش خصوصی در دست اجرا است.
۵ - توسعه پیمانکاری‌های عمومی
مدیریت پروژه‌های صنعتی توسط شرکت‌های تخصصی پیمانکاری‌های عمومی سازمان به‌شرح زیر انجام گردیده است.
مناقصه‌های بخش نفت و گاز جمعا به مبلغ ۱۵۲۸میلیون دلار.
مناقصه‌های بخش ریلی جمعا به مبلغ 1140میلیون ریال.
مناقصه‌های بخش نیروگاهی جمعا به مبلغ ۲۹۹میلیون دلار.
پروژه‌های افزایش ظرفیت پالایشگاه میدان‌های گازی جمعا به ارزش 1523میلیون دلار.
سایر پروژه‌ها جمعا به مبلغ ۸۹میلیون دلار
سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در طول سه ماه اول سال 1385 تعداد 229495، تولید انواع خودرو داشته است. طی دوره مشابه سال قبل که تعداد تولیدات 267219 بوده است از رشد حدود 4درصدی برخوردار بوده است کل برنامه تولید انواع خودرو سال85، 1126140، دستگاه می‌باشد.
انواع ماشین‌آلات راه‌سازی برنامه تولید امسال، ۱۸۰۵ دستگاه تا پایان خرداد ۲۶۴دستگاه تولید گردیده است. میزان تولید سال گذشته ۱۹۶۳ دستگاه بوده است.
انواع ماشین‌آلات کشاورزی و مکانیزاسیون (انواع تراکتور) 28109 دستگاه در سال 85 می‌باشد. 3869دستگاه تا پایان خرداد تولید شده است.
تعداد تولید کل در سال گذشته ۲۶۷۷۹دستگاه بوده است.
6 - صادرات
جمع صادرات صنایع خودرو و قطعه‌سازی در سه ماه اول امسال ۶۵/۳۴۴۱۵هزار دلار و در سه ماه سال گذشته ۶۲/۲۷۷۲۹هزار دلار به میزان ۱۷درصد رشد داشته است.
جمع کل ماشین‌سازی و ساخت تجهیزات امسال 96/22970هزار دلار و در سال گذشته 1/12478هزار دلار بوده که به میزان 84درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.


در سه ماه اول سال 85 جمع کل صادرات 61/83981هزار دلار بوده است و در سه ماه اول سال گذشته 32/40460هزار دلار بوده است که به میزان 108درصد رشد داشته است.
جمع کل صادرات در سال گذشته ۴۵/۲۱۱۳۴۴هزار دلار و در سال ۸۳، ۲/۱۵۱۲۸۹هزار دلار به میزان ۴۰درصد رشد داشته است.


pic6


16طرح در حال انجام سرمایه‌گذاری در سه ماه اول سال 85 با اعتباری معادل 896میلیارد ریال داشته‌ایم.
تعداد ۱۵طرح به بهره‌برداری رسیده در سال ۸۴ به اعتبار ۷۷/۱۰۴۸میلیارد ریال داشته‌ایم.
در حوزه صنایع پیشرفته 21طرح با اعتباری معادل 9/1428میلیارد ریال در سه ماه اول سال 85 بوده است.
سازمان در سال ۸۴ تعداد ۲۴پروژه در زمینه‌های مختلف صنعتی با اعتباری معادل ۲/۳۸۲میلیارد ریال و ۳/۱۴میلیون دلار به اتمام رسانده است و ۳۷پروژه با اعتباری معادل ۵۲/۱۴۲۹میلیارد ریال و ۴۶/۱۳۳۲میلیون دلار در دست اجرا دارد. همچنین با شرکت و برنده شدن در ۵۶ مناقصه به ارزش ۵۱/۲۹۹۸میلیون دلار در سال ۸۵ فعالیت خود را ادامه خواهد داد.
اجرای طرح‌های صادراتی واحدهای خودروسازی در خارج از کشور:
۱ - افتتاح خطوط ساخت خودرو سمند در کشورهای آذربایجان و بلاروس
2 - طرح‌های قابل‌ افتتاح تا پایان سال 85 در کشورهای سوریه، چین، ونزوئلا
۳ - و طرح‌های سال آتی در کشورهای سنگال، بنگلادش
7 - نوسازی واحدهای صنعتی
هدف از اجرای این طرح افزایش توان رقابتی در واحدهای صنعتی کوچک از طریق ارتقای کیفیت محصولات، کاهش هزینه‌های تولید، قیمت تمام‌شده، انعطاف‌پذیر نمودن تولیدات می‌باشد.
رئوس فعالیت‌های سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی
۱ - طرح‌های اکتشافی خاتمه یافته
اکتشاف جامع طلا (فاز 1)ـ‌ شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران، سنگ‌آهن آنومالی 4گل‌گهر مقدماتی ـ شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران، سنگ‌آهن آنومالی 5گل‌گهر ـ مقدماتی ـ شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران، سنگ‌آهن آنومالی شمالی ـ شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران، پروژه شرقی طبس ـ شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و اکتشاف تیتانیوم قره‌آغاج (فرآوری) ـ شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران خاتمه یافته است.
۲ - طرح‌های در دست ساخت‌وساز
با پیشرفت فیزیکی 88 تا 99درصد شامل فولاد (توسعه فولاد مبارکه، توسعه فولاد خوزستان، بازسازی و نوسازی گروه ملی صنعتی فولاد) آلومینیوم، تولید آندخام، پخت آند، مس سونگون، سیمان.
۳ - ارائه تسهیلات بخش خصوصی
عملکرد سازمان توسعه و نوسازی معادن در زمینه ارائه تسهیلات به بخش خصوصی نشان می‌دهد که تاکنون 174میلیارد ریال تسهیلات به بخش معدن و صنایع معدنی پرداخت شده است.
۴ - واگذاری ماشین‌آلات
واگذاری ماشین‌آلات معدنی به بخش خصوصی در قالب تسهیلات به تعداد 15دستگاه لودر و 39دستگاه بولدوزر در سال 84 انجام گردیده و قرارداد واگذاری 146دستگاه نیز برای سال 85 تنظیم و منتظر معرفی متقاضیان از استان‌ها می‌باشیم.
۵ - خصوصی‌سازی
فروش و واگذاری بخشی از سهام سه شرکت سیمان هرمزگان، تامین موادمعدنی صنایع فولاد و نورد و لوله اهواز جمعا 5/262میلیارد ریال.
۶ - طرح‌های بزرگ آماده اجرا
طرح جامع تولید فولاد: با سرمایه‌گذاری معادل با 5/2389میلیون دلار و 6/23022میلیارد ریال با هدف دست یافتن به ظرفیت
۹/۲۸میلیون تن فولاد خام در کشور تهیه و تصویب شد. عملیات اجرایی طرح‌ها با ظرفیت ۴/۶میلیون تن در استان‌های چهارمحال، ‌خراسان جنوبی، رضوی، آذربایجان شرقی، فارس، کرمان، خوزستان، یزد به مناسبت هفته دولت آغاز خواهد شد.
همچنین واحد 2میلیون تنی جدید مبارکه و 700هزار تنی فولاد جدید صبا و فولادسازی خوزستان و با همکاری بخش خصوصی جهت فولادسازی غدیر ایرانیان با ظرفیت 1600هزار تن آهن اسفنجی یزد.
طرح جامع مس: با سرمایه مورد نیاز ۱۶/۵۴۳میلیون دلار و ۴/۸۳۲۴میلیارد ریال با هدف رسید به تولید ۴۸۰هزار تن مس کاغذ تصویب شده است.
طرح جامع آلومینیوم: طرح جامع آلومینیوم با حجم سرمایه 2498میلیون دلار و 3249میلیارد ریال با هدف 643هزار تن در حال انجام است.
سیمان: مطالعه و اجرای بعضی طرح‌ها جهت رسیدن به تولید ۱۲میلیون تن سیمان صورت گرفته ۳۳۸میلیون دلار، ۶۴/۶۱۷۸میلیارد ریال.
جهت توسعه معادن کشور: برنامه‌ریزی جهت تولید 1/47میلیون تن سنگ‌آهن با سرمایه 200882میلیون دلار و 79/7368میلیارد ریال در قالب 20طرح و 185/3میلیون تن زغال‌سنگ با سرمایه 3/352میلیون دلار و 54/2692میلیارد ریال در قالب 7طرح و 4طرح توسعه معادن.
طرح‌های آماده بهره‌برداری هفته دولت: تجهیز معادن ذغال‌سنگ طبس ـ فاز دوم کنسرسیوم مبارکه واحد احیای شماره ۶ مبارکه ـ تکمیلی دانیلی فولاد خوزستان ـ بازسازی و نوسازی واحد ذوب گروه ملی ـ صنعتی ـ طرح مس سونگون.
طرح‌های آماده کلنگ‌زنی هفته دولت: 10 طرح احداث کارخانه فولادی در بافق ‌ـ‌ غدیر ایرانیان چهارمحال ـ شادگان ـ سیرجان ـ نی‌ریز ـ میانه ـ خراسان جنوبی ـ رضوی.
۷طرح سازمان تا پایان ۸۵ به بهره‌برداری خواهند رسید که عبارتند از: ایرالکو ۲ اراک ـ‌ آندسازی المهدی ـ پخت آندالمهدی ـ پاداش قطران زرند ـ ذخایر پتاس ـ سیمان شهرکرد‌ ـ پایانه صادراتی سیمان.
کل هزینه طرح‌ها: 5461میلیون دلار و 38986میلیارد ریال می‌باشد.
بانک صنعت و معدن
133 طرح طی دولت نهم در وجود برنامه داشته که 62 طرح آن به بهر‌ه‌برداری رسیده است. در 4 ماه سال 85 طرح‌های بانک اعتباری معادل 1127میلیارد ریال تخصیص گرفته‌اند که معادل 21درصد نسبت به سال قبل رشد داشته‌اند.
سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی
شهرک مصوب: 1 شهرک (سیستان و بلوچستان)
شهرک‌های آماده واگذاری: ۱۳ شهرک
آماده شدن 29 شهرک و ناحیه برای طی مراحل تصویب
بررسی ۳ شهرک (موضوع سفرهای آقای رییس‌جمهور)
تشکیل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری در صنایع کوچک
مرکز صنایع نوین
در گروه‌های لیزر واپتیک، نانوتکنولوژی، اتوماسیون‌های صنعتی، بیوتکنولوژی و... اقدام به سرمایه‌گذاری و تحقیقات گسترده نموده است و ازپروژه‌های بخش اتوماسیون‌های صنعتی می‌توان به طرح‌ها و ساخت ریز روبات پرنده بال‌زن، سیستم‌های ترجمه ماشینی، مفاهیم تصویری برای نابینایان،‌ تولید آنزیم‌های محدود کننده، طرح‌های و ساخت کیت‌های PCR برای تشخیص بیماری‌های عفونی و غیر عفونی، آهن‌رباهای پلیمر چسب، جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی اشاره نمود.طرح تولیدی در دست اجرای مرکز صنایع نوین، تولید هواپیمای پرنده ‌آبی می‌باشد.
دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات
از شهریورماه سال 84 لغایت مردادماه 85 به تعداد 3540 فقره شکایات رسیدگی و پاسخ داده شده است.